Липсват продукти в количката.

Общо:

    » »
  • Сувчарско пръскало- един от най-красивите водопади в Стара планина

Сувчарско пръскало- един от най-красивите водопади в Стара планина


Маршрути

изходна точка

Село Христо Даново

денивелация положителна

552 м

денивелация отрицателна

88 м

трудност

3/6 средно

времетраене

2 часа в посока

дължина и тип на маршрута

4.9 км

Любопитна информация за водопад Сувчарско пръскало

• Водопад Сувчарско пръскало се намира в Стара планина.
• Водите му се спускат от 54 м височина.

Как се стига до водопад Сувчарско пръскало?

С кола:
Село Христо Даново– на 15 км от град Сопот
При влизане в селото продължете по главния път, докато не достигнете широко площадче с паркинг. Там може да оставите колите.
Имате и друг вариант-ако искате да спестите време, може да минете през циганската махала и да карате по асфалтирания път докъдето стигнете.

Пеша:
Село Христо Даново – Водопад Сувчарско пръскало – 2 часа

Описание на маршрута

Село Христо Даново – отбивка за водопада

В центъра на селото ще видите маркировка. Тръгва се по улицата между спирката и площада. Минава се покрай няколко къщи докато улицата прави лек завой на ляво и преминава в черен път.

Продължавайте нагоре, има разклонение като трябва да държите вдясно. Пътечката ще ви отведе до асфалтовия път. След като излезете на него, тръгнете нагоре. В началото настилката на асфалтовия път е добра, но по-нататък се влошава, има паднали камъни и много стеснения.



Да вървиш по такъв път не е най-приятната разходка, няма как да се загубиш, но пък е доста скучен. На места се откриват панорамни гледки към селото и околностите. Ще минете покрай българския флаг, който е поставен там през 2023 година. През голяма част от времето се върви на открито, като само на места растителността успява да направи сянка.

Гледка от пътя към село Христо Даново

Определено не препоръчваме да минавате маршрута през лятото. След около 15 минути от знамето, вдясно ще видите беседка и чешмичка. Може да си направите кратка почивка и да си напълните вода.

Беседката с чешмата покрай пътя към Сувчарско пръскало

Пътят продължава все нагоре плавно да се изкачва, като след още 20-30 от беседката ще стигнете до бариера. Малко след нея вдясно има поставена пейка за отдих.

По-наттък по пътеката има още една бариера и табелка. Тук официално започва територията на Национален парк Централен Балкан. Малко след нея ще преминете мост. След моста има отново беседка. Там е и разклонението за водопад Сувчарско пръскало.

Отбивка за водопада – водопад Сувчарско пръскало
В този етап маршрутът до пръскалото е малко по-разнообразен. Пътеката е тясна, на места стръмна. В началото върви успоредно покрай реката, като в един момент започва стръмно изкачване в гората. Изминаването на този етап отнема около 20-30 минути.

От далеч ще чуете грохота на водопада. Пътеката, която води до подножието му е много стръмна и тясна. Не е подходяща за малки деца и хора със страх от височини. Трябва се преминава бавно и внимателно, защото отдясно е почти отвесно.

Водопада е с височина 54 метра. Той е изключително красив, мощен и като цяло впечатляващ! Със сигурност си заслужава да бъде видян. Препоръчваме ви да поседите и да му се насладите. След това пътят наобратно е същият.

Забележителности в близост до водопад Сувчарско пръскало

Водопад Сучурум
Водопадът се намира в края на град Карлово. Намира се малко след ВЕЦ Левски и е много леснодостъпен.

Хижа „Васил Левски“ и Карловското пръскало
Ако сте в района за повече дни ви препоръчваме да посетите хижа „Васил Левски“ и Карловското пръскало. Маршрутът започва от края на парк „Евлоги и Христо Георгиеви“ в град Карлово. Преходът преминава през 3 хижи и пътеката е изключително живопосна. Отнема около 4 часа и 40 минути в посока, затова ако не сте достатъчно опитни ви препоръчваме да го направите с преспиване.

Хижа Добрила
Хижа „Добрила“ се намира в Централен Балкан и е разположена на 1804 м надморска височина. До нея се стига за около 1 час от междинната станция на лифт Сопот. Пътеката до нея не е трудна, но имайте предвид, че половината път е изкачване. Хижата е много посещавана целогодишно. Хижарите готвят много вкусно и са гостоприемни.

Често задавани въпроси


Къде можем да оставим колата?

Препоръчваме ви да оставите колата на центъра на селото.

Има ли вода по маршрута до водопад Сувчарско пръскало?

Да, по пътеката има 1 чешма, от която може да си напълните вода.

Лесен ли е маршрутът до водопад Сувчарско пръскало?

Да, пътеката до водопада е лека, върви се по широк път. Последните 20 минути са малко по-трудни.

Подходящ ли е маршрутът до водопад Сувчарско пръскало за деца?

Самия маршрут до водопада е подходящ за деца, но последните метри, които водят точно под водопада е малко опасно и неподходящо за деца.

За кои сезони е подходящ маршрутът до водопад Сувчарско пръскало?

Посещението на водопада е най-подходящо през пролетта.

Заслужава ли си да посетите водопад Сувчарско пръскало?

Да, това е един от най-впечатляващите водопади в Стара планина според нас. Пътят до него не много интересен, но самия водопад е много красив.

Мариана Киречева

Аз съм дизайнер по професия и любител планинар. От малка ходя по планините и винаги съм носила в себе си тази любов и свързаност с природата. Още през 2014 започнах първия си блог с идеята да споделям авторски снимки и лични преживявания из различни кътчета на България. Надявам се да намерите интересна и полезна информация тук.

Сподели:

    » »
  • Екопътека Струилица – Калето – Лъката и водопад Самодивско пръскало край Девин

Екопътека Струилица – Калето – Лъката и водопад Самодивско пръскало край Девин


Маршрути

изходна точка

На около 3км от центъра на град Девин

денивелация положителна

294 м

денивелация отрицателна

169 м

трудност

3/6 средно

времетраене

2 часа и 50 минути общо

дължина и тип на маршрута

3.8 км в посока

Екопътека Струилица – Калето – Лъката е много живописна и приятна екопътека, която си заслужава да посетите. По пътеката може да видите два водопада и останки от крепост. Подходяща е за семейна разходка с малки деца. Край реката са изградени места за отдих, подходящи за пикник и почивка. Екопътеката е маркирана, но и много посещаване, затова не се притеснявайте, трудно бихте се изгубили.

Любопитна информация за екопътека Струилица – Калето – Лъката и водопад Самодивско пръскало край Девин

• Екопътека Струилица – Калето – Лъката се намира в Родопа планина близо до град Девин.
• Екопътеката преминава през местностите Струилица, Калето и Лъката.
• Дума лъка означава ниско място край река, ливада.
• Калето – средновековна крепост Кавурско кале 
• Основният маршрут се придържа към поречието на река Девинска.
• Самодивското пръскало е един от най-високите водопади в Родопите.

Как се стига до екопътека Струилица – Калето – Лъката?

С кола:
Паркинг на 3 км от центъра на град Девин
От центъра на град Девин поемете посока запад по улица Васил Левски. След няколко метра вдясно ще видите стадион и ще минете от другата страна на реката. Още 1,2 километра и ще стигнете СПА комплекс. Малко преди него има безплатен паркинг, на който да оставите колата. От тук започва пешеходния маршрут.

Пеша:
1. Паркинг- беседка – Самодивско пръскало – 30 минути
2. Самодивско пръскало – Беседка – местност Лъката – 1 час
3. Местност Лъката – Мечешки водопад – 10 минути
4. Мечешки водопад – паркинг – 1 час и 10 минути

Описание на маршрута

Начална точка – беседка – Самодивско пръскало

В началото на маршрута за кратко се върви по асфалтов път, докато не подминете СПА комплекса. След това преминава в широка пътека, която върви успоредно на река Девин. Пътеката е равна и в тази част се върви на открито. Само няколко метра от началото вдясно изненадващо ще видите безименен водопад.

Още няколко минути и ще видите каменна къщичка вдясно и беседка срещу нея. Тази част от разходката отнема около 15 минути.


Тук трябва да решите дали да видите водопада или искате да продължите разходката по поречието на реката.


Пътеката зад каменната къщичка ще ви отведе до един от най-високите и красиви водопади в Родопа – Самодивското пръскало. Ако искате да го видите трябва да тръгнете преди мостчето вдясно. Очаква ви и най-стръмното място от цялата пътека.

Ако сте с малки деца, които смятате, че не биха се справили ви съветваме да не тръгвате по пътеката. Преминете ли тази част вече е доста по-лесно. Следващата част от пътеката е тясна, на места има дървени стълбички, но не е нещо сложно за преминаване. До водопада се стига за около 15 минути.

Водопада е изключително красив! Може да стигнете до подножието му и да усетите пръските. Според информационните табели неговата височина е 70 метра и въпреки че има два пада се смята за най-високия водопад в Родопите.

Самодивско пръскало – Беседка – местност Лъката

След като се насладите на гледките и водопада може да се върнете обратно по същия път до каменната къщичка, ще ви отнеме отново около 15 минути. От тук може да тръгнете по пътека нагоре към Калето и крепостта или продължете по главната пътека към местност Лъката. Ние не се качихме до Калето и продължихме по широката пътека. Вдясно по пътеката на няколко места има пейки и беседки за отдих покрай реката. След около 10-15 минути от каменната къщичка ще стигнете най-популярната част от екопътеката – каньона и мостчетата над река Девин.

Малко преди това има чешмичка, от която може да си налеете вода. Минавайки по мостчетата толкова близо до реката е много впечатляващо, а тази част от пътеката е изключително живописна.

Разходката по мостчетата продължава около 10-15 минути, след което маршрута преминава в горска пътека близо до реката. След още 15-20 минути ще стигнете до широка поляна с изоставени постройки. Това е местност Лъката. Мястото изглеждаше много живописно, полянка сгушена между планинските ридове.

Местност Лъката по екопътека Струлица-Калето-Лъката в Родопа планина

Местност Лъката – Мечешки водопад

Много хора стига до поляната и се връщат обратно, без да подозират, че само на 10 минути се намира един много красив водопад – Мечешкият. Малко преди сградите вляво се вие една малка пътечка. Тръгнете по нея. Тя навлиза в гората, като има леко изкачване. След около 10 минути пътеката ще ви отведе до Мечешкият водопад.

Водите му се спускат от 40 метра, като има два пада. Не толкова висок, но много красив водопад! Може би се досещате откъде идва името – смята се, че се нарича така, заради мечките, които са идвали да пият вода и да се разхлаждат.

Мечешки водопад – паркинг

Пътят наобратно е същия, ако все пак решите да разнообразите, може да минете през пътеката през крепостта. Малко след поляната се минава мостче и там има разклонение, наляво и на горе за Калето, а направо е главната пътека, от която дойдохте. Все пак имайте предвид, че до крепостта има изкачване и ще ви отнеме повече време да се върнете в началната точка.

Екопътека Струлица-Калето-Лъката в Родопа планина

Забележителности в близост до Екопътека Струилица – Калето – Лъката

Дяволска екопътека
Една от най-екстремните екопътеки в България. Редуват се рразлични мостчета, водопади и ждрела. Изключително динамична и интересна за посещение. За съжаление към днешна дата (2024 година) по пътеката са счупени много от мостовете и е непроходима.

Пещера Дяволското гърло
Пещера Дяволското гърло се намира в Триградското ждрело. Тя е една от най-популярните пещери в Родопите. Името на пещерата идва от формата на входа, наподобяваща дяволска глава. В пещерата се губят и водите на  Триградска река. Двама водолази губят живота си в опит да проследят докъде води реката. Смята се, че каквото влезе заедно с водата в пещера Дяволското гърло, никога не излиза.

Панорамна площадка Орлово око
Панорамната площадка разкрива изключителна гледка към Буйновското ждрело, както и селата Борино, Чала, Ягодина, а в далечината може да видите и части от планините Пирин и Рила. Площадката се намира на 1563 метра надморска височина на ръба на скалите на връх “Свети Илия”. До нея се стига по стръмен и тесен път от хотел Мурсал за около 50-60 минути.

Село Широка лъка
Село Широка лъка се намира на няколко километра от град Девин. То е известно с уникалната си архитектура и е  е обявено за единствения в България по рода си архитектурно – фолклорен и етнографски резерват.

Често задавани въпроси


Къде можем да оставим колата?

В началото на екопътеката има обособен безплатен паркинг, който побира около 30 коли.

Има ли вода по маршрута до екопътека Струилица – Калето – Лъката?

Да, по екопътеката има 2 чешми, от които може да си налеете вода.

Лесен ли е маршрутът до екопътека Струилица – Калето – Лъката?

Маршрутът е със средна трудност, не е прекалено дълъг като времетраене и няма голяма денивелация.

Подходящ ли е маршрутът до екопътека Струилица – Калето – Лъката за деца?

Като цяло маршрутът е подходящ за деца, но все пак имайте предвид по-стръмното изкачване от беседката до Самодивското пръскало. През другата част пътеката е почти равна. По пътеката сме виждали много деца на различна възраст.

За кои сезони е подходящ маршрутът до екопътека Струилица – Калето – Лъката?

Пътеката е подходяща за всички сезони, но за да видите водопадите пълноводни е най-добре да я посетите през пролетта.

Заслужава ли си да посетите екопътека Струилица – Калето – Лъката?

Да, екопътеката е задължително място за посещение, което сме сигурни, че ще ви хареса.

Мариана Киречева

Аз съм дизайнер по професия и любител планинар. От малка ходя по планините и винаги съм носила в себе си тази любов и свързаност с природата. Още през 2014 започнах първия си блог с идеята да споделям авторски снимки и лични преживявания из различни кътчета на България. Надявам се да намерите интересна и полезна информация тук.

Сподели:

    » »
  • Водопад Боров Камък – красив маршрут във Врачанския Балкан

Водопад Боров Камък – красив маршрут във Врачанския Балкан


Маршрути

изходна точка

Село Згориград

денивелация положителна

424 м

денивелация отрицателна

13 м

трудност

3/6 средно

времетраене

1 час и 30 минути в посока

дължина и тип на маршрута

1.8 км в посока

Любопитна информация за водопад Боров Камък

• Водопад Боров Камък се намира във Врачански Балкан.
• Част е от екопътеката Боров Камък.
• Водите му се спускат от 65 м височина. Ако не ви е страх да се понамокрите може да минете зад него и да му се насладите отблизо

Как се стига до водопад Боров Камък?

С кола:
Село Згориград– на 6,5 км от град Враца

Пеша:
Село Згориград – Водопад Боров Камък – 1 час и 30 минути

Описание на маршрута

Село Згориград – Водопад Боров Камък

Водопадът се намира в красивия Врачански балкан. Той е част от екопътека „Боров Камък“, която е една от най-живописните и интересни в България.

Изходна точка е края на село Згориград, което се намира на около 1 час и 35 минути от София. Пътеката започва от един почти обратен завой малко след последните къщи на селото. Ще видите указателна табела, както и може да има паркирани коли.

В началото маршрутът върви успоредно на река Лева, не след дълго ще стигнете първото мостче и ще прекосите реката.

От тук до края мостчетата ще ви прехвърлят ту от едната страна на реката, ту от другата. На моменти има стръмни участъци, които трябва да преминете с повишено внимание. Ако скоро е валяло също трябва да внимавате, защото стъпала стават доста мокри и хлъзгави.

Пътеката е предимно сенчеста и е много приятна за топлите дни. За да видите обаче водопада пълноводен ви препоръчваме да отидете след някои дъждовен ден или през пролетта.

Важно е да знаете, че по пътеката няма чешми, затова си напълнете предварително вода. Пътеката не е подходяща за малки деца, заради множеството стръмни участъци.

След около час и 30 минути ще стигнете до водопад „Боров Камък“. Той е много красив и впечатляващ. Водите му се спускат от 65 м височина. Ако не ви е страх да се понамокрите може да минете зад него и да му се насладите отблизо.

Водопад Боров камък през пролетта

Ако искате може да продължите по пътеката след водопада, тя ще ви отведе до площадка с гледка към село Згориград, а още 15 минути след това ще стигнете до поляна с изграден заслон. Тази пътека продължава към хижа „Пършевица“, където в близост се намират Кобилини стени.

Забележителности в близост до водопад Боров камък

Кобилини стени
Кобилини стени са впечатляващи варовикови скали на югозападните склонове на върховете Бегличка могила (1482 м) и Пършевица (1430 м). Представляват поредица от няколко скални венци с различна височина, ориентирани към Искърския пролом. До тях се стига за около 40 минути от хижа „Пършевица“.

Често задавани въпроси


Къде можем да оставим колата?

Може да оставите колата в началото на екопътеката.

Има ли вода по маршрута до водопад Боров Камък?

По пътя няма чешми.

Лесен ли е маршрутът до водопад Боров Камък?

Маршрутът е със средна трудност.

Подходящ ли е маршрутът до водопад Боров Камък за деца?

Подходящ е за деца, които нямат страх от височини и могат да ходят повече.

За кои сезони е подходящ маршрутът до водопад Боров Камък?

Маршрутът е подходящ за минаване през всички сезони(може би без зимата), но през пролетта ще видите водопада пълноводен.

Заслужава ли си да посетите водопад Боров Камък?

Пътеката е интересна и разнообразна.

Мариана Киречева

Аз съм дизайнер по професия и любител планинар. От малка ходя по планините и винаги съм носила в себе си тази любов и свързаност с природата. Още през 2014 започнах първия си блог с идеята да споделям авторски снимки и лични преживявания из различни кътчета на България. Надявам се да намерите интересна и полезна информация тук.

Сподели:

    » »
  • Kаньон и връх Цирикова Църква – скритите места в Родопите

Kаньон и връх Цирикова Църква – скритите места в Родопите


Маршрути

изходна точка

Хижа „Скални мостове“

денивелация положителна

330 м

денивелация отрицателна

168 м

трудност

3/6 средно

времетраене

1 час и 40 минути в посока

дължина и тип на маршрута

5.1 км в посока

Любопитна информация за Kаньон и връх Цирикова Църква

• Kаньон и връх Цирикова е много интересно и мистично място в Родопите.
• За параклиса „Св. Дух“ на връх Цирикова църква се носи много мрачна легенда.
• От върха се откриват много красиви гледки към Родопите.

Как се стига доKаньон и връх Цирикова Църква?

С кола: 
Хижа „Скални мостове“ – 70 км от Пловдив

Пеша:
Хижа „Скални мостове“ – хижа „Кабата“ – 1 час и 15 минути
Хижа „Кабата“ – връх Цирикова църква и параклис „Св. Дух“ – 15 минути
връх Цирикова църква и параклис „Св. Дух“ – каньон Цирикова църква – 5 минути

Описание на маршрута до Kаньон и връх Цирикова Църква

Хижа „Скални мостове“ – хижа „Кабата“

Маршрутът започва от хижа „Скални мостове“, която се намира малко след по-популярната хижа „Чудни мостове“. Хижата е голяма и функционира(макар и да не изглежда така). Пред нея има широко място за паркиране на коли.

От тук започва и друг хубав маршрут – до хижа „Персенк“.
Гледайки хижата пред вас тръгнете на дясно покрай нея. Ще минете покрай чешма, а след това веднага се включвате в асфалтиран път. Продължете право по пътя. По този път ще видите вдясно една беседка, а малко след това вляво втората чешма.

Ако нямате достатъчно вода си напълнете, защото следващата чешма е на хижа „Кабата“. След около 10-15 минути асфалтирания път свършва и преминава в коларски такъв. Вървейки още 10 минути ще видите вляво изоставени вили.

Маркировката, която трябва да следите е синя.

Около 50 минути от началото на на маршрута ще стигнете разклонение. Пътят се разделя на две – надясно е основаната маркирана пътека, а вляво са коларски пътища.

Разклонението

Малко по-нататък отново има разклонения, затова следете внимателно табелите и маркировката.

Ако искате първо да отидете до връх Цирикова Цъкрва продължавайте направо по пътеката, където маркировката от синя ще премине в зелена. Ако сте с деца или предпочитате да отидете директно до хижата продължавайте да следвате синята маркировка, която се отклонява леко в ляво. И в двата случая не след дълго ще излезете от гората и вляво ще видите сгради – това е хижа „Кабата“. Ако прецените може да минете през нея сега или след като посетите връх Цирикова църква.

Хижа „Кабата“ – връх Цирикова църква и параклис „Св. Дух“
Ако сте вървели направо по пътеката със зелена маркировка към връх Цирикова църква след като сте минали покрай хижата продължете по широкия път направо (хижата ви остава за гърба). В началото пътеката е равна, но лека полека започва плавно изкачване. След като доближите подножието на върха трябва да се оглеждате вдясно за табела и пътека към самия връх, защото широката пътека свършва.

След като видите табелата продължете по тясната пътечка. След и най-стръмното изкачван до върха, което е задъхващо, но много кратко. Ще видите вляво параклисът „Св. Дух“, който е свързан с една много тъжна легенда. Параклисът е отворен и може да запалите свещичка.


Легендата за Цирикова църква

По време на турското робство, помохамеданчването не подминало и жителите на село Забърдо.

Според легендата пристигнал веднъж с еничарите си един турски военачалник Дели Софта и заобиколил селото. По това време хората се намирали в църквата нагоре в планината. Заловил ги Дели Софта и им казал “Или фесовете или главите”.
Българите, които отказали да приемат чуждата вяра били вкарани в черквата, където турците един по един изклали всички заедно с малките деца. Църквата се огласила от викове и писъци, които се чули в цялата планина. От този именно писък (цирикане) тя била наречена “Цирикова черква”.

Гледка от връх Цирикова Църква

Над параклиса има маса с пейки и панорамна гледка към “гънките” на Родопа планина. От тук може да видите връх Снежанка, както и Роженската обсерватория.

Връх Цирикова църква – каньон Цирикова църква
За да стигнете до каньона трябва да заобиколите параклиса отдясно и да продължите по пътечката. Тук трябва да бъдете много внимателни, защото следва много стръмно спускане. След спускането има съвсем кратко вървене, след което ще излезете над каньона.

Стръмно изкачване от каньона към връх Цирикова църква
Стръмното слизане към каньона(тук ние се изкачваме обратно)

Трябва да се оглеждате вдясно за “входа му”. За някакъв ориентир има две дървета и много корени на повърхността.

Спускането е стръмно, но има сложени въжета, с които да си помогнете. След като слезете тръгнете наляво (направо няма нищо интересно). Има няколко спускания и изкачвания.

Горе-долу за 5-10 минути ще го минете. За да излезете от каньона трябва да се върнете по същия път обратно.
Каньонът е някак скрит в гората и е впечатляващ, защото няма подобен в България. За да се върнете трябва да минете отново по същия път. В хижата може да си починете и да хапнете.

Забележителности в близост до каньон и връх Цирикова църква

Хижа „Персенк“
Хижата е разположена в местността Чадъра, Западни Родопи. Представлява комплекс от няколко сгради и бунгала. До хижата може да се стигне от село Орехово за около 2 часа по маркирани пътеки или от хижа „Скални мостове“ за около 1 час и 30 минути. На около 2 часа се намира и връх Голям Персенк, на който е най-високият в планинския дял Чернатица. 

Чудните мостове и хижа „Чудните мостове“
Природен феномен Чудните мостове и хижа „Чудните мостове“ се намират в Родопите. До тях се стига за около 1 час и 30 минути от град Пловдив. Природен феномен Чудните мостове е една от най-красивите природни забележителности, които може да видите в Родопите.

Често задавани въпроси


Къде можем да оставим колата?

Колата може да паркирате точно пред хижа „Скални мостове“.

Има ли вода по маршрута до каньон Цирикова църква?

Малко след хижа „Скални мостове“ има две чешми, както и на хижа „Кабата“.

Лесен ли е маршрутът до каньон Цирикова църква?

Малко след хижа „Скални мостове“ има две чешми, както и на хижа „Кабата“.

Подходящ ли е маршрутът до каньон Цирикова църква за деца?

Маршрутът до каньона не е подходящ за деца, има стръмни участъци.

За кои сезони е подходящ маршрутът до и каньон Цирикова църква?

Разходката до върха е подходяща през всички сезони, през зимата не е подходящо да слизате до каньона.

Заслужава ли си да посетите каньон Цирикова църква?

Местата не са толкова популярни и си заслужава да посетите тази част на Родопите.


Мариана Киречева

Аз съм дизайнер по професия и любител планинар. От малка ходя по планините и винаги съм носила в себе си тази любов и свързаност с природата. Още през 2014 започнах първия си блог с идеята да споделям авторски снимки и лични преживявания из различни кътчета на България. Надявам се да намерите интересна и полезна информация тук.

Сподели:

Връх Безбог – подходящ за начинаещи планинари


Маршрути

изходна точка

Хижа „Гоце Делчев“

денивелация положителна

450 м

денивелация отрицателна

450 м

трудност

3/6 средно

времетраене

2 часа и 40 мин общо

дължина и тип на маршрута

4.5 км

Любопитна информация за връх Безбог

• Връх Безбог се намира в Северен Пирин в близост до хижа „Безбог“.
• Висок е 2645 метра.
• Името на върха означава „злочест“, „който носи нещастие“.
• Разположен на Полежанското странично било.

Поглед от хижа Безбог към връх Безбог

Как се стига до връх Безбог?

С кола:
Хижа „Гоце Делчев“– 10 км от град Добринище

С лифт: 
Хижа „Безбог“

Пеша:
1. Хижа „Безбог“ – връх Безбог – 1 час
2. Връх Безбог – хижа „Безбог“ – 1 час и 40 минути



Връхът може да се изкачи по два маршрута. Най-популярният е като тръгнете към “душеватката” и Попово езеро, след което се изкачите на седловината между върховете Полежан и Безбог (вторият етап на прехода, който сме описали тук, но в обратна посока). Ние ще ви предложим малко по-различен кръгов маршрут.

Описание на маршрута

Хижа „Безбог“ – връх Безбог

Маршрутът тръгва покрай десния бряг Безбожкото езеро, където вдясно ще видите изоставена постройка. Това са руините на старата хижа „Безбог“, която е разрушена от лавина през 1971 година. Пътеката към върха минава вляво на постройката. По тази пътека няма маркировка, но „пирамидките“ от камъни могат да ви водят.

Поглед към връх Безбог в Пирин

Пътеката е доста стръмна и през по- голямата част е през клекове. Малко преди върха започва каменист участък, който също е стръмен. Внимавайте къде стъпвате между камъните.
На самия връх има кръст и веднага ще го познаете щом го видите.
Гледката оттук е много красива: на Изток част от Кременското езеро, до него върховете Севрия, Джано, Джангал както и част от Поповото езеро. В другата посока се виждат връх Полежан, Стражите и Десилица.

Връх Безбог – хижа „Безбог“

Вместо да се върнете по същия път, може да минете през основния маршрут, по който се изкачва връхът. От върха се спуснете по южния склон. За 10-15 минути ще слезете надолу към седловината между двата върха – връх Безбог и връх Полежан. Пътеката направо продължава към вр. Полежан, а наляво към хижа „Безбог“

По пътеката към връх Безбог - гледка към Пиринските върхове и Поповеото езеро

Оттук маршрутът е предимно спускане. След около 20 минути има отново разклон – надясно към Поповото езеро, а наляво към хижа „Безбог“. От разклона до хижата пътеката е почти равна, освен в последните метри преди „душевадката“. След като превалите тази последна височина пред вас се открива вълшебството на синьото Безбожко езеро и кацналата близко до брега му хижа. Остава само да минете по каменистата пътека до брега и през един равен участък покрай езерото и сте там. Маршрутът е много лесен и сравнително кратък при изкачването на върха. Ще се поизпотите малко, но си заслужава. Наградата е невероятната гледка отвисоко.

Гледка от връх Безбог към хижа Безбог и Безбожкото езеро

Забележителности в близост до връх Безбог

Връх Полежан
Връх Полежан се намира в Северен Пирин на височина. Той е е най-високият гранитен връх и четвърти по височина в планината. Около него се намират двете най-високи езера в Пирин – Горното Полежанско, което е най-високо езеро и в България, и Горното Газейско, което е на второ място в Пирин. Старото име на връх Полежан е Мангър тепе. Думата мангър идва от турски и означава монета. Кръстен е така, защото върхът е покрит с каменни плочи, по които когато се върви се чува тракане като от монети. От хижа „Безбог“ до върха се стига за около 2 часа и 20 минути.

Често задавани въпроси


Къде можем да оставим колата?

Колата може да оставите на паркинга до хижа „Гоце Делчев“ и долната станция на лифт Безбог. Паркингът е безплатен.

Има ли вода по маршрута до връх Безбог?

Вода по маршрута до върха няма, затова е добре да си налеете на хижата.

Какво трябва да знаем за маршрута до връх Безбог?

Теренът е предимно каменист, затова е добре да сте с хубави обувки.

Лесен ли е маршрутът до връх Безбог?

Маршрутът е със средна трудност. Необходима е добрa физическa подготовка, желателен е предишен опит в планината.

Подходящ ли е маршрутът до връх Безбог за деца?

Смятаме, че маршрутът не е подходящ за деца.

Други полезни ресурси

Работно време лифт Безбог: 8:30 ч. – 17:00 ч.

Цени лифт: Сезон 2024

Заслужава ли си да посетите връх Безбог?

Да, препоръчваме ви го като най-леснодостъпен до хижата.

Други маршрути наоколо

Мариана Киречева

Аз съм дизайнер по професия и любител планинар. От малка ходя по планините и винаги съм носила в себе си тази любов и свързаност с природата. Още през 2014 започнах първия си блог с идеята да споделям авторски снимки и лични преживявания из различни кътчета на България. Надявам се да намерите интересна и полезна информация тук.

Сподели:

    » »
  • Хижа „Марица“- на брега на най-пълноводната река в България

Хижа „Марица“- на брега на най-пълноводната река в България


Маршрути

изходна точка

Боровец

денивелация положителна

612 м

денивелация отрицателна

585 м

трудност

3/6 средно

времетраене

2 часа и 40 минути

дължина и тип на маршрута

9.4 км в посока

Любопитна информация за хижа „Марица“

• Хижа „Марица“ е разположена в Източна Рила, до водослива на реките Лява и Права Марица.
• Намира се на 1900 м н.в.
• Представлява масивна двуетажна сграда, към която има още една, едноетажна. • • Хижата е с капацитет 70 легла.

Как се стига до хижа „Марица“?

С кола:
Боровец

С лифт: 
Боровец – горна станция лифт „Ситняково“ – 10 минути

Пеша:
1. Горна станция лифт „Ситняково“- хижа „Чакър войвода“ – 1 час и 10 минути
2. Хижа „Чакър войвода“ – хижа „Марица“ – 1 час и 30 минути

Описание на маршрута

Горна станция лифт „Ситняково“- хижа „Чакър войвода”

Ако изберете да използвате лифта ще спестите около час. Преценете спрямо времето, с което разполагате за разходката. От лифта тръгнете по лявата пътека, която влиза в гората, към хижа „Чакър войвода“ (ще видите табелките). След 10-на минути ще излезете на дворец „Ситняково“ и ще се включите в главната пътека, която идва от Боровец.

Пътеката, която минава покрай дворец „Ситняково“

От тук тръгнете надясно към хижа „Чакър войвода“. Следвайте червената маркировка. Тук няма разклонения и не би трябвало да се объркате.

По пътеката има една чешма на 10-15 минути след двореца. През цялото време се върви през гората, като на 1-2 места се откриват красиви гледки. На около час път от дворец „Ситняково“ се стига до хижа „Чакър войвода“. Малко след хижата можете да се разходите до Саръгьолската поляна, където се откриват гледки към върховете Шатър и Дено̀.

 Саръгьолската поляна, където се откриват гледки към върховете Шатър и Дено̀

Хижа „Чакър войвода” – хижа „Марица”

От хижа „Чакър войвода“ тръгнете нагоре, като следвате червената маркировка. След около 5-10 минути ще излезете на голямо плато с много красиви гледки към връх Дено̀ и връх Шатър. Продължете по пътеката надолу и не след дълго ще навлезете в иглолистна гора.

Пътеката е почти равна и е много приятна, особено лятно време. Около 20-30 минути след хижа „Чакър войвода“ ще стигнете до двореца „Саръгьол“, който се заобикаля отляво, защото е частна собственост. Минава се през високи треви.


Пътеката продължава все така в красивата гората. След един час ход от хижа „Чакър войвода“ ще минете през заслон „Кубадинка“. Не забравяйте да вдигате достатъчно шум докато вървите, за да избегнете среща с мечки. Чупенето на клечки, викането, пеенето и смехът на висок глас са от изключителна важност.

Дървено мостче по пътеката към хижа Марица

Половин час преди хижа „Марица“ ще минете през живописни водопади и мостчета, както и през скала с красива панорамна гледка.

Отбивка до пътеката - скала с гледка към Рилските върхове

Около 10 минути след водопадите ще стигнете до разклон наляво за хижа „Марица“, тук се отклонявате от основната пътека.

Следва около 5-минутно спускане до хижата.
Преходът до хижа „Марица“ не е технически труден, но е продължителен.

Основната сграда на хижа Марица в Рила планина

Основна информация за хижа „Марица“

Хижата е разположена в Източна Рила, до водослива на реките Лява и Права Марица. Намира се на 1818 м н.в. Представлява масивна двуетажна сграда, към която има още една, едноетажна. Хижата е с капацитет 70 легла.

Страничен поглед на основната сграда на хижа Марица

Нашето последно посещение на хижата беше юли 2021 година.

💡 Съвет: Хижата не винаги е отворена, затова е добре да се обадите предварително.

✔️ Отваряпредимно уикендите
📅 Най-посещавана презтоплите месеци
🛏️ Места70
💸Цена/нощувка15 лв.
🏕️ Къмпингуваненяма информация
🐕 Позволено за кучетане
⛰️ Надморска височина1818 м н.в.
🚗 Достъп с колас високо проходим автомобил
📞 Телефон0877 112 913; 0882 656 050
Гледка към Рилските върхове - Шатър и  Дено

Забележителности в близост до хижа „Марица“

Черната скала
Черната скала е забележителност в Рила планина. Изходна точка е Боровец. Скалата освен природна забележителност е място с много мрачно минало. След 9 септември 1944 г. без съд и присъда тук са избити от комунистическа власт 30 000 хора от околните населени места. В памет на жертвите на скалата е издигнат кръст.

Хижа „Заврачица“
Местността Заврачица представлява ледникова долина, през която минава река Права Марица. В долината, на левия бряг на река Права Марица, се намира „Заврачица“. Хижата е отправна точка за много красиви места като Ропалишките езера, Маричините езера, връх Манчо и други.

Често задавани въпроси


Къде можем да оставим колата?

Може да паркирате в Боровец, повечето места за паркиране обаче са платени.

Има ли вода по маршрута до хижа „Марица“?

Вода има на две места – по пътя до хижа „Чакър войвода“ и на самите хижи.

Какво трябва да знаем за маршрута до хижа „Марица“?

Маршрутът се върви предимно в гора, затова е важно да вдигате достатъчно шум, за да избегнете среща с диви животни.

Лесен ли е маршрутът до хижа „Марица“?

Маршрутът е със средна трудност – няма технически труден терен, но е над 2 часа в посока.

Подходящ ли е маршрутът до хижа „Марица“ за деца?

Подходящ е за деца, които могат да ходят по-дълги маршрути. За разходка с бебенца в слинг/раничка също е подходящо, защото е сенчесто, но като цяло е доста дълъг маршрут.

За кои сезони е подходящ маршрутът до хижа „Марица“?

Подходящ е през лятото, когато искате да избягате от жегите.

Заслужава ли си да посетите хижа „Марица“?

Маршрутът е много приятен и лек и го препоръчваме.

Други маршрути наоколо

  • Хижа „Марица“ – хижа „Заврачица“ – 1 час и 10 минути
  • Хижа „Марица“ – хижа „Чакър войвода“ – 5 часа
  • Хижа „Марица“ – Черната скала – 3 часа и 15 минути

Мариана Киречева

Аз съм дизайнер по професия и любител планинар. От малка ходя по планините и винаги съм носила в себе си тази любов и свързаност с природата. Още през 2014 започнах първия си блог с идеята да споделям авторски снимки и лични преживявания из различни кътчета на България. Надявам се да намерите интересна и полезна информация тук.

Сподели:

    » »
  • Хижа „Хубавец“ – разходка в приказните гори над Карлово

Хижа „Хубавец“ – разходка в приказните гори над Карлово


Маршрути

изходна точка

Град Карлово

денивелация положителна

689 м

денивелация отрицателна

198 м

трудност

3/6 средно

времетраене

2 часа в посока

дължина и тип на маршрута

5.1 км в посока

Любопитна информация за хижа „Хубавец“?

• Хижа „Хубавец“ се намира в Стара планина.
• Разположена е в резерват Стара река

Как се стига до хижа „Хубавец“?

С кола:
До Парк „Евлоги и Христо Георгиеви“, град Карлово

Пеша:
Парк „Евлоги и Христо Георгиеви“, гр. Карлово – хижа „Хубавец“ – 2 часа

Описание на маршрута

Парк „Евлоги и Христо Георгиеви“ – хижа „Хубавец“

Маршрутът започва от градския парк на Карлово. В края на парка има мост със зелени парапети, по който се стига до водопада Сучурум. Вляво преди моста започва тясна и стръмна пътека към хижите „Хубавец“, „Балкански рози“ и „Васил Левски“. Има табели, по които да се ориентирате, както и сини и зелени стрелки.

Водопад по  пътеката за хижа Хубавец

След около 15 минути катерене по стръмна пътека през гора ще стигнете разклонение. Пътеката надясно със синя маркировка е към хижите „Балкански рози“ и „Васил Левски“, а наляво – към хижа „Добрила“. Малко след това ще стигнете пейка с чешмичка. Продължете по-нагоре и не след дълго ще минете покрай табела на Национален парк „Централен Балкан“.

Красивата пътека към хижа Хубавец, която върви успоредно на Стара река

Пътеката ще ви отведе до следващото място с пейка, от където се откриват красиви гледки към Балкана, град Карлово и Карловската котловина. От тук маршрутът започва да се движи ту нагоре, ту надолу по скалист терен, навлизайки в горския пояс. Ще стигнете бараж и сграда, след които вдясно ще видите много приятна поляна покрай реката с пейки за отдих.

Красива гледка към Балкана
Беседки за отдих малко след Баража по пътеката за хижа Хубавец

От тук до хижа „Хубавец“ остават около 50 минути. През цялото време ще се движите успоредно на Стара река, по приказна пътека през гората.

Стара река в резервата Стара река
Един от многото мостчета по пътеката към хижа Хубавец

Мостчетата ще ви прехвърлят ту от едната страна на реката, ту от другата. Малко преди хижата ще стигнете разклонение – наляво пътеката продължава към билото на Стара планина – връх Купена както и към хижа „Амбарица“, а надясно – към хижите „Балкански рози” и „Васил Левски“.

Хижа Хубавец отвън
Метална бутилка, в която се пълни вода от чешмата пред хижа Хубавец

В хижа „Хубавец“ можете да си починете и да хапнете. От тук може да удължите разходката си и да стигнете до хижа „Балкански рози“. Ако имате сили и разполагате с повече време ви препоръчваме да посетите и хижа „Васил Левски“ и Карловското пръскало.

Основна информация за хижа „Хубавец“

Хижа „Хубавец“ се намира на 970 м н.в. при водослива на Малката и Голямата река. Представлява масивна двуетажна сграда с капацитет 57 места, с външни санитарни възли и бани. От 2023 година хижата има нови стопани, които работят по възстановяването и ремонтирането на хижата.

Нашето последно посещение на хижата беше през септември 2021 година.

✔️ Отваряработи целогодишно
📅 Най-посещавана презпрез лятото
🛏️ Места57
💸Цена/нощувка25 лв.
🏕️ Къмпингуваненяма информация
🐕 Позволено за кучетаняма информация
⛰️ Надморска височина970 м н.в.
🚗 Достъп с колане
📞 Телефон088 964 3120, 02 411 4213

Информацията е обновена през юни 2023 г.

Често задавани въпроси


Къде можем да оставим колата?

Може да паркирате в близост до парк Евлоги и Христо Георгиеви.

Има ли вода по маршрута до хижа „Хубавец“?

По маршрутът има 2 чешми. На хижата също може да си налеете вода.

Какво трябва да знаем за маршрута до хижа „Хубавец“?

  • През голяма част се върви по горска пътека, но все пак е добре да бъдете обути с подходящи обувки.
  • Резерватът е дом на много диви животни, затова е добре да вдигате шум, за да избегнете неприятна среща.

Лесен ли е маршрутът до хижа „Хубавец“?

Маршрутът е със средна трудност. В началото има леко изкачване, но след баража пътеката е почти равна.

Подходящ ли е маршрутът до хижа „Хубавец“ за деца?

Подходящ е за по-големи деца, които могат да издържат на ходене.

За кои сезони е подходящ маршрутът до хижа „Хубавец“?

Маршрутът е подходящ за минаване през всеки сезон. Най-красиво е през пролетта и есента.

Заслужава ли си да посетите хижа „Хубавец“?

Мястото е изключително красиво и приказно!

Маршрути от хижа „Хубавец“

Мариана Киречева

Аз съм дизайнер по професия и любител планинар. От малка ходя по планините и винаги съм носила в себе си тази любов и свързаност с природата. Още през 2014 започнах първия си блог с идеята да споделям авторски снимки и лични преживявания из различни кътчета на България. Надявам се да намерите интересна и полезна информация тук.

Сподели:

    » »
  • Хижа „Македония“ – една от най-високоразположените хижи на Балканския полуостров

Хижа „Македония“ – една от най-високоразположените хижи на Балканския полуостров


Маршрути

изходна точка

Картала

денивелация положителна

704 м

денивелация отрицателна

23 м

трудност

3/6 средна

времетраене

2 часа

дължина и тип на маршрута

6.6 км в посока

Как се стига до хижа „Македония“ ?

С кола:
Паркинга, който е малко след ски парк Картала

Пеша:
Паркинг след ски парк Картала – хижа „Македония“ – 2 часа

ОПИСАНИЕ НА МАРШРУТА

Картала – хижа „Македония“
Малко след ски парк Картала пътят продължава. С колата ще стигнете до място с паркинг и беседки. От там тръгва пешеходния маршрут. Ще минете покрай фургон, а малко след това ще видите табела и дървено мостче към най-високото дърво в България. Ако имате достатъчно време може да се отбиетео т маршрута към хижата и да го видите. Ще ви отнеме около 10 минути в посока.

Пътят към хижата върви по поречеието в долината на река Бистрица. До хижата няма разклонения, на които бихте се объркали. Някои от завоите може да ги подсечете като минете по горските пътеки. Маркировката, която следвате е зелена. След около два часа ще стигнете хижа „Македония“.

Основна информация за хижа „Македония“

Хижа „Македония“(„Айгидик“, „Станоя Крекмански“) е разположена на 2166 м н.в. в Югозападна Рила, в седловината Мечи проход. Намира се между рилските върхове Голям и Малък Мечи връх.
Едно от първите имена на хижата идва от местността Айгидик, което в превод от турски език означава Мечи проход. Хижата разполага с 40 места като има голяма стая с 24 места, както и няколко с по стаи с по 4, 5, и 7 легла. Хижата е пункт от европейския маршрут Е4. Тя е една от най-високоразположените хижи на Балканския полуостров. 

Нашето последно посещение на хижата беше в края на октомври 2021 година.

💡 Съвет: Обадете се предварително да проверите дали има хижар.

✔️ Отваряработи целогодишно
📅 Най-посещавана презпрез летния и зимния сезон
🛏️ Места40
💸Цена/нощувка20 лв.
🏕️ Къмпингуванеразрешено
🐕 Позволено за кучетане
⛰️ Надморска височина2166 м н.в.
🚗 Достъп с колане
📞 Телефон089 856 4977

Информацията е обновена през септември 2022 г.

Какво още трябва да знаете?

  • За баня се доплаща 2 лв.
  • Когато в хижата няма хижар достъпът до голяма част от стаите е ограничен.

Маршрути от хижа „Македония“

  • Малък Мечи връх – 1 час
  • Връх Герман – 1 час
  • Голям Мечи връх – 1 час и 30 минути
  • Хижа „Семково“ – 2 часа и 30 минути
  • Хижа „Добърско“ – 2 часа и 30 минути
  • Хижа „Рибни езера“ – 6 часа
  • Хижа „Предела“ – 7 часа

Мариана Киречева

Аз съм дизайнер по професия и любител планинар. От малка ходя по планините и винаги съм носила в себе си тази любов и свързаност с природата. Още през 2014 започнах първия си блог с идеята да споделям авторски снимки и лични преживявания из различни кътчета на България. Надявам се да намерите интересна и полезна информация тук.

Сподели:

    » »
  • Сините камъни, хижа „Карандила“ и водопад Футула – разходка в Сливенския Балкан

Сините камъни, хижа „Карандила“ и водопад Футула – разходка в Сливенския Балкан


Маршрути

изходна точка

Долна станция лифт Сливен

денивелация положителна

763 м

денивелация отрицателна

763 м

трудност

3/6 средно

времетраене

3 часа и 20 минути

дължина и тип на маршрута

9.1 км

Любопитна информация за Сините камъни, хижа „Карандила“ и водопад Футула

• Сините камъни, хижа „Карандила“ и водопад Футула се намира в Източна Стара планина.
• Територията на природния парк има площ от близо 11380,3 хектара и се намира на източния склон на Стара планина.
• Хижа „Карандила“ се намира в местността „Карандила“, в природен парк „Сините камъни“.

Как се стига до Сините камъни, хижа „Карандила“ и водопад Футула?

С кола:
Долна станция лифт „Сливен“ – на 4 км от град Сливен

Пеша:
Долна станция лифт „Сливен“ – Халката – 20 минути
Халката – хижа „Карандила“ – 1 час и 10 минути
Хижа „Карандила“ – водопад Футула – 1 час
Водопад Футула – долна станция лифт „Сливен“ – 50 минути

Описание на маршрута

Долна станция на лифт „Сливен“ – хижа „Карандила“

Пътеката започва вляво от долната станция на лифта. Първо се преминава дървено мостче и след това започва леко изкачване. След 10 минути отново минавате мост и пейки. Ако е пролет – ще има вода и ще чувате шума на реката. През есента често е пресъхнала. Продължете все нагоре по песъчливо-каменистата пътека. След 20 минути от началото се стига до популярното скално образувание – Халката.

От тук продължете по пътеката с жълта маркировка, като не след дълго отново ще навлезете в гора. Ще видите чешмичка и няколко пейки. След още 5-6 минути вървене ще излезете от гората и ще минете под лифта. Отново ще навлезете в гора. Пътеката се разклонява за кратко и пак се съединява. Ще минете още едно мостче и ще продължите в гората. По-нататък ще видите пейки и паметник на алпиниста Милен Метков. Пътеката продължава наляво покрай скалите, но ако искате, можете да се отклоните и да продължите по пътеката направо, за да се насладите на гледките.


След час и 30 минути от началото ще минете покрай заслон „Стоте войводи“. Продължете по пътеката и след около 20 минути ще стигнете разклонение: наляво – към хижа „Карандила“, а надясно – към езеро Карандила и фурна „Карандила“, където предлагат много вкусен хляб. В района на фурната има заведения, детски площадки и игрище.


Още 10 минути ходене от разклонението и ще излезете на асфалтов път – пресечете го и ще видите в далечината хижата. Там готвят много вкусно и предлагат местна крафт бира.

Хижа „Карандила“ – водопад Футула – град Сливен

От хижа „Карандила“ поемете по асфалтовия път към горната станция на лифта. Ще видите кафява табела и път направо и наляво. Тръгнете направо и надолу по пътеката, за да съкратите пътя. След като стигнете лифта го заобиколете. Ще излезете на широко място с гледка към връх Голяма чаталка.

Тръгнете по пътеката с жълта маркировка (за връх Голяма чаталка) – навлиза се отново в гора. По пътеката има много красиви гледки. След 10 минути ще стигнете до табела – тук тръгнете наляво към град Сливен.


Пътеката е предимно песъчлива и върви успоредно на река Равна. Ще видите табелка за горния водопад Футула. На няколко места има упътващи табели към град Сливен. Около 10 минути след първия водопад ще стигнете и втория.

Може да се отбиете да го видите. Пътеката продължава все надолу. В един момент ще излезете на открито, ще видите лифта и ще минете под него. Тук вървите сред висока растителност. Не след дълго ще се включите в главната пътека. Тръгнете надясно към скалното образувание Халката и по познатия вече път.

Мариана Киречева

Аз съм дизайнер по професия и любител планинар. От малка ходя по планините и винаги съм носила в себе си тази любов и свързаност с природата. Още през 2014 започнах първия си блог с идеята да споделям авторски снимки и лични преживявания из различни кътчета на България. Надявам се да намерите интересна и полезна информация тук.

Сподели:

Планинка е проект, създаден от любовта към дизайна и планината.

Свържете се с нас:

© 2024 Всички права запазени

Website by WebToSpec