За хижа „Васил Левски“ и Карловското пръскало
- Хижата е първата построена в Стара планина – през 1925 г.
- Тя е третата построена в България – след хижа „Скакавица“ в Рила и хижа „Алеко“ във Витоша.
- Намира се в местността Голямата гюрля
- Разположена е на 1450 м н.в.
- Карловското пръскало е един от най-високо разположените водопади на територията на България.
- Намира се на около 1400 м н.в.
- Водите му падат от 30 м.
Как се стига до хижа „Васил Левски“ и Карловското пръскало?
С кола:
До Парк „Евлоги и Христо Георгиеви“, град Карлово
Пеша:
Парк „Евлоги и Христо Георгиеви“, гр. Карлово – хижа „Хубавец“ – 2 часа
Хижа „Хубавец“ – хижа „Балкански рози“ – 1 час
Хижа „Балкански рози“ – хижа „Васил Левски“ – 1 час и 30 минути
Хижа „Васил Левски“ – Карловско пръскало – 10 минути
ОПИСАНИЕ НА МАРШРУТА
Парк „Евлоги и Христо Георгиеви“, гр. Карлово – Хижа „Хубавец“
Маршрутът започва от края на парк „Евлоги и Христо Георгиеви“ в град Карлово. След като стигнете парка, тръгнете по главната му алея и продължете почти до края. Ще стигнете мост със зелени парапети. Направо алеята продължава към ВЕЦ Левски и водопад Сучурум. Вляво преди моста има леко скрита пътека и табели за хижите „Хубавец“, „Балкански рози“ и „Васил Левски“. Тръгнете нагоре по пътеката. Очаква ви леко стръмно изкачване. Има табели, по които да се ориентирате, както и сини и зелени стрелки.
След около 15 минути ще стигнете разклонение. Пътеката надясно със синя маркировка е към хижите „Балкански рози“ и „Васил Левски“, а наляво – към хижа „Добрила“. Малко след разклонението ще видите пейка и първата чешма по маршрута.
Продължавайки нагоре ще стигнете друга пейка с много красива гледка към Балкана. Зад вас остава град Карлово и Карловската котловина. Пътеката има изкачвания и слизания докато в един момент ще стигнете сграда и бараж, а малко след него беседки за отдих, които се намират покрай реката.
До първата хижа – „Хубавец“ ви остават около 50 минути. Пътеката става все по-приятна като мостчетата ще ви прехвърлят ту от едната страна на реката, ту от другата.
Малко преди хижата ще стигнете разклонение – наляво пътеката продължава към билото на Стара планина – връх Купена както и към хижа „Амбарица“, а надясно – към хижите „Балкански рози“ и „Васил Левски“.
Хижа „Хубавец“ – хижа „Балкански рози“
Продължете по пътеката, която минава вдясно от хижа „Хубавец“. Тя все така се вие покрай реката, като я пресича през няколко бетонни мостчета. След около 30 минути ще стигнете гроба на баба Меца стръвница. Няма как да не го забележите, защото е реален гроб на мечка. До него има дърво с аптечка и пейка за отдих. Пътеката е почти равна и е много приятна за ходене.
Малко преди хижа „Балкански рози“ има два метални моста, така ще разберете, че почти сте стигнали. В хижата можете да хапнете, да си починете и да се насладите на спокойствието и тишината, преди да продължите към хижа „Васил Левски“ и Карловското пръскало. В хижата може да си направите кратка почивка, да си налеете вода и да продължите към следващата хижа – „Балкански рози“.
Хижа „Балкански рози“ – хижа „Васил Левски“
От хижа „Балкански рози“ продължете по пътеката със синя маркировка към хижа „Васил Левски“. По пътеката няма чешми, затова си налейте вода. Първо ще преминете един бетонен мост, след което пътеката става малко по-стръмна и вече се върви високо над реката. След кратко изкачване ще чуете бученето на Казаните, които представляват няколко вира. След тях за последен път ще минете от другата страна на реката. Следва тесен и скалист участък. Пътеката ще ви преведе през няколко дървени мостчета и покрай няколко малки водопада. Последните няколкостотин метра, преди да излезете на поляната пред хижата, са най-изморителни.
За около час и половина от хижа „Балкански рози“ ще стигнете до хижа „Васил Левски“. В хижата можете да пиете домашен чай с истински мед, нещо, което за съжаление все по-рядко срещаме по хижите. Имайте предвид, че не винаги има обяд, затова се обадете предварително.
Хижа „Васил Левски“ – Карловско пръскало
За да стигнете Карловското пръскало, тръгнете от хижата (ако сте с гръб) надолу и наляво. Ще видите насочваща табела. Първо ще минете през един дървен мост, а след това ще вървите успоредно на реката. Пътеката е ясна и няма как да се объркате.
За около 10 минути ще стигнете водопада. Карловското пръскало е много впечатляващо, препоръчваме ви да го посетите през пролетта или през ранното лято, за да се насладите на красотата му.
Маршрути от хижа „Васил Левски“
- Карловско пръскало – 10 минути
- Хижа „Балкански рози“ – 1 час
- Хижа „Хубавец“– 10 минути
- Връх Ботев – 4 часа
- Хижа „Рай“ – 4 часа и 30 минути
Основна информация за хижа „Васил Левски“
Хижа „Васил Левски“ е първата хижа, построена в Стара планина (1925 г.) и трета в България, след хижа „Скакавица“ в Рила и хижа „Алеко“ във Витоша. Разположена е на 1450 м н. в. в местността Голямата гюрля. Представлява масивна двуетажна сграда с капацитет 74 места, с вътрешни санитарни възли и бани.
Нашето последно посещение на хижата беше през септември 2021 година.
✔️ Отваря | работи целогодишно |
📅 Най-посещавана през | през лятото |
🛏️ Места | 74 |
💸Цена/нощувка | 18 лв. |
🏕️ Къмпингуване | няма информация |
🐕 Позволено за кучета | няма информация |
⛰️ Надморска височина | 1351 м н.в. |
🚗 Достъп с кола | не |
📞 Телефон | 02 4110437; 0896 688 523 |
Информацията е обновена през май 2023 г.
Забележителности в близост до хижа „Васил Левски“
Райското пръскало
Водопадът Райско пръскало (1700 м н.в.) е най-високият постоянен водопад на Балканския полуостров. Височината му е 124,5 м. Водите му тръгват от вечните снежни преспи, скътани в южния склон на връх Ботев.
Връх Ботев
Връх Ботев е най-високият връх в Стара планина и с неговите 2375,9 м нарежда планината на 3-то място по височина в България, след Рила и Пирин. Старото име на върха е Юмрукчал. През 1942 г. там е изградена третата в България и втора по височина високопланинска метеорологична наблюдателница.
2 Responses