Хижа „Марица“- на брега на най-пълноводната река в България
Маршрути
изходна точка
Боровец
денивелация положителна
612 м
денивелация отрицателна
585 м
трудност
3/6 средно
времетраене
2 часа и 40 минути
дължина и тип на маршрута
9.4 км в посока
Любопитна информация за хижа „Марица“
• Хижа „Марица“ е разположена в Източна Рила, до водослива на реките Лява и Права Марица.
• Намира се на 1900 м н.в.
• Представлява масивна двуетажна сграда, към която има още една, едноетажна. • • Хижата е с капацитет 70 легла.
Как се стига до хижа „Марица“?
С кола:
Боровец
С лифт:
Боровец – горна станция лифт „Ситняково“ – 10 минути
Пеша:
1. Горна станция лифт „Ситняково“- хижа „Чакър войвода“ – 1 час и 10 минути
2. Хижа „Чакър войвода“ – хижа „Марица“ – 1 час и 30 минути
Описание на маршрута
Горна станция лифт „Ситняково“- хижа „Чакър войвода”
Ако изберете да използвате лифта ще спестите около час. Преценете спрямо времето, с което разполагате за разходката. От лифта тръгнете по лявата пътека, която влиза в гората, към хижа „Чакър войвода“ (ще видите табелките). След 10-на минути ще излезете на дворец „Ситняково“ и ще се включите в главната пътека, която идва от Боровец.
От тук тръгнете надясно към хижа „Чакър войвода“. Следвайте червената маркировка. Тук няма разклонения и не би трябвало да се объркате.
По пътеката има една чешма на 10-15 минути след двореца. През цялото време се върви през гората, като на 1-2 места се откриват красиви гледки. На около час път от дворец „Ситняково“ се стига до хижа „Чакър войвода“. Малко след хижата можете да се разходите до Саръгьолската поляна, където се откриват гледки към върховете Шатър и Дено̀.
Хижа „Чакър войвода” – хижа „Марица”
От хижа „Чакър войвода“ тръгнете нагоре, като следвате червената маркировка. След около 5-10 минути ще излезете на голямо плато с много красиви гледки към връх Дено̀ и връх Шатър. Продължете по пътеката надолу и не след дълго ще навлезете в иглолистна гора.
Пътеката е почти равна и е много приятна, особено лятно време. Около 20-30 минути след хижа „Чакър войвода“ ще стигнете до двореца „Саръгьол“, който се заобикаля отляво, защото е частна собственост. Минава се през високи треви.
Пътеката продължава все така в красивата гората. След един час ход от хижа „Чакър войвода“ ще минете през заслон „Кубадинка“. Не забравяйте да вдигате достатъчно шум докато вървите, за да избегнете среща с мечки. Чупенето на клечки, викането, пеенето и смехът на висок глас са от изключителна важност.
Половин час преди хижа „Марица“ ще минете през живописни водопади и мостчета, както и през скала с красива панорамна гледка.
Около 10 минути след водопадите ще стигнете до разклон наляво за хижа „Марица“, тук се отклонявате от основната пътека.
Следва около 5-минутно спускане до хижата.
Преходът до хижа „Марица“ не е технически труден, но е продължителен.
Основна информация за хижа „Марица“
Хижата е разположена в Източна Рила, до водослива на реките Лява и Права Марица. Намира се на 1818 м н.в. Представлява масивна двуетажна сграда, към която има още една, едноетажна. Хижата е с капацитет 70 легла.
Нашето последно посещение на хижата беше юли 2021 година.
💡 Съвет: Хижата не винаги е отворена, затова е добре да се обадите предварително.
✔️ Отваря | предимно уикендите |
📅 Най-посещавана през | топлите месеци |
🛏️ Места | 70 |
💸Цена/нощувка | 15 лв. |
🏕️ Къмпингуване | няма информация |
🐕 Позволено за кучета | не |
⛰️ Надморска височина | 1818 м н.в. |
🚗 Достъп с кола | с високо проходим автомобил |
📞 Телефон | 0877 112 913; 0882 656 050 |
Забележителности в близост до хижа „Марица“
Черната скала
Черната скала е забележителност в Рила планина. Изходна точка е Боровец. Скалата освен природна забележителност е място с много мрачно минало. След 9 септември 1944 г. без съд и присъда тук са избити от комунистическа власт 30 000 хора от околните населени места. В памет на жертвите на скалата е издигнат кръст.
Хижа „Заврачица“
Местността Заврачица представлява ледникова долина, през която минава река Права Марица. В долината, на левия бряг на река Права Марица, се намира „Заврачица“. Хижата е отправна точка за много красиви места като Ропалишките езера, Маричините езера, връх Манчо и други.
Често задавани въпроси
Къде можем да оставим колата?
Може да паркирате в Боровец, повечето места за паркиране обаче са платени.
Има ли вода по маршрута до хижа „Марица“?
Вода има на две места – по пътя до хижа „Чакър войвода“ и на самите хижи.
Какво трябва да знаем за маршрута до хижа „Марица“?
Маршрутът се върви предимно в гора, затова е важно да вдигате достатъчно шум, за да избегнете среща с диви животни.
Лесен ли е маршрутът до хижа „Марица“?
Маршрутът е със средна трудност – няма технически труден терен, но е над 2 часа в посока.
Подходящ ли е маршрутът до хижа „Марица“ за деца?
Подходящ е за деца, които могат да ходят по-дълги маршрути. За разходка с бебенца в слинг/раничка също е подходящо, защото е сенчесто, но като цяло е доста дълъг маршрут.
За кои сезони е подходящ маршрутът до хижа „Марица“?
Подходящ е през лятото, когато искате да избягате от жегите.
Заслужава ли си да посетите хижа „Марица“?
Маршрутът е много приятен и лек и го препоръчваме.
Други маршрути наоколо
- Хижа „Марица“ – хижа „Заврачица“ – 1 час и 10 минути
- Хижа „Марица“ – хижа „Чакър войвода“ – 5 часа
- Хижа „Марица“ – Черната скала – 3 часа и 15 минути
Мариана Киречева
Аз съм дизайнер по професия и любител планинар. От малка ходя по планините и винаги съм носила в себе си тази любов и свързаност с природата. Още през 2014 започнах първия си блог с идеята да споделям авторски снимки и лични преживявания из различни кътчета на България. Надявам се да намерите интересна и полезна информация тук.
3 comments
Вашият коментар
Магазин
Колко време се върви от скалата с красива панорамна гледка до хижа Марица, защото стигнах до там, но трябваше да се връщам към Боровец и не достигнах хижата.
Здравейте, само още 10-15 минути максимум е от скалата до хижа Марица. Съвсем наблизо сте били.
Благодаря ! Като се има предвид, че от хижа Чакър войвода до скалата с гледката ми отне 1 час и 40 минути се потвърждава, че преходът между двете хижи е около 2 часа (така ми казаха и хижаря и хижарката на Чакър войвода), а не както би предположил човек от информационната табела на Саръгьолската поляна, на която е посочено, че от хижа Чакър войвода до хижа Заврачица е 3 часа, а от хижа Заврачица до хижа Марица 1 час и 30 минути, т.е., че 1 час и 30 минути е прехода между хижите Чакър войвода и Марица.
Може да се отбележи, че има една чешмичка (тръба) между хижа Чакър войвода и двореца Саръгьол вдясно след като се влезе в гората след Саръгьолската поляна.
И аз потвърждавам, че преходът от местността Ситняково в посока хижите Чакър войвода и Марица е много приятен – няма някакви сериозни изкачвания и спускания, повечето време се върви под сянката на прохладната рилска гора, но все пак има и места с хубави гледки.
Направи ми впечатление, че голяма част от пътеката върви по границата на “Централен рилски резерват” (имаше маркировка с бяла и червена боя по дървета по границата на резервата).
Относно мечките забелязах, че след двореца Саръгьол имаше предупредителна табела за мечки в района. В неделния ден, в който ходих по пътеката се срещаха туристи, но все пак наистина е добре да се вдига някакъв шум, когато наблизо няма хора (особено ако човек върви сам).