10 съвета какво да правим при гръмотевична буря
Съвети
В тази статия ви споделяме 10 съвета какво да правим при гръмотевична буря.
За гръмотевичните бури
Гръмотевичните бури са много опасни и крият сериозен риск за живота и здравето ни. Ако близо до вас има гръмотевична буря, след като видите светкавицата, започнете да броите секундите до гърма. На всяка секунда се падат около 290 м отстояние от вас и така можете да пресметнете на какво разстояние от вас удря мълнията. Имайте предвид обаче, че бурите са динамични и бързо се местят.
1.Прогноза за времето
Винаги проверявайте прогнозата за времето и се съобразявайте с метеорологичните условия. Ако има вероятност за лошо време, по-добре отложете прехода си. Препоръчваме ви приложението Windy или Meteoblue
2.Бурите често са следобед
Гръмотевични бури, дъжд и сняг обикновено се случват следобед. Това означава, че е добре да тръгнете рано и да сте на билото по възможност сутринта, а следобед да достигнете крайната точка.
3.Избягвайте откритите пространства
Ако сте на връх или било, тръгнете възможно най-скоро надолу. Потърсете ниски места – ровове, ями и други.
4.Избягвайте водата
Стойте далеч от езера, реки, извори и дори локви. Водата е електрически проводник. Ако удари мълния, електрическият ток ще се разпростре във всички посоки.
5.Изключете мобилните устройства
Смята се, че те привличат гръмотевиците.
6.Оставате настрана всички метални предмети
Щеки, метални прибори за хранене, пикели и други привличат мълниите.
7.Позиция
В никакъв случай не тръгвайте да бягате. Застанете на едно място и се снижете максимално към земята. Клекнете и наведете главата си. Покрийте ушите с длани и дръжте краката си събрани.
8.Изолирайте се
Поставете някакъв предмет – шал, яке или шалте, за да се изолирате от земята и да се предпазите от протичането на електричеството по земната повърхност. Не сядайте върху мокра повърхност.
9.Стойте на разстояние
Ако сте група, стойте на разстояние един от друг, за да не привличате мълниите.
10.Не стойте под дървета или скали
Избягвайте високите и самотните дървета, както и единични скали – те са магнит за мълнии. Може да се скриете в калните навеси и пещери, стига да са достатъчно дълбоки. Ако са по-плитки стойте далеч от стените.
Вижте още:
• 9 съвета за начинаещи планинари
• Туристическа маркировка – какво представлява
• Как да се придвижвате в планината
Мариана Киречева
Аз съм дизайнер по професия и любител планинар. От малка ходя по планините и винаги съм носила в себе си тази любов и свързаност с природата. Още през 2014 започнах първия си блог с идеята да споделям авторски снимки и лични преживявания из различни кътчета на България. Надявам се да намерите интересна и полезна информация тук.
Магазин