Планина: Пирин
Връх Джано и Кременски езера – разнообразен преход с невероятни гледки
Маршрути
изходна точка
Хижа „Безбог“
денивелация положителна
1031 м
денивелация отрицателна
1031 м
трудност
4/6 средно
времетраене
5 часа и 30 минути
дължина и тип на маршрута
14.3 км
Кръговият маршрут до връх Джано и Кременските езера е един от любимите ми в Пирин планина. Прехода е много динамичен има много езера, изкачвания, спускания, минава се през различни терени. И най-важното невероятни гледки! Преди да тръгнете е важно да прецените времето си. За да се измине маршрута в един ден и да не спите на хижа Безбог, трябва да тръгнете много рано и да следите времето си. При нашето посещение бяхме на косъм да изпуснем лифта, а на хижата нямаше места.
Любопитна информация за връх Джано и Кременски езера
• Връх Джано и Кременски езера се намират в Северен Пирин в близост до хижа „Безбог“
• Връх Джано е висок 2590 м.
• Кременски езера са езерна група в Северен Пирин.
• Те са девет на брой (седем постоянни и две пресъхващи).
• Разположен е на централното било между седловината Демиркапия и връх Ченгелчал.
• Наоколо се издигат върховете Сиврия (2590 м) на северозапад и връх Джано (2668 м).
Как се стига до връх Джано и Кременски езера?
С кола:
Хижа „Гоце Делчев“– 10 км от град Добринище
С лифт:
Хижа „Безбог“
Пеша:
1.Хижа „Безбог“ – Попово езеро – 1 час и 20 минути
2.Попово езеро – връх Джано – 1 час и 10 минути
3.Връх Джано – Долно Кременско езеро- 1 час
4.Долно Кременско езеро – заслон „Шутина мандра“- 1 час и 30 минути
5.Заслон „Шутина мандра“ – хижа „Безбог“ – 30 минути
Описание на маршрута
Хижа „Безбог“ – Попово езеро
От хижа „Безбог“ тръгнете покрай десния бряг на Безбожкото езеро. Следвайте зелено – жълтата маркировка. Не след дълго ще стигнете така наречената „душевадка“. Това е стръмна пътека, която още в началото ще ви остави без дъх. Пътеката преминва през клекове и скоро пред вас се откриват невероятни гледки към връх Сиврия и връх Джангал.
След около 30 минути ще стигнете до разклон, пътеката направо е към Поповото езеро, а тази надясно към връх Безбог и връх Полежан. Преходът продължава с леки спускания и изкачвания, като около 10 минути преди да стигнете езерото ще се отзовете на второто разклонение. Надясно с жълта маркировка е пътеката към хижа „Демяница“, а наляво по зелената маркировка продължава пътеката, която трябва да следвате. Очаква ви един последен склон преди пред вас да се открие красивото Попово езеро.
Попово езеро – връх Джано
Заобиколете Поповото езеро отдясно. Това отнема 15-20 минути. Ще излезете на широка поляна, откъдето продължете направо. Следва разклонение – надясно към Самодивските езера и заслон „Тевно езеро“, а направо към връх Джано. Ако се притеснявате, че можете да се объркате, просто се придържайте към реката и зелено-синята маркировка.
Започва леко и постепенно изкачване като зад гърба ви може да видите Поповото езеро и връх Джангал.
Следва още едно разклонение – направо (зелената маркировка) е пътеката към Демиркапия, а наляво (синята маркировка) е вашият маршрут към връх Джано.
Не след дълго ще видите върха и предстои последно изкачване към него. То е плавно, по мека пътека. Колкото повече се изкачвате толкова по-красив става пейзажът зад вас.
След около 30 минутно изкачване ще стигнете върха. Гледките без преувеличение са невероятни. Пред вас се откриват Кременските езера, вляво е Поповото езеро, а между тях се издига връх Сиврия (2590 м). В далечината отляво се виждат връх Момини двори, връх Джангал и връх Полежан. Зад гърба ви остава връх Кадиев рид (Ченгелчал).
Връх Джано – Долно Кременско езеро
От върха езерата изглеждат много близо, но всъщност не е така.
Малко след каменистата част започва спускането към Кременските езера. Вдясно ще видите много стръмна пътека, по която трябва да тръгнете. Бъдете много внимателни, защото на моменти е малко хлъзгаво. Хубавото е, че дори и да паднете по дупе докато сте на земята може да си наберете боровинки. Пътят е осеян с тях и през лятото, когато са узрели може да си похапнете.
В тази част на пътеката няма маркировка, на места има пирамидки, но като цяло няма място за притеснение, защото целта е пред очите ви.
Първото езеро, покрай което ще минете е Леденото езеро. Нарича се така, защото винаги има останал сняг в него.
Следва едно малко езерце, а после Горно Кременското езеро. След като го заобиколите ще забележите жълта маркировка, която трябва да следвате.
Трудно бихте преминали покрай езерата без да се огледате в кристално чистите им води и да видите отраженията на извисяващите се зад тях върхове.
При Долно Кременско езеро може да си починете за кратко. Тук е по-спокойно, защото тези езера не са толкова популярни и няма много хора.
Долно Кременско езеро – заслон „Шутина мандра“
Оттук започва частта с клекове, слизане, изкачване, преминаване на реки и навлизане в красива гора.
Когато подминете Долно Кременско езеро се открива гледка към местността, която трябва да преминете, а в далечината се вижда връх Безбог.
Следва малко по-стръмно спускане по камъни и преминаване през гъста растителност. Маркировката продължава да е жълта. Пътеката пресича малка рекичка, минава през клекове, но се вижда ясно.
Не след дълго се навлиза в гората. По пътя има много боровинки, на които е много трудно да устоите.
Ще стигнете до разклонение – надясно към село Кремен, а наляво към хижа „Безбог“. Трябва да поемете наляво като тук маркировката се сменя на червена.
След като излезете от гората трябва да преминете през река Ретиже. Бъдете внимателни, защото реката може да е пълноводна и да се наложи да я прекосите боси.
Продължете нагоре, като следвате червената маркировка и не след дълго пак ще се озовете на разклонение. Наляво са Рибните езера, а надясно е вашата пътека към хижа „Безбог“.
Отново следва изкачване и заобикаляне на голямо възвишение. След като преминете тази част излизате на сравнително равно място с много растителност, като на моменти в зависимост от сезона пътеката може да се губи, затова следете червената маркировка.
От това място също се разкрива красива панорама. Ще видите връх Сиврия и връх Джангал от друг ъгъл. Още малко изкачване и най-накрая ще стигнете овчарника Шутина мандра, който се ползва и като заслон.
Заслон „Шутина мандра“ – хижа „Безбог“
Последната част от маршрута се минава за около 30 минути. През цялото време се върви през клекове. Маркировката е червена, а пътеката е ясна и няма къде да се отклоните. Тази част е приятна, но ако бързате може да ви се стори безкрайна и малко досадна.
Най-накрая след последния завой измежду клековете пред вас е Безбожкото езеро.
Тук ще завършите пешеходната част на кръговия маршрут. Този поход е със средна трудност, по-продължителен е, но е много разнообразен и с много и различни природни забележителности.
Забележителности в близост до връх Джано и Кременски езера
Връх Безбог
Намира се в Северен Пирин в близост до хижа „Безбог“. Висок е 2645 метра. Разположен на Полежанското странично било. До него се стига за около 1 час и 40 минути от хижа „Безбог“.
Тевно езеро
Тевното езеро е най-голямото от 30-те езера в циркуса Белемето. Разположено е в подножието на върховете Момин двор и Валявишки чукар, на 2512 метра надморска височина. На източния бряг на езерото се намира заслон „Тевно езеро“. До езерото се стига по маркирана пътека от хижа „Безбог“ за 3 часа и 30 минути.
Често задавани въпроси
Къде можем да оставим колата?
Колата може да оставите на паркинга до хижа „Гоце Делчев“ и долната станция на лифт Безбог. Паркингът е безплатен.
Има ли вода по маршрута до връх Джано и Кременските езера?
Вода по маршрута до върха няма, затова е добре да си налеете на хижата.
Какво трябва да знаем за маршрута до връх Джано и Кременските езера?
- Маршрутът е за по-подготевени планинари, ако нямате опит тръгнете с водач.
- Преценете добре времето си. Ако имате възможност останете да преспите на хижа Безбог, за да можете да се насладите на прехода и да не се налага да гоните лифта(както беше в нашия случай)
- Съветваме ви да носите карта или навигация, защото на моменти между Долно Кременско езеро и заслона маркировката се губи
- Може да направите маршрута и по обратния път – от хижа Безбог към Долно Кременско езеро и в двата случая има изкачвания и слизания.
- Маршрутът е разнообразен – минава са през няколко езера, гори, както и по високите части на Пирин.
- Преминава се през река Ретиже. Реката може да е пълноводна и да се наложи да я прекосите боси.
- В по-голямата си част от прехода се върви на открито затова си носете слънцезащита.
- Малко след Долно Кременско езеро може да попаднете на вкусни боровинки
Лесен ли е маршрутът до връх Джано и Кременските езера?
Теренът е със средна трудност, трябва да имате предишен опит в планината.
Подходящ ли е маршрутът до връх Джано и Кременските езера за деца?
Не, маршрутът не е подходящ за деца
Други полезни ресурси
Работно време лифт Безбог: 8:30 ч. – 17:00 ч.
Цени лифт: Сезон 2024
Заслужава ли си да посетите връх Джано и Кременските езера?
Препоръчваме ви ако имате възможност да направите маршрута. На нас ни стана един от любимите в Пирин планина.
Мариана Киречева
Аз съм дизайнер по професия и любител планинар. От малка ходя по планините и винаги съм носила в себе си тази любов и свързаност с природата. Още през 2014 започнах първия си блог с идеята да споделям авторски снимки и лични преживявания из различни кътчета на България. Надявам се да намерите интересна и полезна информация тук.
Магазин
Връх Безбог – подходящ за начинаещи планинари
Маршрути
изходна точка
Хижа „Гоце Делчев“
денивелация положителна
450 м
денивелация отрицателна
450 м
трудност
3/6 средно
времетраене
2 часа и 40 мин общо
дължина и тип на маршрута
4.5 км
Любопитна информация за връх Безбог
• Връх Безбог се намира в Северен Пирин в близост до хижа „Безбог“.
• Висок е 2645 метра.
• Името на върха означава „злочест“, „който носи нещастие“.
• Разположен на Полежанското странично било.
Как се стига до връх Безбог?
С кола:
Хижа „Гоце Делчев“– 10 км от град Добринище
С лифт:
Хижа „Безбог“
Пеша:
1. Хижа „Безбог“ – връх Безбог – 1 час
2. Връх Безбог – хижа „Безбог“ – 1 час и 40 минути
Връхът може да се изкачи по два маршрута. Най-популярният е като тръгнете към “душеватката” и Попово езеро, след което се изкачите на седловината между върховете Полежан и Безбог (вторият етап на прехода, който сме описали тук, но в обратна посока). Ние ще ви предложим малко по-различен кръгов маршрут.
Описание на маршрута
Хижа „Безбог“ – връх Безбог
Маршрутът тръгва покрай десния бряг Безбожкото езеро, където вдясно ще видите изоставена постройка. Това са руините на старата хижа „Безбог“, която е разрушена от лавина през 1971 година. Пътеката към върха минава вляво на постройката. По тази пътека няма маркировка, но „пирамидките“ от камъни могат да ви водят.
Пътеката е доста стръмна и през по- голямата част е през клекове. Малко преди върха започва каменист участък, който също е стръмен. Внимавайте къде стъпвате между камъните.
На самия връх има кръст и веднага ще го познаете щом го видите.
Гледката оттук е много красива: на Изток част от Кременското езеро, до него върховете Севрия, Джано, Джангал както и част от Поповото езеро. В другата посока се виждат връх Полежан, Стражите и Десилица.
Връх Безбог – хижа „Безбог“
Вместо да се върнете по същия път, може да минете през основния маршрут, по който се изкачва връхът. От върха се спуснете по южния склон. За 10-15 минути ще слезете надолу към седловината между двата върха – връх Безбог и връх Полежан. Пътеката направо продължава към вр. Полежан, а наляво към хижа „Безбог“
Оттук маршрутът е предимно спускане. След около 20 минути има отново разклон – надясно към Поповото езеро, а наляво към хижа „Безбог“. От разклона до хижата пътеката е почти равна, освен в последните метри преди „душевадката“. След като превалите тази последна височина пред вас се открива вълшебството на синьото Безбожко езеро и кацналата близко до брега му хижа. Остава само да минете по каменистата пътека до брега и през един равен участък покрай езерото и сте там. Маршрутът е много лесен и сравнително кратък при изкачването на върха. Ще се поизпотите малко, но си заслужава. Наградата е невероятната гледка отвисоко.
Забележителности в близост до връх Безбог
Връх Полежан
Връх Полежан се намира в Северен Пирин на височина. Той е е най-високият гранитен връх и четвърти по височина в планината. Около него се намират двете най-високи езера в Пирин – Горното Полежанско, което е най-високо езеро и в България, и Горното Газейско, което е на второ място в Пирин. Старото име на връх Полежан е Мангър тепе. Думата мангър идва от турски и означава монета. Кръстен е така, защото върхът е покрит с каменни плочи, по които когато се върви се чува тракане като от монети. От хижа „Безбог“ до върха се стига за около 2 часа и 20 минути.
Често задавани въпроси
Къде можем да оставим колата?
Колата може да оставите на паркинга до хижа „Гоце Делчев“ и долната станция на лифт Безбог. Паркингът е безплатен.
Има ли вода по маршрута до връх Безбог?
Вода по маршрута до върха няма, затова е добре да си налеете на хижата.
Какво трябва да знаем за маршрута до връх Безбог?
Теренът е предимно каменист, затова е добре да сте с хубави обувки.
Лесен ли е маршрутът до връх Безбог?
Маршрутът е със средна трудност. Необходима е добрa физическa подготовка, желателен е предишен опит в планината.
Подходящ ли е маршрутът до връх Безбог за деца?
Смятаме, че маршрутът не е подходящ за деца.
Други полезни ресурси
Работно време лифт Безбог: 8:30 ч. – 17:00 ч.
Цени лифт: Сезон 2024
Заслужава ли си да посетите връх Безбог?
Да, препоръчваме ви го като най-леснодостъпен до хижата.
Други маршрути наоколо
-
- Хижа „Безбог“ – връх Полежан
- Хижа „Безбог“ – връх Джано
- Хижа „Безбог“ – връх Джангал
- Хижа „Безбог“ – Попово езеро
- Хижа „Безбог“ – Самодивски езера
- Хижа „Безбог“ – Тевно езеро
Мариана Киречева
Аз съм дизайнер по професия и любител планинар. От малка ходя по планините и винаги съм носила в себе си тази любов и свързаност с природата. Още през 2014 започнах първия си блог с идеята да споделям авторски снимки и лични преживявания из различни кътчета на България. Надявам се да намерите интересна и полезна информация тук.
Магазин
Връх Синаница – изкачване на Разцепения връх (двудневен)
Маршрути
изходна точка
денивелация положителна
ден 1 - 663 м / ден 2 - 844 м
денивелация отрицателна
ден 1 - 436 м / ден 2 - 623 м
трудност
5/6 трудно
времетраене
Средно 5 часа на ден
дължина и тип на маршрута
ден 1 - 7.3 км / ден 2 8.9 км
Любопитна информация за връх Синаница
• Връх Синаница е един от най-красивите български върхове.
• Намира се в Северен Пирин.
• Издига се на 2516 м височина.
• Изграден е от розово-сив мрамор.
• Погледнато от югозапад има разцепен вид.
• Може да го срещнете още под името Разцепения връх, Сини връх, Чуката и други.
Преди да тръгнете
За да стигнете до хижата има няколко различни маршрута, най-популярните, от които са:
• Хижа „Вихрен“ – връх Синаница през Момин връх – 3 часа и 50 минути
• Хижа „Вихрен“ – връх Синаница през хижа „Синаница“ – 3 часа и 50 минути (описания маршрут)
• Хижа „Яне Сандански“ – връх Синаница – 4 часа
Ако имате опит в планината може да направите маршрута от хижа „Вихрен“ и за ден по билото на върха. Има вариант да се качите до върха, а след това да отидете до заслон „Спано поле“. Този двудневен маршрут сме описали в книгата ни за Пирин планина.
Маршрутът, който ние ви предлагаме описан тук е през хижа „Синаница“, където да останете за една нощувка.
Първи ден
Хижа „Вихрен” – хижа „Синаница“ – 3 часа и 50 минути
Втори ден
Хижа „Синаница“ – връх Синаница – хижа „Вихрен“ – 5 часа и 40 минути
Как се стига до връх Синаница?
Ден 1
Хижа „Вихрен“ – хижа „Синаница“
С кола:
До хижа „Вихрен“, 10 км от град Банско
⚠️ВАЖНО – През летния сезон от местността „Шилигарника“ (първи паркинг) до хижа „Вихрен“ се забранява преминаването на МПС между 08:00 часа до 16:00 часа. Може да следите актуална информация в сайта на община Банско.
Пеша:
1. Хижа „Вихрен“ – Муратово езеро – 45 минути
2. Муратово езеро – Бъндеришка порта – 1 час и 5 минути
3. Бъндеришка порта – Синанишка порта – 1 час и 30 минути
4. Синанишка порта – Синанишко езеро и хижа „Синаница“ – 30 минути
Описание на маршрута
Хижа „Вихрен“ – хижа „Синаница“
От хижа „Вихрен“ тръгвате по синьо-жълтата маркировка към Муратовото езеро. До езерото ще ви отнеме около 45-50 минути. Може да направите кратка пауза и да се насладите на езерото с гледка към връх Тодорка. От езерото продължавате по сипеите нагоре като следвате маркировката. Очаква ви кратък равен участък, а след това и най-голямото изкачване за деня, а именно Бъндеришката порта. Частта от Муратово езеро до Бъндеришка порта се минава за час и малко. След като стъпите на Бъндеришка порта пред вас се разкрива гледка към обширното Спано поле.
Следва и най-приятната част от прехода – вървите по почти равна и добре отъпкана пътека. Маркировката тук вече е в син цвят. Час и половина от Бъндеришката порта трябва да стигнете и Синанишката порта. От тук ще се разкрие гледка към кристалните води на Синанишкото езеро и стръмните бели склонове на връх Синаница. Слизането към хижата е бавно и на места по сипеи, но пък гледките са много красиви.
Пълно описание на тази част от прехода може да прочетете в основната ни статия за прехода хижа „Вихрен“ – хижа „Синаница“.
Ден 2
Хижа „Синаница“ – връх Вихрен – хижа „Вихрен“
Пеша:
Хижа „Синаница“ – връх Синаница – 1 час
Връх Синаница – Синанишка порта – 1 час
Синанишка порта – хижа „Вихрен“ – 3 часа и 40 минути
Описание на маршрута
Хижа „Синаница“ – връх Синаница
Изкачването от хижата към върха е доста стръмно и затова не се препоръчва за хора със страх от височини. На места пътеката е опасна.
Заобиколете Синанишкото езеро отляво. По пътя няма маркировка (на места може да видите зелени линии), затова следвайте „пирамидките“ от натрупани камъни.
Лека-полека започва изкачването по големите камъни, на места има сипеи и трябва да се внимава. Наклонът е голям и понякога се налага да се придвижвате на „четири крака“. Вървете на определено разстояние един от друг, тъй като някои камъни не са стабилни и може да се търколят надолу към другата част от групата. Колкото по-нагоре се изкачвате толкова по-красиви гледки се откриват зад вас. Спиранията зачестяват не толкова заради умората, колкото за да им се насладите.
Синанишкото езеро отвисоко изглежда невероятно.
В далечината зад него се виждат връх Вихрен, връх Кутело и връх Бански суходол.
След около час катерене ще стигнете върха. Чувството да гледаш отвисоко е уникално. Буквално забравяш за всичко и само се наслаждаваш на панорамата във всички посоки.
Връх Синаница – Синанишка порта
След изкачването на 2516 м височина следва слизане. Вместо да се връщате отново към хижа „Синаница“ продължете по билото от юг към Синанишката порта. Трябва да внимавате да не се хлъзнете по сипеите.
Пътеката не е маркирана, но е ясно различима и минава покрай съседния Момин връх, отделен от връх Синаница с голям процеп. Тази част от маршрута напомня на почти отвесната част на пътя към Кончето. Пътеката е тясна и трябва да вървите един по един.
На места по пътя има пролуки между скалите, откъдето може да видите хижа „Синаница“, Синанишкото езеро както и върха. И от тези места гледките са спиращи дъха.
През голяма част от пътя в далечината на юг се вижда заслон „Спано поле“. В зависимост от темпото ще стигнете до Синанишката порта за около час.
Ако искате да покорите връх Синаница без да минавате през хижата е удачно да минете по южния склон – пътеката, която минава през Момин връх . И този маршрут не е за хора, които имат проблем с височините, но няма много рязко изкачване и скали.
Синанишка порта – хижа „Вихрен“
От Синанишката порта поемете по пътя на обратно към хижа „Вихрен“. Ако имате достатъчно време може да изкачите Муратов връх.
Забележителности в близост до връх Синаница
Заслон „Спано поле“
Заслонът се намира в Северен Пирин на 2055 м надморска височина. Представлява основна сграда с кухня и туристическа столове, както и спално помещение. През основната сграда има 10 четири местни бунгала. Бунгалата са реновирани през 2020 година.
Връх Муратов
Върхът се намира в Северен Пирин на главното пиринско било. Висок е 2669 метра. и е изграден от гранит. На връщане от връх Синаница към хижа „Вихрен“ може да отделите малко време за да го изкачите. От Бъндеришка порта до върха е около 40 минути.
Често задавани въпроси
Къде можем да оставим колата?
Колата може да оставите на хижа „Вихрен“. Съветваме ви да сте там най-късно 7:30 часа, защото паркинга бързо се запълва. Паркингът е безплатен. През летния сезон от местността „Шилигарника“ (първи паркинг) до хижа „Вихрен“ се забранява преминаването на МПС между 08:00 часа до 16:00 часа.
Има ли вода по маршрута до връх Синаница?
Вода по маршрута ще може да си налеете само от хижа „Вихрен“ и хижа „Синаница“.
Какво трябва да знаем за маршрута до връх Синаница?
- Изкачването от хижата към върха е много стръмно и затова не се препоръчва за хора със страх от височини.
- Съобразете се с прогнозата за времето. Маршрутът е изцяло на открито и при гръмотевична буря няма варианти къде да се скриете.
- Носете си достатъчно вода.
- Маршрутът е подходящ за преминаване само през летните месеци.
Лесен ли е маршрутът до връх Синаница?
Маршрутът е с по-висока трудност.
Подходящ ли е маршрутът до връх Синаница за деца?
Не, не е подходящ за деца.
За кои сезони е подходящ маршрутът до връх Синаница?
За топлите летни месеци.
Заслужава ли си да посетите връх Синаница?
Върхът е много красив и впечатляващ, а от него се разкриват невероятни гледки.
Мариана Киречева
Аз съм дизайнер по професия и любител планинар. От малка ходя по планините и винаги съм носила в себе си тази любов и свързаност с природата. Още през 2014 започнах първия си блог с идеята да споделям авторски снимки и лични преживявания из различни кътчета на България. Надявам се да намерите интересна и полезна информация тук.
Магазин
9 места подходящи за разходка с деца в Пирин планина
Любопитно
Пирин планина е предпочитана планина за туризъм на мнозина, но пък е една от по-труднодостъпните. За разлика от Витоша, Странджа и Рила, тя не е толкова достъпна за най-малките.
Затова и решихме да направим списък, в който да предложим 9 сравнително леки места, подходящи за разходка със семейството.
Изброените маршрути са без технически трудни участъци или опасни преминавания. Всички са до 2 часа в посока с нормално темпо. Ако сте с по-големи деца, които няма да носите в раничка, е важно да се съобразите с техните възможности и темпо.
ВАЖНО – През летния сезон от местността „Шилигарника“ (първи паркинг) до хижа „Вихрен“ се забранява преминаването на МПС между 08:00 часа до 16:00 часа.
1.Безбожко езеро и хижа „Безбог“
Хижа „Безбог“ е една от най-популярните и лесно достъпни хижи в Пирин планина. Намира се на 2240 м н.в. на брега на Безбожкото езеро. До хижата се стига с лифт, който тръгва от хижа „Гоце Делчев“. Лифтът е двуместен седалков, като работното му време е 8:30 ч. – 16:30 ч.
В хижата може да хапнете и да се насладите на красивата гледка към Безбожкото езеро.
⏱️Времетраене: Изкачването с лифта отнема около 30 минути, като директно ви отвежда до хижата.
💡 Съвет: През уикендите мястото е посещавано от много туристи, затова ако имате възможност го посетете през седмицата.
2.Езеро Окото
Езеро Окото( Равнашко езеро) е най-ниското езеро от групата на Бъндеришките езера. Наречено е така заради, кръглата си форма. Изходна точка за езерото е хижа Вихрен. Поемете към Муратовото езеро следвайки синьо-жълтата маркировка. След около 10-15 минути ще стигнете мостче, преминете го. Вървейки по пътеката трябва да видите друга пътека и леко изкачване в ляво. От мостчето до езерото са не повече от 5 минути. Езерото е малко, но красиво.
⏱️Времетраене: 30 минути без деца
3.Муратово езеро
Муратовото езеро е ледниково езеро и е част от Бъндеришкия циркус. Намира се в Северен Пирин. Изходна точка е хижа „Вихрен“ (10 км от град Банско), до която се стига с кола.
⏱️Времетраене: 45 минути без деца
💡 Съвет: Теренът е планински, добре е децата (ако са по-големи) и вие да сте с подходящи обувки. Преходът е изцяло на открито, затова не забравяйте шапка, слънчеви очила и слънцезащитен крем с висок фактор, както и достатъчно вода.
4.Попово езеро
Поповото езеро е най-голямото по-площ и най-дълбокото езеро в Пирин планина. Преходът до там е със средна трудност, но приятен за разходка. Изходна точка е хижа „Безбог“, до която се стига най-лесно с лифта. От хижата следвайте зелено – жълтата маркировка. Най-трудната част от прехода е в началото – така наречената „душевадка“. Тук ще ви се стори, че изкачването няма край, но не се отказвайте! По-нататък преходът става по-приятен, а гледките към върховете на Пирин – невероятни.
⏱️Времетраене: 1 час и 20 минути без деца
💡 Съвет: Теренът е планински, добре е децата(ако са по-големи) и вие да сте с подходящи обувки. Преходът е изцяло на открито, затова не забравяйте шапка, слънчеви очила и слънцезащитен крем с висок фактор, както и достатъчно вода.
5.Байкушева мура
Знаете ли, че най-старото иглолистно дърво в България се намира в Пирин планина?
Байкушевата мура е дърво от вида черна мура. Смята се, че възрастта му е около 1300 години. Кръстено е на своя откривател – лесовъда Константин Байкушев.
Дървото се намира на 15 км от гр. Банско посока хижа „Вихрен“. На около 5 минути пеша от хижа „Бъндерица“ вървейки по асфалтовия път вдясно ще видите табелка и стълбички за Байкушевата мура.
Ако сте района не пропускайте да го видите.
⏱️Времетраене: 8 минути без деца от Къмпинг Бъндерица
6.Хижа „Яворов“
Преходът до хижа „Яворов“ е подходящ за семейна разходка през горещите летни дни, защото се върви предимно в гора.
Изходна точка е местност Бетоловото, където може да оставите колите. По главния път има панорамна площадка с красиви изгледи към Разложката котловина, Рила и Западните Родопи. В хижата има ресторант, където приготвят и предлагат вкусни супи, салати и скара.
⏱️Времетраене: 2 часа без деца
💡 Съвет: Имайте предвид, че мястото е доста популярно и през летните уикенди често може да е пълно и да чакате повече за храна.
7.Хижа „Демяница“
Начална точка е местността Тодорова орница (отбивката за местността се намира на 3 км от гр. Банско, посока към хижа „Вихрен“) Пътеката към хижата върви успоредно на река Демяница. Около 30 мин. от началото на прехода ще стигнете до водопад Юленски скок, който е висок 9 метра. Пътят е широк и приятен, предимно сенчест.
⏱️Времетраене: 2 часa без деца
💡 Съвет: Пътеката върви успоредно на реката и често има много комари, задължително си носете репелент.
8.Екопътека Драгостинов Чарк
Екопътеката се намира на около 4 км от град Банско в посока хижа Вихрен. В ляво от пътя ще видите уширение за паркиране и беседка, това е началото на екопътеката. Самата пътека е асфалтирана, защото е специално създадена за хората със специфични нужди. Подходяща е и за детски колички. По пътеката има много образователни табла както и приятни беседки за отдих. Намира се прохладна гора и е подходящо за разходка в горещите дни. Единствения минус, че не е много дълго и бързо се обикаля.
⏱️Времетраене: 30 минути без деца
💡 Съвет: Пригответе си обяд и се насладете на природата на някоя от беседките.
9.Попинолъшки водопад
Водопадът е един от най-лесно достъпните в Пирин. Намира се на 18 км от град Сандански в местността Попина лъка. До местността се стига с кола.
⏱️Времетраене: 2 минути
Още места
Ако сте в района на Банско и Добринище ето още няколко места, които може да посетите с деца:
• Бъндеришка поляна (Пирин планина)
През лятото на Бъндеришка поляна има много атракции за по-големите – кула за катерене, стрелбище, игрище за футбол на малки вратички, мини голф, човешки джаги, както и 400 метрова водна пързалка, която е най-дългата в Европа.
• Rila Fun Park (Рила планина)
Отново нещо за по-големите деца. Увеселителен парк в планината, предлагащ екстремно пускане с колички. Деца от 3 до 8 години се пускат само с придружител. Деца над 8 години може и самостоятелно.
• Парк за (спасени) танцуващи мечки (Рила планина)
Паркът е създаден още през 2000 г. със средства на фондациите „Четири лапи“, „Бриджит Бардо“ и Община Белица. Намира се в Рила планина на 10 км. след град Белица. Освен да се осигури спокойно място за мечетата без тормоз, където да доживеят до старини, паркът има за цел да ги върне към естествените им инстинкт и поведение. В парка може да видите общо около 20 мечета.
Мариана Киречева
Аз съм дизайнер по професия и любител планинар. От малка ходя по планините и винаги съм носила в себе си тази любов и свързаност с природата. Още през 2014 започнах първия си блог с идеята да споделям авторски снимки и лични преживявания из различни кътчета на България. Надявам се да намерите интересна и полезна информация тук.
Магазин
Хижа „Безбог“ – високо в Пирин планина, достъпна за всеки
Маршрути
изходна точка
Хижа „Гоце Делчев“
трудност
1/6 лесно
времетраене
1 минута от лифта
Любопитна информация за хижа „Безбог“
• Хижа „Безбог“ се намира в Пирин планина.
• Хижата е една от най-популярните и лесно достъпни хижи в Пирин планина.
• Намира се на 2240 м н.в. на брега не Безбожкото езеро.
Как се стига до хижа „Безбог“?
С кола:
Хижа „Гоце Делчев“, 10 км от град Добринище
С лифт:
До хижа„Безбог“ – 30 минути
До хижата се стига с лифт за около 30 минути от хижа „Гоце Делчев“.
Работно време лифт: 8:30 ч. – 16:30 ч.
Цени лифт: Сезон 2024
Основна информация за хижа „Безбог“
Хижа „Безбог“ е една от най-популярните и лесно достъпни хижи в Пирин планина. Намира се на 2240 м н.в. на брега на Безбожкото езеро. Първоначално хижата е била построена през 1960 г. на левия бряг на Безбожкото езеро. През пролетта на 1971 г. пада лавина по улея на връх Безбог и отнася цялата хижа в езерото. За щастие в този момент е нямало туристи, а хижарят е бил сляза в село Добринище. На следващата година започва строежа на съвременната хижа. Тя вече се намира на по-безопасно място.
Нашето последно посещение на хижата беше в края на септември 2021 година.
💡 Съвет: Хижата е една от най-посещаваните хижи в Пирин планина. Имайте предвид, че през лятото е добре да се обадите няколко седмици по-рано, за да запазите места.
✔️ Отваря | работи целогодишно |
📅 Най-посещавана през | през цялата година |
🛏️ Места | 104 |
💸Цена/нощувка | 30 лв. – 90 лв. |
🏕️ Къмпингуване | разрешено |
🐕 Позволено за кучета | да |
⛰️ Надморска височина | 2240 м н.в. |
🚗 Достъп с кола | не |
📞 Телефон | +35974472120 |
Информацията е обновена през септември 2022 г.
Какво още трябва да знаете?
• Менюто в хижата е богато..
• Банята в хижата е обща с два или три душа, влизат само жени или само мъже.
• Прогнозата за времето можете да видите тук.
• В хижата има двойни стаи, няколко апартамента със самостоятелни санитарни възли както и общи спални с по 4, 6 и 14 легла.
Маршрути от хижа „Безбог“
Хижата е възлова изходна точка за много туристически маршрути, част от които са:
- Връх Безбог – 1 час
- Връх Полежан – 2 часа и 20 минути
- Връх Джано – 2 часа и 30 минути
- Връх Джангал – 3 часа и 30 минути
- Попово езеро – 1 час и 20 минути
- Тевно езеро -3 часа и 30 минути
- Самодивски езера – 2 часа
- Газейски езера – 3 часа
Мариана Киречева
Аз съм дизайнер по професия и любител планинар. От малка ходя по планините и винаги съм носила в себе си тази любов и свързаност с природата. Още през 2014 започнах първия си блог с идеята да споделям авторски снимки и лични преживявания из различни кътчета на България. Надявам се да намерите интересна и полезна информация тук.
Магазин
Хижа „Синаница“ и Синанишко езеро – едно от най-красивите в България
Маршрути
изходна точка
Хижа „Вихрен“
денивелация положителна
663 м
денивелация отрицателна
436 м
трудност
3/6 средно
времетраене
3 часа и 50 минути
дължина и тип на маршрута
7.3 км в посока
Любопитна информация за Синанишко езеро
• Синанишкото езеро се счита за едно от най-красивите пирински езера.
• То се намира под връх Синаница на 2181 м надморска височина в едноименния циркус.
• Езерото е едно от най-дълбоките в Пирин планина – 11.5 метра.
Как се стига до Синанишкото езеро и хижа „Синаница“?
За да стигнете до хижата има няколко различни маршрута, най-популярните, от които са:
• Хижа „Вихрен“ – хижа „Синаница“ – 3 часа и 50 минути (описаният маршрут)
• Хижа „Яне Сандански“ – хижа „Синаница“ – 4 часа
• Хижа „Загаза“ – хижа „Синаница“ – 4 часа
С кола:
Хижа „Вихрен“, 10 км от гр. Банско
⚠️ВАЖНО – През летния сезон от местността „Шилигарника“ (първи паркинг) до хижа „Вихрен“ се забранява преминаването на МПС между 08:00 часа до 16:00 часа. Може да следите актуална информация в сайта на община Банско.
Пеша:
1. Хижа „Вихрен“ – Муратово езеро – 45 минути
2. Муратово езеро – Бъндеришка порта – 1 час и 5 минути
3. Бъндеришка порта – Синанишка порта – 1 час и 30 минути
4. Синанишка порта – Синанишко езеро и хижа „Синаница“ – 30 минути
Описание на маршрута
Хижа „Вихрен“ – Муратово езеро
Началото на маршрута е от хижа „Вихрен“. Следвате синьо-жълтата маркировка, като трябва да тръгнете нагоре по стълбичките пред хижата. Оттам има леко изкачване по камъни, а след това и кратък равен участък. След 10-15 минути от началото на маршрута ще стигнете мостче. Вместо да минавате по него, трябва да тръгнете надясно по камъните, успоредно на реката.
Малко след това има 15 минутно изкачване, което е най-трудната част от маршрута. Пътеката завива надясно и не след дълго пред вас ще се открие Муратовото езеро. В нашата статия може да прочетете подробно описание на маршрута от хижа „Вихрен“ до Муратово езеро.
Муратово езеро – Бъндеришка порта
От Муратово езеро поемете наляво и продължeте нагоре по сипеите, като следвате синьо-жълтата маркировка. Непременно се обърнете назад, за да се насладите на езерото от високо. След като превалите баира не се заблуждавайте, че това е Бъндеришката порта. Следва по-равна част. Отляво ще видите няколко езера от групата Овинати и продължете по пътеката, която криволичи през клекове. Най-накрая ще зърнете в далечината портата, която е седловината между Муратов връх и Дончови караули.
Оттук започва изкачване по морени, камънаци и сипеи. На места е доста стръмно и трябва да си помагате с ръце и да внимавате къде стъпвате. Оглеждайте се за синьо-жълтата маркировка по камъните, за да не се отклоните от целта. Частта от Муратово езеро до Бъндеришка порта се минава за час и малко. След като стъпите на Бъндеришка порта пред вас се разкрива гледка към обширното Спано поле.
Бъндеришка порта – Синанишка порта
От Бъндеришката порта следвайте синята маркировка и продължете леко надясно. Следва и най-приятната част от прехода – вървите по почти равна и добре отъпкана пътека. Местността, в която се намирате се нарича Голямо Спано Поле. По пътя може да срещнете много стада с крави и диви коне. Ако стадата са на пътеката е добре да ги заобиколите, защото наоколо е възможно да има и кучета, които да се спуснат към вас, затова бъдете внимателни!
След равния участък започва леко изкачване към Синанишката порта, което не е трудно, но отново трябва да внимавате. Когато стигнете портата идва и една от най-хубавите части – гледката към кристалните води на Синанишкото езеро и стръмните бели склонове на връх Синаница.
Синанишка порта – Синанишко езеро и хижа „Синаница“
От портата следва продължително слизане към хижа „Синаница“- първоначално по камъни, а след това по мека пътека измежду клековете.
Хижата изглежда близо, но слизането е продължително, все надолу и надолу. Най-накрая зад един завой се вижда простор за пране и след него се открива гледка към хижата и сините води на езерото. На юг от езерото се вижда връх Синаница (2516 м).
Маршрутът не е много труден, с редуващи се изкачвания и равни участъци и с изглед към красивите пирински езера. Оттук може да изкачите връх Синаница, да минете през Синанишка порта към заслон „Спано поле“ или да се върнете по обратния път до хижа „Вихрен“.
Основна информация за хижа „Синаница“
Хижа „Синаница“ се намира на брега на едноименното езерото в Северен Пирин. Хижата е сравнително малка. Спалните помещения са общи, като места са 48. Хижата разполага със столова и кухня. Банята и тоалетата са външна.
Нашето последно посещение на хижата беше юли 2020 година.
💡 Съвет: През зимата хижата е затворена. Не препоръчваме посещението ѝ освен ако нямате достатъчно опит.
✔️ Отваря | работи през лятото |
📅 Най-посещавана през | юли-август |
🛏️ Места | 48 |
💸Цена/нощувка | 20 лв. |
🏕️ Къмпингуване | разрешено |
🐕 Позволено за кучета | не |
⛰️ Надморска височина | 2185 м н.в. |
🚗 Достъп с кола | не |
📞 Телефон | 0896 798 040; 0894 360 427 |
Информацията е обновена през септември 2022 г.
Забележителности в близост до хижа „Синаница“ и Синанишко езеро
Заслон „Спано поле“
Зсслон „Спано поле“ се намира в Северен Пирин. Разположен е на 2055 м н.в. в циркуса Малко Спано поле. Представлява 10 четири местни бунгала и основна сграда, в която се помещават кухнята, столовата и още едно по-голямо спално помещение. До заслона може да стигнете по различни маршрути. Заслонът се намира на около 2 часа и 30 минути от хижа „Синаница“.
Муратов връх
Върхът е висок 2669 м. Разположен е над Муратово езеро, но пътеката до него не е толкова лесна. Ако ви остане повече време на връщане от хижа „Синаница“ може да изкачите върха от Бъндеришка порта. От портата до върха са около 40 минути като се върви по камъни.
Често задавани въпроси
Къде можете да оставите колата?
Колата може да оставите на хижа „Вихрен“. Съветваме ви да сте там най-късно 7:30 часа, защото паркинга бързо се запълва. Паркингът е безплатен. През летния сезон от местността „Шилигарника“ (първи паркинг) до хижа „Вихрен“ се забранява преминаването на МПС между 08:00 часа до 16:00 часа.
Има ли вода по маршрута до Синанишкото езеро?
Вода по маршрута ще може да си налеете само от хижа „Вихрен“ и хижа „Синаница“.
Какво трябва да знаете за маршрута до Синанишкото езеро?
Преходът има едно по-трудно изкачване на Бъндеришка порта. Дoбре е да сте с удобни обувки. След Бъндеришка порта често има стада с крави и може да има и овчарски кучета, затова заобикаляйте отдалеч.
Лесен ли е маршрутът до Синанишкото езеро?
Маршрутът е със средна трудност, трябва да имате предишен опит в планината.
Подходящ ли е маршрутът до Синанишкото езеро за деца?
Маршрутът не е подходящ за деца.
За кои сезони е подходящ маршрутът до Синанишкото езеро?
Маршрутът е подходящ за преминаване през летните месеци.
Други полезни ресурси
Важно е да следите метеорологичната обстановка в MeteoBlue.
Заслужава ли си да посетите Синанишкото езеро?
Определено езерото ще ви впечатли със своята красота. То е едно от езерата в Пирин, които със сигурност трябва да присъстват в списъка ви.
Мариана Киречева
Аз съм дизайнер по професия и любител планинар. От малка ходя по планините и винаги съм носила в себе си тази любов и свързаност с природата. Още през 2014 започнах първия си блог с идеята да споделям авторски снимки и лични преживявания из различни кътчета на България. Надявам се да намерите интересна и полезна информация тук.
Магазин
Заслон „Спано поле“ – уютните гъбки в Пирин планина
Маршрути
Как се стига до заслон „Спано поле“?
За да стигнете до хижата има няколко различни маршрута, най-популярните, от които са:
- Хижа „Вихрен“ – заслон „Спано поле“ – 2 часа и 15 минути
- Хижа „Яне Сандански“ – заслон „Спано поле“ – 2 часа и 30 минути
- Хижа „Яне Сандански“ – хижа „Беговица“ – заслон „Спано поле“ – 5 часа
Основна информация за заслон „Спано поле“
Заслонът се намира в Северен Пирин на 2055 м н.в. През 2020 година бунгалата или така наречените “гъбки” са напълно реновирани. Има контакти, както и мрежа на прозорците. В банята има топла вода и вътрешна тоалетна. Хижарите са дружелюбни и готвят много вкусно.
Нашето последно посещение на хижата беше през юли 2020 година.
💡 Съвет: Запазете си място в бунгалата, от тях има красива гледка към връх Синаница.
✔️ Отваря | работи целогодишно |
📅 Най-посещавана през | през лятото |
🛏️ Места | 65 |
💸Цена/нощувка | 20 лв. – 45 лв. |
🏕️ Къмпингуване | да |
🐕 Позволено за кучета | да, но пред бунгалата |
⛰️ Надморска височина | 2055 м н.в. |
🚗 Достъп с кола | не |
📞 Телефон | 0882 700 077; 0886 583 358 |
Информацията е обновена през септември 2022 г.
Какво още трябва да знаете?
- Препоръчваме ви да опитате гъбената им супа.
- В основната сграда има 4 триместни стаи и общо спално помещение с 13 места. Отделно има 10 четири местни бунгала
- В бунгалата се влиза без обувки, за да се поддържат чисти.
- Има баня, която се отоплява с дърва.
Маршрути от заслон „Спано поле“
- Връх Башлийски чукар – 1 час и 30 минути
- Връх Бъндеришки чукар – 2 часа
- Връх Спанополски чукар – 1 час и 30 минути
- Хижа „Синаница“ – 2 часа
- Хижа „Беговица“ – 3 часа и 30 минути
- Заслон „Тевно езеро“ – 3 часа и 30 минути
Мариана Киречева
Аз съм дизайнер по професия и любител планинар. От малка ходя по планините и винаги съм носила в себе си тази любов и свързаност с природата. Още през 2014 започнах първия си блог с идеята да споделям авторски снимки и лични преживявания из различни кътчета на България. Надявам се да намерите интересна и полезна информация тук.
Магазин
Горно Полежанско езеро – най-високо разположеното в България
Маршрути
Знаете ли кое е най-високо разположеното езеро в България?
Смята се, че е Горното Полежанско езеро (2710 м), въпреки че има различни измервания и спор дали е то или Леденото езеро в Рила планина.
Горно Полежанското езеро се намира в Северен Пирин на 2710 м н.в. под връх Полежан. То е част от езерната група на Полежанските езера, които са три на брой.
Често през сухите лета няма да го видите, защото то пресъхва.
Как да стигнете до него?
Самото езеро може да видите като се изкачите на връх Полеаж. Ако все пак искате да стигнете до него трябва да продължите към седловината между върховете Голям и Малък Полежан. Оттам тръгнете наляво към езерото.
Мариана Киречева
Аз съм дизайнер по професия и любител планинар. От малка ходя по планините и винаги съм носила в себе си тази любов и свързаност с природата. Още през 2014 започнах първия си блог с идеята да споделям авторски снимки и лични преживявания из различни кътчета на България. Надявам се да намерите интересна и полезна информация тук.
Магазин
Хижа „Демяница“ – по пътя на Демянишка река
Маршрути
изходна точка
Местност Тодорова Орница
денивелация положителна
542 м
денивелация отрицателна
73 м
трудност
2/6 лесно
времетраене
2 часа в посока
дължина и тип на маршрута
6.4 км в посока
Любопитна информация за хижа „Демяница“
• Хижа „Демяница“ се намира в Северен Пирин.
• Хижата е разположена на 1891 метра надморска височина.
Как се стига до хижа „Демяница“?
С кола:
Местност Тодорова Орница
От град Банско тръгнете с кола към хижа „Вихрен“. След 3 км ще видите път вляво, обозначен с табела за хижа „Демяница“. Отбивката към нея се намира точно след завой, така че трябва да внимавате да не я изпуснете. Не след дълго ще стигнете до широка поляна с беседки и параклис. Оттук започва пешеходният маршрут.
Пеша:
Местност Тодорова Орница – хижа „Демяница“- 1 час и 20 минути
Описание на маршрута
Местност Тодорова Орница – хижа „Демяница“
От местност Тодорова орница се тръгва нагоре по пътеката, като през цялото време трябва да вървите успоредно на река Демяница. Пътят е широк и приятен, предимно сенчест.
След около 20-30 минути от началото ще стигнете до първия водопад – Юленски скок. Водите му се спускат от 9 метра височина. До водопада не може да се слезе, но може да се насладите на красотата му отдалече.
Продължете нагоре по пътя до следващата отправна точка, която е заслон „Караманица“. Вдясно от пътеката има чучурче, от където можете да си налеете хубава планинска вода.
Малко по-нагоре ще стигнете до едно разклонение. Оттук може да продължите по главния път към хижата, който е по-дълъг и с повече завои или да тръгнете по горската пътека (следвайте синята маркировка), която съкращава пътя.
Нагоре няма други разклонения и няма как да се объркате. След около два часа преход ще стигнете хижа „Демяница“.
Тук може да хапнете вкусни гозби в ресторанта, да изпиете по бира и да прекарате няколко часа на чист въздух, след което да се върнете по обратния път. Хижата е и отправна точка за други хижи и за красиви пирински езера, до които също може да се разходите.
Основна информация за „Демяница“
Хижата се намира на 1891 метра надморска височина. Представлява масивна двуетажна сграда с капацитет 175 места и 14 прилежащи бунгала с капацитет 42 места. В хижата има работещи ресторант и бюфет.
Нашето последно посещение на хижата беше в края на август 2020 година.
💡 Съвет: Не ви препоръчваме да спите в бунгалата, защото са в лошо състояние.
✔️ Отваря | работи целогодишно |
📅 Най-посещавана през | юли-август |
🛏️ Места | 217 |
💸Цена/нощувка | 20 лв. |
🏕️ Къмпингуване | разрешено |
🐕 Позволено за кучета | не |
⛰️ Надморска височина | 1895 м н.в. |
🚗 Достъп с кола | не |
📞 Телефон | 0886 49 59 70, 087 868 8135 |
Информацията е обновена през септември 2022 г.
Какво още трябва да знаете?
• През зимата пътят до хижата е лавиноопасен.
• През зимата обикновено има хижар, но може да няма ток и вода.
Забележителности в близост до хижа „Демяница“
Василашки езера
Василашките езера са едни от най-живописните езера в Пирин планина. Те са са група от 10 ледникови езера, като в тях са включени и двете популярни езера – Тодорини очи.•Василашкият циркус се намира между връх Тодорка, Василашки чукар и един от Типицките върхове. До тях може да се стигне за около 1 час от хижата.
Газейски езера
Газейските езера са малка и не толкова популярна езерна група в Северен Пирин. Намират се на територията на резерват „Юлен“ между върховете Газей, Полежан и Ушиците. Най-високо разположеното езеро е Горното Газейско езеро на 2642 м н.в. и е известно още като “Дамата с кока”, защото когато се погледне отвисоко прилича на жена с прибрана на кок коса. До тях може да се стигне от хижа „Демяница“ за около 3 часа, но имайте предвид, че пътеките са немаркирани и трябва да сте или с водач или добре да познавате маршрута.
Често задавани въпроси
Къде можете да оставите колата?
Колата може да паркирате в Местност Тодорова Орница.
Има ли вода по маршрута до хижа „Демяница“?
Да има. Още на изходната точка има чешма, от която може да си налеете вода, както на до заслон „Караманица“, след това чак на хижата.
Какво трябва да знаем за маршрута до хижа „Демяница“?
През почти цялото време се върви по широк черен път, като има няколко места, на които може да го пресечете и да скъсите разстоянието. Следвайте маркировките. Върви се в горския пояс на планината.
Лесен ли е маршрутът до хижа „Демяница“?
Да, маршрутът е лесен, през почти цялото време се върви по широка пътека.
Подходящ ли е маршрутът до хижа „Демяница“ за деца?
Маршрутът е подходящ за деца, които мога да вървят около 2 часа в посока. Няма опасни участъци.
За кои сезони е подходящ за хижа „Демяница“?
Предимно през топлите месеци.
Заслужава ли си да посетите хижа „Демяница“?
Хижата е чудесна отправна точка за множество красиви маршрути в Пирин планина.
Други маршрути
- Хижа „Безбог“ – 5 часа
- Хижа „Вихрен“ – 4 часа и 30 минути
- Василашки езера – 1 час
- Валявишки езера – 1 час и 30 минути
- Езера Тодорини очи – 2 часа
- Заслон „Тевно езеро“ – 2 часа и 30 минути
- Газейски езера – 3 часа
Мариана Киречева
Аз съм дизайнер по професия и любител планинар. От малка ходя по планините и винаги съм носила в себе си тази любов и свързаност с природата. Още през 2014 започнах първия си блог с идеята да споделям авторски снимки и лични преживявания из различни кътчета на България. Надявам се да намерите интересна и полезна информация тук.
Магазин
Хижа „Яворов“ – близо до алпийския район в Пирин планина
Маршрути
изходна точка
Местност Бетоловото
денивелация положителна
717
денивелация отрицателна
112
трудност
2/6 лесно
времетраене
1 час и 30 мин в посока
дължина и тип на маршрута
4.6 км в посока
Любопитна информация за хижа „Яворов“
• Хижа „Яворов” се намира в Пирин планина на 1750 м надморска височина в долината на Разложки Суходол.
• Хижата е наградена за хижа на годината за 2016 година.
• Основната сграда на хижата разполага със 70 места.
• Работи целогодишно.
Как се стига до хижа „Яворов“?
С кола:
Местност Бетоловото – 12 км от град Банско
Пеша:
Местност Бетоловото – хижа „Яворов“ – 1 час и 30 минути
Описание на маршрута
Местност Бетоловото – хижа „Яворов“
След като оставите колата си на изходната точка, поемате по пътя към хижа „Яворов“.
Той е широк, неасфалтиран и проходим с джип. През цялото време се върви през гора, така че горещото слънце няма да ви притеснява през лятото.
На няколко места пътеката пресича пътя и го съкращава, но е по-стръмна. Носете си вода, защото по маршрута няма чешми.
След около 30 минути ще стигнете до панорамна площадка с красиви изгледи към Разложката котловина, Рила и Западните Родопи. Продължете по пътя нагоре и след 10 минути ще стигнете до разклонение, от където можете да продължите разходката си по по-стръмната пътека. Маркировката, която трябва да следвате е жълта. Ако прецените може да продължите по главния път, който се вие и не е толкова стръмен, но пък оттам минават коли и не е много приятно.
След около час и половина от началото на прехода ще стигнете до хижа „Яворов“. Ако сте вървели по пътечките първо ще видите старата хижа „Яворов“, а ако сте предпочели главния път ще се озовете пред новата, която е наградена за хижа на годината за 2016 година.
Преходът е много приятен и не е натоварващ. Върнете се по обратния път. Отново може да изберете дали да хванете стръмната и по- кратка пътека или да вървите по пътя.
Основна информация за хижа „Яворов“
Хижата разполага със 70 места, като част от стаите са със собствена баня, тоалетна и сателитна телевизия. В хижата има ресторант, където приготвят и предлагат вкусни супи, салати и скара. Мястото е доста популярно и през летните уикенди често може да го видите пълно.
Нашето последно посещение на хижата беше в юли 2020 година.
✔️ Отваря | работи целогодишно |
📅 Най-посещавана през | юли-август |
🛏️ Места | 70 |
💸Цена/нощувка | 25 лв. |
🏕️ Къмпингуване | разрешено |
🐕 Позволено за кучета | не |
⛰️ Надморска височина | 1895 м н.в. |
🚗 Достъп с кола | да, но пътят е черен |
📞 Телефон | 0896 688 413, 0896 688 414 |
Информацията е обновена през юни 2023 г.
Какво още трябва да знаете?
• Към хижата има голямо барбекю.
• Има кухня, в която туристите могат да приготвят собствена храна.
Забележителности в близост до хижа „Яворов“
Карстов ръб Кончето
Кончето е едно от най-популярните места в Пирин планина. Представлява седловина, намираща се между върховете Бански суходол и Кутело, на около 2810 м. В най-тяснта си част достига до половин метър.
Често задавани въпроси
Къде може да оставите колата?
Колата може да паркирате в местност Бетоловото.
Има ли вода по маршрута до хижа „Яворов“?
Чешма има само на хижата.
Какво трябва да знаете за маршрута до хижа „Яворов“?
Може да вървите изцяло по главния широк път или да съкратите маршрута и да минете по маркираните пътеки.
Лесен ли е маршрутът до хижа „Яворов“?
Да, по-маршрута няма трудни изкачвания и опасни участъци.
Подходящ ли е маршрутът до хижа „Яворов“ за деца?
Да, маршрутът е подходящ за деца, които могат да вървят около 2 часа в посока.
Заслужава ли си да посетите хижа „Яворов“ ?
Ако не искате да се качвате високо в планината, но искате да сте сред природата мястото е прекрасно за разходка. На хижата може да отморите и да хапнете.
Други маршрути наоколо
- Връх Погледец – 1 час
- Суходолското езеро – 2 часа
- Връх Албутин – 3 часа
- Даутов връх – 3 часа
- Кончето – 4 часа
- Връх Баюви дупки – 4 часа и 30 мин
- Хижа „Загаза“ – 5 часа
- Хижа „Предела“ – 5 часа и 30 мин
- Връх Вихрен – 7 часа
Мариана Киречева
Аз съм дизайнер по професия и любител планинар. От малка ходя по планините и винаги съм носила в себе си тази любов и свързаност с природата. Още през 2014 започнах първия си блог с идеята да споделям авторски снимки и лични преживявания из различни кътчета на България. Надявам се да намерите интересна и полезна информация тук.
Магазин
Връх Вихрен – първенецът на Пирин
Маршрути
изходна точка
Хижа „Вихрен“
денивелация положителна
946 м
денивелация отрицателна
12 м
трудност
4/6 средно
времетраене
2 часа и 55 минути
дължина и тип на маршрута
3.3 км
Любопитна информация за връх Вихрен
• Връх Вихрен (2914 м) е първенецът на Пирин планина и втори по височина в България след връх Мусала (2925 м) в Рила.
• До 1942г. върхът се е наричал Ел тепе (връх на бурите).
• Мраморният връх има форма на пресечена пирамида.
• От него се разкриват смайващи гледки към много от пиринските върхове.
Как се стига до връх Вихрен?
С кола:
До хижа „Вихрен“, 10 км от град Банско
⚠️ВАЖНО – През летния сезон от местността „Шилигарника“ (първи паркинг) до хижа „Вихрен“ се забранява преминаването на МПС между 08:00 часа до 16:00 часа. Може да следите актуална информация в сайта на община Банско.
Пеша:
Хижа „Вихрен“ – Кабата – 2 часа и 15 минути
Кабата – връх Вихрен – 40 минути
Описание на маршрута
Хижа „Вихрен“ – Кабата
Маршрутът към първенеца на Пирин започва от хижа „Вихрен“. Оттук следвайте червената маркировка. Нагоре по каменни сипеи пътеката се вие из иглолистни храсти и дръвчета.
Половин час по-късно ще стигнете до рекичка, където е и последното място, откъдето може да си напълните вода. Малко след нея пътеката се разклонява – надясно е към Казаните(откъдето ще се върнете), а леко в ляво към Кабата.
Продължете по пътеката нагоре и все нагоре. След още половин час ще излезете на обширна поляна, откъдето се разкрива гледка към връх Вихрен. Тук е подходящо място за кратка почивка. Върхът изглежда измамно близо, но все още остава почти толкова път, колкото е изминат до момента.
След като съберете сили продължете изкачването към седловина Кабата, която свързва връх Вихрен с Хвойнати връх. Малко преди да стигнете седловината пред вас ще се открие прекрасна гледка към едно от Влахините езера, връх Гредаро и Муратов връх. Прекрасна, прекрасна панорама.
Кабата – връх Вихрен
Тук отново може да направите малко по-дълга почивка, и да съберете сили за същинското изкачване. Тръгнете направо и нагоре към върха. Започва изморително изкачване по мраморните камъни и сипеи.
Внимавайте къде и как стъпвате. Маркировка няма, пътеката също се губи, затова следвайте каменните пирамидки. След около 40-60 минути (в зависимост от крачката) се стига до първенеца на Пирин – връх Вихрен.
Видите ли веднъж гледките от върха, ще забравите цялата умора. При ясно време се виждат Разложката котловина и Рила планина, отсреща връх Кутело и Мраморното било. Виждат се също върховете Тодорка, Хвойнати връх, Муратов връх. Долу в равнината се вижда град Банско както и хижа „Вихрен“.
Когато се насладите на гледките и си починете, решете накъде ще тръгнете. Имате няколко варианта: да се върнете по същия път обратно към хижа „Вихрен“, да слезете през Казаните или да продължите към Кончето.
Ако сте решили да минете по пътеката през Казаните, слезте по северния склон на върха.
Забележителности в близост до връх Вихрен
Карстов ръб Кончето
Кончето е труднодостъпна седловина, намираща се между върховете Бански суходол и Кутело, на около 2810 метра надморска височина. Мястото е едно от най-популярните в Пирин. То е едно от най-красивите и опасни в планината. В най-тясната си част скалният ръб е широк половин метър. Дължината на ръба е около 400 м. По-популярните изходни точки са от хижа „Вихрен“ и хижа „Бъндерица“
Връх Муратов
Муратов връх е един от върховете в Пирин, с най-панорамните планински гледки. Намира се над Муратово езеро на 2669 м. От езерото до върха отнема около 1 час и 45 минути.
Често задавани въпроси
Къде можем да оставим колата?
Колата може да оставите на хижа „Вихрен“. Съветваме ви да сте там най-късно 7:30 часа, защото паркинга бързо се запълва. Паркингът е безплатен. През летния сезон от местността „Шилигарника“ (първи паркинг) до хижа „Вихрен“ се забранява преминаването на МПС между 08:00 часа до 16:00 часа.
Има ли вода по маршрута до връх Вихрен?
Вземете си поне 2 литра вода, защото по пътя до върха вода няма. Може да си налеете на чешмата до хижата.
Какво трябва да знаете за маршрута до връх Вихрен?
- Не забравяйте слънцезащитни продукти – високо в планината слънцето е много силно.
- Тръгнете с удобни обувки – през голяма част от пътя има сипеи и камъни, на места е и хлъзгаво, важно е обувките, с които тръгвате да са подходящи.
- Съобразете се с метеорологичните условия – дори и да сте се нагласили да изкачите върха, ако прогнозата се промени не тръгвайте, на върха няма да е много весело ако има гръмотевична буря.
- Направете си планинска застраховка – никога не знаете какво може да се случи на такива преходи.
- Вземете си връхни дрехи – дори и да сте планирали маршрута в средата на лятото, не забравяйте, че високо в планината най-често духа вятър и е по-хладно.
Лесен ли е маршрутът до връх Вихрен?
Маршрутът е със средна трудност. Почти през цялото време е изкачване.
Подходящ ли е маршрутът до връх Вихрен за деца?
Маршрутът не е подходящ за деца.
За кои сезони е подходящ маршрутът до връх Вихрен?
Маршрутът е подходящ за преминаване през топлите месеци. През зимния сезон трябва да имате достатъчно опит или да отидете с планински водач.
Заслужава ли си да посетите връх Вихрен?
Като втори по височина връх в България е място, което си заслужава да посетите.
Мариана Киречева
Аз съм дизайнер по професия и любител планинар. От малка ходя по планините и винаги съм носила в себе си тази любов и свързаност с природата. Още през 2014 започнах първия си блог с идеята да споделям авторски снимки и лични преживявания из различни кътчета на България. Надявам се да намерите интересна и полезна информация тук.
Магазин
Василашки езера – едни от най-живописните в Пирин планина
Маршрути
изходна точка
Хижа „Вихрен“
денивелация положителна
703 м
денивелация отрицателна
1262 м
трудност
4/6 средно
времетраене
5 часа и 55 минути
дължина и тип на маршрута
14.3 км общо
Любопитна информация за Василашки езера
• Василашки езера са група от 10 ледникови езера.
• В тази група влизат и двете Тодорини езера.
• Василашките езера са едни от най-красивите и живописни в Пирин планина.
• Василашкият циркус се намира между връх Тодорка, Василашки чукар и един от Типицките върхове.
Как се стига до Василашки езера?
С кола:
До хижа „Вихрен“, 10 км от град Банско
⚠️ВАЖНО – През летния сезон от местността „Шилигарника“ (първи паркинг) до хижа „Вихрен“ се забранява преминаването на МПС между 08:00 часа до 16:00 часа. Може да следите актуална информация в сайта на община Банско.
Пеша:
Хижа „Вихрен“ – Жабешкото езеро – 1 час и 15 минути
Жабешкото езеро – Премката – 45 минути
Премката – Рибно Василашко езеро – 1 час и 10 минути
Рибно Василашко езеро – хижа „Демяница“ – 45 минути
хижа „Демяница“ – местност Тодорова орница – 2 часа
Описание на маршрута
Хижа „Вихрен“ – Жабешкото езеро
Пътеката започва от хижа „Вихрен“, като се следва зелената маркировка. Вървете около 10-15 минути и ще стигнете до мостче, през което трябва да минете и да се озовете от другата страна на реката. Малко по нататък вляво има табела, която насочва към пътека за езерото Окото – най-малкото езеро (с размери 65/57 м) от Бъндеришките езера. Ако искате може да се отклоните, за да го видите.
Пътеката към Жабешкото езеро е успоредна на реката, като първоначално се върви по равен терен. Следва терен с клек като в един момент пътеката се разделя на две – надясно пътя води към Рибно- Бъндеришко езеро, а тази направо към Жабешкото езеро. Пътеката наляво се вие по склона нагоре и след около 40 минути отвежда до Жабешкото езеро.
Жабешкото езеро е най-високо разположеното езеро от групата на Бъндеришките езера. Водата е топла и в него се развъждат много попови лъжички, от където идва и името му.
Жабешкото езеро – Премката
От Жабешкото езеро продължете по маркираната със зелено пътека. В началото наклонът не е голям, но после следва по-трудно изкачване на зиг-заг по стръмен склон към Премката. За около 45 минути се достига седловината между Тодорин връх и Василашки чукар. Това е най-сериозното изкачване по този маршрут. От тази височина се разкрива завладяваща панорама към върховете Стражите, Полежан, Каменица, Джангал, Газей и Момини двори. Ако погледнете надолу ще видите как блестят бистрите води на Тодорините езера, а зад гърба ви остават върховете първенци – Вихрен и Кутело.
Премката – Рибно Василашко езеро
От Премката следва спускане към Тодорините езера, познати още като “Очите на Тодорка”. Пътеката подсича стръмните склонове на връх Малка Тодорка. Тук трябва да бъдете по-внимателни, защото пътеката е тясна.
Когато прехвърли северния ръб на върха се разкрива отново гледка към Тодорините езера, над които се извисява и едноименния връх. Маршрутът минава покрай езерата, но ако искате да достигнете до бреговете им, трябва да се отклоните.
Пътеката продължава да се спуска към Василашкия циркус. Езерата от този циркус не са много популярни, но са едни от най-красивите в Пирин планина. Те са разположени терасовидно, като най-високото е Тевно Василашко, а най-ниското е Рибно Василашко езеро, през което и минава пътеката. Гледките към езерата са невероятни, като от картичка. В далечината зад Рибно Василашко езеро се издигат Стражите.
Рибно Василашко езеро – хижа „Демяница“
След езерото пътеката навлиза за малко в участък с клекове. През летните месеци е пълно с боровинки и хапването им е неизбежно. Постепенно пътеката навлиза в гора. Следва полегат и много приятен участък, който стига до река Василашка, която трябва да прекосите. Оттук остава финално спускане до хижа „Демяница“.
Хижа „Демяница“ – местност Тодорова орница
От хижа „Демяница“ се тръгва към крайната точка местността Тодорова орница. Пътеката върви покрай река Демяница и няма как да се загубите, маркировката е синя на цвят и прехода трае 2 часа. Оттам с автомобил може да се придвижите до град Банско. Пеша прехода до гр. Банско е 4 часа.
Маршрутът от хижа „Вихрен“ до местността Тодорова орница е разнообразен, красив и приятен. Тръгвате от високо, изкачвате се в началото, когато имате сили и след това се спускате. Минавате покрай невероятни природни красоти- езера, върхове, гора, реки и водопади.
Забележителности в близост до Василашки езера
Муратово езеро
Муратово езеро е част от Бъндеришките езера. То е и най-популярното от Бъндеришкия циркус. До него се стига от хижа „Вихрен“ за около 45 минути.
Връх Тодорка
Връх Тодорка или Тодорин връх се издига на 2746 м надморска височина. Върхът се нарежда сред 11-те най-високи върхове в Пирин планина. Има формата на масивна пресечена пирамида с три върхови точки(Малка Средна и Голяма Тодорка). До върха се стига за около 4 часа от хижа „Вихрен“.
Често задавани въпроси
Къде можем да оставим колата?
В завистимост как ще се организирате за този маршрут, колата може да оставите в местност Тодорина Орница или на хижа „Вихрен“. Паркингът е свободен.
Има ли вода по маршрута до Василашки езера?
Вода може да си налеете на хижа „Вихрен“, хижа „Демяница“, както и на час път към местност Тодорина Орница.
Какво трябва да знаем за маршрута до Василашки езера?
Особеното на този маршрут е, че до хижа „Вихрен“ (началната точка), трябва да стигнете с автомобил и на крайната точка- местността Тодорова орница трябва да има автомобил, с който да се придвижите до гр. Банско. Вариант е, ако сте по-голяма група с две коли – едната на началната точка, другата на крайната. Друг вариант е да оставите колата си на Тодорова орница (крайната точка), а с автобус, такси или на стоп да се придвижите до хижа „Вихрен“ (началната точка).
Лесен ли е маршрутът до Василашки езера?
Маршрутът е със средна трудност. Няма много изкачвания, но е дълъг като километри.
Маршрутът е със средна трудност. Няма много изкачвания, но е дълъг като километри.
Подходящ ли е маршрутът до Василашки езера за деца?
Маршрутът е не е подходящ за малки деца.
За кои сезони е подходящ маршрутът до Василашки езера?
Маршрутът е подходящ за преминаване през летните месеци.
Заслужава ли си да посетите Василашки езера?
Това е е един от нашите любими маршрути в Пирин планина и сме сигурни, че ще бъдете очаровани от скритата красота на Василашките езера.
Мариана Киречева
Аз съм дизайнер по професия и любител планинар. От малка ходя по планините и винаги съм носила в себе си тази любов и свързаност с природата. Още през 2014 започнах първия си блог с идеята да споделям авторски снимки и лични преживявания из различни кътчета на България. Надявам се да намерите интересна и полезна информация тук.
Магазин