За връх Мусала
- Гордостта на Рила и на целия Балкански полуостров – първенецът връх Мусала (2925 м), се намира в Източна Рила.
- Върхът издига снага в Мусаленския дял на планината, на едно от основните рилски била – Мусаленското.
- Върховете Малка Мусала (2902 м) на изток-североизток и Малък Близнак (2777 м) – на юг, са в съседство с връх Мусала, на същото било.
- От върха се разкрива гледка към Пирин, Витоша, Средна гора, Родопите и величествената Стара планина.
Как се стига до връх Мусала?
ЕТАПИ НА МАРШРУТА:
С кола:
Лифт Ястребец, Боровец
С лифт:
Лифт Ястребец – хижа „Ястребец“ – 20 минути
Пеша:
Хижа „Ястребец“ – хижа „Мусала“ – 1 час
Хижа „Мусала“ – Ледено езеро – 1 час и 30 минути
Ледено езеро – връх Мусала – 30 минути
ОПИСАНИЕ НА МАРШРУТА
Хижа „Ястребец“ – хижа „Мусала“
От лифта тръгнете по главната пътека към хижата. Пътеката е почти равна и широка. Най-вероятно ще видите много хора и трудно бихте се объркали. Маршрута до хижата отнема около час, а маркировката, която трябва да следвате е червена. Повече информация може да проечетете в статията ни за хижа „Мусала.

Хижа „Мусала“ – Ледено езеро
След като стигнете хижа „Мусала“ ви остават около 2 часа преход до върха. До хижата се намират първите три езера от езерната група Мусаленски езера. Тръгнете по дясната страна на езерото пред хижа „Мусала“. От тук започва постепенно изкачване, пътеката става все по-камениста и все по-често се върви по морени. По пътеката ще минете покрай две езера, първото от които е Алековото езеро. След около 30-35 минути ще достигнете до Леденото езеро.

Ледено езеро – връх Мусала
Сега е моментът да си отдъхнете преди последното изкачване. То е най-трудно и изморително заради голямата денивелация. Тук е и единствената чешма по пътя.

Има две пътеки – лятна и зимна. Зимната е камениста и стръмна, но има обезопасително метално въже.

За по-неопитните туристи е препоръчително да изберат лятната пътека. След около половин час нагоре ще стигнете най-високата точка на България.

Пред вас ще се открие уникална гледка към върхове и езера. На юг са Маричините езера, на север – Ледено езеро и местността, от която дойдохте, на изток – върховете Малка Мусала (2902 м) и Иречек (2852 м). При ясно време можете да видите в далечината на запад връх Мальовица.

Сградите на връх Мусала
Сигурно много от вас са изкачвали първенецът на Балканите вр. Мусала и са забелязвали двете сгради на върха. Знаете ли обаче какви са те и за какво служат?
Първата от тях е метеорологична станция, изградена през 1932 г., на Националния институт по метеорология и хидрология. Тя е първата за България и най-високо разположената на Балканския полуостров метеорологична станция.

Втората сграда е Базовата екологична обсерватория „Мусала“ на Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика при БАН. В нея се извършват комплексен мониторинг на околната среда, глобалните промени в климата, физични и химични процеси в атмосферата и други изследвания.

One Response