Попово езеро – най-дълбокото в Пирин
Маршрути
изходна точка
Хижа „Безбог“
денивелация положителна
223 м
денивелация отрицателна
214 м
трудност
2/6 лесно
времетраене
1 час и 20 мин в посока
дължина и тип на маршрута
3.7 км в посока
Разходката до Поповото езеро е една от по-кратките и сравнително лесни, които може да си направите в Пирин. Подходяща е за по-големи деца, но все пак имайте предвид, че има изкачвания и слизания, няма опасни места, но пък теренът е пътека с тук таме камъни. За някой ще се стори лесен, за други труден. Преценете според възможностите си. Върви се изцяло на открито.
Любопитна информация за Попово езеро
• Поповото езеро е най-голямото по-площ и най-дълбокото езеро в Пирин
• Езерото е разположено на дъното на най-големия циркус в Пирин – Поповоезерния и е най-голямото от единадесетте Попови езера.
• Дълбоко е 29.5 м, с което се нарежда на второ място в България.
• Езерото е оградено от върховете Сиврия, Джано, Кралев двор, Момин двор и Джангал.
Как се стига до Попово езеро?
С кола:
Хижа „Гоце Делчев“- 10 км от град Добринище
С лифт:
До хижа „Безбог“ – 20 минути
Пеша:
Хижа „Безбог“ – Попово езеро – 1 час и 20 минути
Описание на маршрута
Хижа „Безбог“ – Попово езеро
За да стигнете до популярното Попово езеро тръгнете от хижа „Безбог“. Следвайте зелено – жълтата маркировка. Заобиколете по десния бряг на Безбожкото езеро, като вдясно може да видите основите на старата хижа „Безбог“ – построена през 1960-та година.
Хижата е била разрушена през 1971-ва година от лавина, която пада по улея от връх Безбог. За щастие няма пострадали. През следващата 1972-ра година започва строежа на новата хижа „Безбог“ вече на по-подходящо място, където се намира и до днес.
Продължете направо към най-трудната част от прехода – така наречената „душевадка“. Това е стръмна пътека, която още в началото ще ви остави без дъх. Минете ли този участък останалата част от маршрута е песен. Пътеката за малко преминава сред клекове, след което пред вас се откриват невероятни гледки към връх Сиврия и връх Джангал.
В далечината ще видите и целта за деня – Поповото езеро. След около 20-30 минути ще стигнете до разклон, от който трябва да продължите направо. Надясно пътеката води към върховете Полежан и Безбог. Следват леки спускания и изкачвания по маршрута, като след около 10 минути преди да стигнете езерото ще се отзовете на второто и последно разклонение. Надясно с жълта маркировка е пътеката към хижа „Демяница“, а наляво по зелената маркировка продължава пътеката, която трябва да следвате.
Очаква ви един последен склон преди пред вас да се открие красивото Попово езеро. Не можете да го сбъркате. В средата му има малък остров покрит с клекове. Езерото е обградено от върховете Сиврия (2591 м, ляво), Джангал (2729 м, дясно), Джано (2657 м), които го пазят.
Оттук може да продължите за заслон „Тевно езеро“, да изкачите връх Джано, връх Джангал или да се върнете по обратния път към хижа „Безбог“.
Забележителности в близост до Поповото езеро
Връх Джано
Връх Джано се намира само на около 1 час и 10 минути от Поповото езеро. До него се стига по маршрута със синя маркировка. Върхът е висок 2668 м и е разположен на централното било между седловината Демиркапия и връх Ченгелчал. Гледката, която се открива от него е невероятна – вдясно Кременските езера, вляво Попово езеро, а по средата връх Сиврия.
Самодивски езера
Самодивските езера са са малка група от три езера в Северен Пирин. Разположени са в малък циркус между върховете Джангал , Момин двор и Кралев двор на юг. Те се намират по маршрута от хижа „Безбог“ към Тевно езеро и са на около 40 минути от Поповото езеро. Името им идва от поверието, че нощем край тях идват планинските самодиви.
Тевно езеро
Тевно езеро е най-голямото от 30-те езера в циркуса Белемето. То е разположено на 2512 метра надморска височина в подножието на върховете Момин двор и Валявишки чукар. На източния бряг на езерото се намира заслон „Тевно езеро“. До езерото се стига за около 2 часа и 10 минути от Поповото езеро.
Често задавани въпроси
Къде можем да оставим колата?
Колата може да оставите на паркинга до хижа „Гоце Делчев“. Паркингът е безплатен.
Има ли вода по маршрута до Поповото езеро?
Вода по пътя има някъде по средата, но трябва да се оглеждате добре.
Лесен ли е маршрутът до Поповото езеро?
Най-трудната част от маршрута е така наречената душевадка, от там към езерото няма сложни изкачвания.
Подходящ ли е маршрутът до Поповото езеро за деца?
Смятаме, че маршрутът е подходящ за по-големи деца, които могат да вървят повече от час.
Други полезни ресурси
Работно време лифт Безбог: 8:30 ч. – 17:00 ч.
Цени лифт: Сезон 2024
За кои сезони е подходящ маршрутът до Поповото езеро?
Маршрутът е подходящ за изкачване през летните месеци.
Заслужава ли си да посетите Поповото езеро?
Езерото е едно от най-посещаваните езера в Пирин и е място, което си заслужава да се види.
Мариана Киречева
Аз съм дизайнер по професия и любител планинар. От малка ходя по планините и винаги съм носила в себе си тази любов и свързаност с природата. Още през 2014 започнах първия си блог с идеята да споделям авторски снимки и лични преживявания из различни кътчета на България. Надявам се да намерите интересна и полезна информация тук.
Магазин
4 comments