Трудност: 4/6 средно
Връх Джано и Кременски езера – разнообразен преход с невероятни гледки
Маршрути
изходна точка
Хижа „Безбог“
денивелация положителна
1031 м
денивелация отрицателна
1031 м
трудност
4/6 средно
времетраене
5 часа и 30 минути
дължина и тип на маршрута
14.3 км
Кръговият маршрут до връх Джано и Кременските езера е един от любимите ми в Пирин планина. Прехода е много динамичен има много езера, изкачвания, спускания, минава се през различни терени. И най-важното невероятни гледки! Преди да тръгнете е важно да прецените времето си. За да се измине маршрута в един ден и да не спите на хижа Безбог, трябва да тръгнете много рано и да следите времето си. При нашето посещение бяхме на косъм да изпуснем лифта, а на хижата нямаше места.
Любопитна информация за връх Джано и Кременски езера
• Връх Джано и Кременски езера се намират в Северен Пирин в близост до хижа „Безбог“
• Връх Джано е висок 2590 м.
• Кременски езера са езерна група в Северен Пирин.
• Те са девет на брой (седем постоянни и две пресъхващи).
• Разположен е на централното било между седловината Демиркапия и връх Ченгелчал.
• Наоколо се издигат върховете Сиврия (2590 м) на северозапад и връх Джано (2668 м).
Как се стига до връх Джано и Кременски езера?
С кола:
Хижа „Гоце Делчев“– 10 км от град Добринище
С лифт:
Хижа „Безбог“
Пеша:
1.Хижа „Безбог“ – Попово езеро – 1 час и 20 минути
2.Попово езеро – връх Джано – 1 час и 10 минути
3.Връх Джано – Долно Кременско езеро- 1 час
4.Долно Кременско езеро – заслон „Шутина мандра“- 1 час и 30 минути
5.Заслон „Шутина мандра“ – хижа „Безбог“ – 30 минути
Описание на маршрута
Хижа „Безбог“ – Попово езеро
От хижа „Безбог“ тръгнете покрай десния бряг на Безбожкото езеро. Следвайте зелено – жълтата маркировка. Не след дълго ще стигнете така наречената „душевадка“. Това е стръмна пътека, която още в началото ще ви остави без дъх. Пътеката преминва през клекове и скоро пред вас се откриват невероятни гледки към връх Сиврия и връх Джангал.
След около 30 минути ще стигнете до разклон, пътеката направо е към Поповото езеро, а тази надясно към връх Безбог и връх Полежан. Преходът продължава с леки спускания и изкачвания, като около 10 минути преди да стигнете езерото ще се отзовете на второто разклонение. Надясно с жълта маркировка е пътеката към хижа „Демяница“, а наляво по зелената маркировка продължава пътеката, която трябва да следвате. Очаква ви един последен склон преди пред вас да се открие красивото Попово езеро.
Попово езеро – връх Джано
Заобиколете Поповото езеро отдясно. Това отнема 15-20 минути. Ще излезете на широка поляна, откъдето продължете направо. Следва разклонение – надясно към Самодивските езера и заслон „Тевно езеро“, а направо към връх Джано. Ако се притеснявате, че можете да се объркате, просто се придържайте към реката и зелено-синята маркировка.
Започва леко и постепенно изкачване като зад гърба ви може да видите Поповото езеро и връх Джангал.
Следва още едно разклонение – направо (зелената маркировка) е пътеката към Демиркапия, а наляво (синята маркировка) е вашият маршрут към връх Джано.
Не след дълго ще видите върха и предстои последно изкачване към него. То е плавно, по мека пътека. Колкото повече се изкачвате толкова по-красив става пейзажът зад вас.
След около 30 минутно изкачване ще стигнете върха. Гледките без преувеличение са невероятни. Пред вас се откриват Кременските езера, вляво е Поповото езеро, а между тях се издига връх Сиврия (2590 м). В далечината отляво се виждат връх Момини двори, връх Джангал и връх Полежан. Зад гърба ви остава връх Кадиев рид (Ченгелчал).
Връх Джано – Долно Кременско езеро
От върха езерата изглеждат много близо, но всъщност не е така.
Малко след каменистата част започва спускането към Кременските езера. Вдясно ще видите много стръмна пътека, по която трябва да тръгнете. Бъдете много внимателни, защото на моменти е малко хлъзгаво. Хубавото е, че дори и да паднете по дупе докато сте на земята може да си наберете боровинки. Пътят е осеян с тях и през лятото, когато са узрели може да си похапнете.
В тази част на пътеката няма маркировка, на места има пирамидки, но като цяло няма място за притеснение, защото целта е пред очите ви.
Първото езеро, покрай което ще минете е Леденото езеро. Нарича се така, защото винаги има останал сняг в него.
Следва едно малко езерце, а после Горно Кременското езеро. След като го заобиколите ще забележите жълта маркировка, която трябва да следвате.
Трудно бихте преминали покрай езерата без да се огледате в кристално чистите им води и да видите отраженията на извисяващите се зад тях върхове.
При Долно Кременско езеро може да си починете за кратко. Тук е по-спокойно, защото тези езера не са толкова популярни и няма много хора.
Долно Кременско езеро – заслон „Шутина мандра“
Оттук започва частта с клекове, слизане, изкачване, преминаване на реки и навлизане в красива гора.
Когато подминете Долно Кременско езеро се открива гледка към местността, която трябва да преминете, а в далечината се вижда връх Безбог.
Следва малко по-стръмно спускане по камъни и преминаване през гъста растителност. Маркировката продължава да е жълта. Пътеката пресича малка рекичка, минава през клекове, но се вижда ясно.
Не след дълго се навлиза в гората. По пътя има много боровинки, на които е много трудно да устоите.
Ще стигнете до разклонение – надясно към село Кремен, а наляво към хижа „Безбог“. Трябва да поемете наляво като тук маркировката се сменя на червена.
След като излезете от гората трябва да преминете през река Ретиже. Бъдете внимателни, защото реката може да е пълноводна и да се наложи да я прекосите боси.
Продължете нагоре, като следвате червената маркировка и не след дълго пак ще се озовете на разклонение. Наляво са Рибните езера, а надясно е вашата пътека към хижа „Безбог“.
Отново следва изкачване и заобикаляне на голямо възвишение. След като преминете тази част излизате на сравнително равно място с много растителност, като на моменти в зависимост от сезона пътеката може да се губи, затова следете червената маркировка.
От това място също се разкрива красива панорама. Ще видите връх Сиврия и връх Джангал от друг ъгъл. Още малко изкачване и най-накрая ще стигнете овчарника Шутина мандра, който се ползва и като заслон.
Заслон „Шутина мандра“ – хижа „Безбог“
Последната част от маршрута се минава за около 30 минути. През цялото време се върви през клекове. Маркировката е червена, а пътеката е ясна и няма къде да се отклоните. Тази част е приятна, но ако бързате може да ви се стори безкрайна и малко досадна.
Най-накрая след последния завой измежду клековете пред вас е Безбожкото езеро.
Тук ще завършите пешеходната част на кръговия маршрут. Този поход е със средна трудност, по-продължителен е, но е много разнообразен и с много и различни природни забележителности.
Забележителности в близост до връх Джано и Кременски езера
Връх Безбог
Намира се в Северен Пирин в близост до хижа „Безбог“. Висок е 2645 метра. Разположен на Полежанското странично било. До него се стига за около 1 час и 40 минути от хижа „Безбог“.
Тевно езеро
Тевното езеро е най-голямото от 30-те езера в циркуса Белемето. Разположено е в подножието на върховете Момин двор и Валявишки чукар, на 2512 метра надморска височина. На източния бряг на езерото се намира заслон „Тевно езеро“. До езерото се стига по маркирана пътека от хижа „Безбог“ за 3 часа и 30 минути.
Често задавани въпроси
Къде можем да оставим колата?
Колата може да оставите на паркинга до хижа „Гоце Делчев“ и долната станция на лифт Безбог. Паркингът е безплатен.
Има ли вода по маршрута до връх Джано и Кременските езера?
Вода по маршрута до върха няма, затова е добре да си налеете на хижата.
Какво трябва да знаем за маршрута до връх Джано и Кременските езера?
- Маршрутът е за по-подготевени планинари, ако нямате опит тръгнете с водач.
- Преценете добре времето си. Ако имате възможност останете да преспите на хижа Безбог, за да можете да се насладите на прехода и да не се налага да гоните лифта(както беше в нашия случай)
- Съветваме ви да носите карта или навигация, защото на моменти между Долно Кременско езеро и заслона маркировката се губи
- Може да направите маршрута и по обратния път – от хижа Безбог към Долно Кременско езеро и в двата случая има изкачвания и слизания.
- Маршрутът е разнообразен – минава са през няколко езера, гори, както и по високите части на Пирин.
- Преминава се през река Ретиже. Реката може да е пълноводна и да се наложи да я прекосите боси.
- В по-голямата си част от прехода се върви на открито затова си носете слънцезащита.
- Малко след Долно Кременско езеро може да попаднете на вкусни боровинки
Лесен ли е маршрутът до връх Джано и Кременските езера?
Теренът е със средна трудност, трябва да имате предишен опит в планината.
Подходящ ли е маршрутът до връх Джано и Кременските езера за деца?
Не, маршрутът не е подходящ за деца
Други полезни ресурси
Работно време лифт Безбог: 8:30 ч. – 17:00 ч.
Цени лифт: Сезон 2024
Заслужава ли си да посетите връх Джано и Кременските езера?
Препоръчваме ви ако имате възможност да направите маршрута. На нас ни стана един от любимите в Пирин планина.
Мариана Киречева
Аз съм дизайнер по професия и любител планинар. От малка ходя по планините и винаги съм носила в себе си тази любов и свързаност с природата. Още през 2014 започнах първия си блог с идеята да споделям авторски снимки и лични преживявания из различни кътчета на България. Надявам се да намерите интересна и полезна информация тук.
Магазин
Хижа „Васил Левски“ и Карловското пръскало – красота в сърцето на Балкана
Маршрути
изходна точка
град Карлово
денивелация положителна
1262 м
денивелация отрицателна
334 м
трудност
4/6 средно
времетраене
4 часа и 40 минути
дължина и тип на маршрута
11 км в посока
Това може би е един от не толкова популярните достъпни водопади в Стара планина. Маршрутът до него и до хижата е изключително приятен по всяко време на годината. Любимо ми е през пролетта и есента. Маршрутът е дълъг и ако не сте опитни планинари ви препоръчвам да останете да нощувате в хижата.
Любопитна информация за хижа „Васил Левски“ и Карловското пръскало
• Хижа „Васил Левски“ и Карловското пръскало се намират в Стара планина.
• Хижата е първата построена в Стара планина – през 1925 г.
• Тя е третата построена в България – след хижа „Скакавица“ в Рила и хижа „Алеко“ във Витоша.
• Намира се в местността Голямата гюрля и е разположена на 1450 м н.в.
• Карловското пръскало е един от най-високо разположените водопади на територията на България.
• Намира се на около 1400 м н.в., а водите му падат от 30 метра височина.
Как се стига до хижа „Васил Левски“ и Карловското пръскало?
С кола:
До Парк „Евлоги и Христо Георгиеви“, град Карлово
Пеша:
1. Парк „Евлоги и Христо Георгиеви“, гр. Карлово – хижа „Хубавец“ – 2 часа
2. Хижа „Хубавец“ – хижа „Балкански рози“ – 1 час
3. Хижа „Балкански рози“ – хижа „Васил Левски“ – 1 час и 30 минути
4. Хижа „Васил Левски“ – Карловско пръскало – 10 минути
Описание на маршрута
Парк „Евлоги и Христо Георгиеви“, гр. Карлово – Хижа „Хубавец“
Маршрутът започва от края на парк „Евлоги и Христо Георгиеви“ в град Карлово. След като стигнете парка, тръгнете по главната му алея и продължете почти до края. Ще стигнете мост със зелени парапети. Направо алеята продължава към ВЕЦ Левски и водопад Сучурум. Вляво преди моста има леко скрита пътека и табели за хижите „Хубавец“, „Балкански рози“ и „Васил Левски“. Тръгнете нагоре по пътеката. Очаква ви леко стръмно изкачване. Има табели, по които да се ориентирате, както и сини и зелени стрелки.
След около 15 минути ще стигнете разклонение. Пътеката надясно със синя маркировка е към хижите „Балкански рози“ и „Васил Левски“, а наляво – към хижа „Добрила“. Малко след разклонението ще видите пейка и първата чешма по маршрута.
Продължавайки нагоре ще стигнете друга пейка с много красива гледка към Балкана. Зад вас остава град Карлово и Карловската котловина. Пътеката има изкачвания и слизания докато в един момент ще стигнете сграда и бараж, а малко след него беседки за отдих, които се намират покрай реката.
До първата хижа – „Хубавец“ ви остават около 50 минути. Пътеката става все по-приятна като мостчетата ще ви прехвърлят ту от едната страна на реката, ту от другата.
Малко преди хижата ще стигнете разклонение – наляво пътеката продължава към билото на Стара планина – връх Купена както и към хижа „Амбарица“, а надясно – към хижите „Балкански рози” и „Васил Левски“.
Хижа „Хубавец“ – хижа „Балкански рози“
Продължете по пътеката, която минава вдясно от хижа „Хубавец“. Тя все така се вие покрай реката, като я пресича през няколко бетонни мостчета. След около 30 минути ще стигнете гроба на баба Меца стръвница. Няма как да не го забележите, защото е реален гроб на мечка. До него има дърво с аптечка и пейка за отдих. Пътеката е почти равна и е много приятна за ходене.
Малко преди хижа „Балкански рози“ има два метални моста, така ще разберете, че почти сте стигнали. В хижата можете да хапнете, да си починете и да се насладите на спокойствието и тишината, преди да продължите към хижа „Васил Левски“ и Карловското пръскало. В хижата може да си направите кратка почивка, да си налеете вода и да продължите към следващата хижа – „Балкански рози“.
Хижа „Балкански рози“ – хижа „Васил Левски“
От хижа „Балкански рози“ продължете по пътеката със синя маркировка към хижа „Васил Левски“. По пътеката няма чешми, затова си налейте вода. Първо ще преминете един бетонен мост, след което пътеката става малко по-стръмна и вече се върви високо над реката. След кратко изкачване ще чуете бученето на Казаните, които представляват няколко вира. След тях за последен път ще минете от другата страна на реката. Следва тесен и скалист участък. Пътеката ще ви преведе през няколко дървени мостчета и покрай няколко малки водопада. Последните няколкостотин метра, преди да излезете на поляната пред хижата, са най-изморителни.
За около час и половина от хижа „Балкански рози“ ще стигнете до хижа „Васил Левски“. В хижата можете да пиете домашен чай с истински мед, нещо, което за съжаление все по-рядко срещаме по хижите. Имайте предвид, че не винаги има обяд, затова се обадете предварително.
Хижа „Васил Левски“ – Карловско пръскало
За да стигнете Карловското пръскало, тръгнете от хижата (ако сте с гръб) надолу и наляво. Ще видите насочваща табела. Първо ще минете през един дървен мост, а след това ще вървите успоредно на реката. Пътеката е ясна и няма как да се объркате.
За около 10 минути ще стигнете водопада. Карловското пръскало е много впечатляващо, препоръчваме ви да го посетите през пролетта или през ранното лято, за да се насладите на красотата му.
Основна информация за хижа „Васил Левски“
Хижа „Васил Левски“ е първата хижа, построена в Стара планина (1925 г.) и трета в България, след хижа „Скакавица“ в Рила и хижа „Алеко“ във Витоша. Разположена е на 1450 м н. в. в местността Голямата гюрля. Представлява масивна двуетажна сграда с капацитет 74 места, с вътрешни санитарни възли и бани.
Нашето последно посещение на хижата беше през септември 2021 година.
✔️ Отваря | работи целогодишно |
📅 Най-посещавана през | през лятото |
🛏️ Места | 74 |
💸Цена/нощувка | 18 лв. |
🏕️ Къмпингуване | няма информация |
🐕 Позволено за кучета | няма информация |
⛰️ Надморска височина | 1351 м н.в. |
🚗 Достъп с кола | не |
📞 Телефон | 02 4110437; 0896 688 523 |
Информацията е обновена през май 2023 г.
Забележителности в близост до хижа „Васил Левски“
Райското пръскало
Водопадът Райско пръскало (1700 м н.в.) е най-високият постоянен водопад на Балканския полуостров. Височината му е 124,5 м. Водите му тръгват от вечните снежни преспи, скътани в южния склон на връх Ботев.
Връх Ботев
Връх Ботев е най-високият връх в Стара планина и с неговите 2375,9 м нарежда планината на 3-то място по височина в България, след Рила и Пирин. Старото име на върха е Юмрукчал. През 1942 г. там е изградена третата в България и втора по височина високопланинска метеорологична наблюдателница.
Често задавани въпроси
Къде можем да оставим колата?
Може да паркирате в близост до парк Евлоги и Христо Георгиеви.
Има ли вода по маршрута до хижа „Васил Левски“ и Карловското пръскало?
По маршрута има 2 чешми. На хижите също може да си налеете вода.
Какво трябва да знаем за маршрута до хижа „Васил Левски“ и Карловското пръскало?
- Маршрутът може да се направи за един еднодневен(отиване и връщане) за по-опитни планинари или двудневен с приспиване на хижата.
- Върви се в резерват Стара река, който е дом на много диви животни, затова е добре да вдигате шум, за да избегнете неприятна среща.
- В хижа „Васил Левски“, че не винаги има обяд, затова се обадете предварително.
Подходящ ли е маршрутът до хижа „Васил Левски“ и Карловското пръскало за деца?
По-скоро маршрутът не е подходящ за деца, заради продължителността.
За кои сезони е подходящ маршрутът до хижа „Васил Левски“ и Карловското пръскало?
Подходящ е за всички сезони.
Заслужава ли си да посетите хижа „Васил Левски“ и Карловското пръскало?
Маршрутът е много живописен и приятен.
Други маршрути наоколо
- Карловско пръскало – 10 минути
- Хижа „Балкански рози“ – 1 час
- Хижа „Хубавец“– 10 минути
- Връх Ботев – 4 часа
- Хижа „Рай“ – 4 часа и 30 минути
Мариана Киречева
Аз съм дизайнер по професия и любител планинар. От малка ходя по планините и винаги съм носила в себе си тази любов и свързаност с природата. Още през 2014 започнах първия си блог с идеята да споделям авторски снимки и лични преживявания из различни кътчета на България. Надявам се да намерите интересна и полезна информация тук.
Магазин
Хижа „Eхо“ – кацнала на билото на планината
Маршрути
изходна точка
Местност Беклемето
денивелация положителна
706 м
денивелация отрицателна
578 м
трудност
4/6 средно
времетраене
5 часа
дължина и тип на маршрута
13.6 км в посока
Любопитна информация за хижа „Ехо“ и връх Юмрука
• Хижа „Ехо“ се намира на 1675 м н.в. между върховете Кавладан (1710 м н.в.) и Юмрука (1819 м н.в.).
• Тя е разположена на самото било на Стара планина, което я прави хижата с едни от най-красивите гледки в Балкана – от нея се виждат върховете Юмрука и Вежен, и долината на резерват „Царичина“.
• Хижата е част от международния маршрут Е-3.
• Връх Юмрука е висок 1818 м.
• Името му идва от неговата форма – той е силно разчленен на 5 части, което го прави да изглежда като свит юмрук, когато се погледне отдалече.
Преди да тръгнете
За да стигнете до хижата има няколко различни маршрута, най-популярните, от които са:
• Местност Беклемето – хижа „Козя Стена“ – хижа „Ехо“ – 5 часа (описания по-долу маршрут)
• Село Рибарица – хижа „Ехо“ – 3 часа и 30 минути
• Село Розино – хижа „Ехо“ – 4 часа и 30 минути
• Град Клисура – хижа „Ехо“ – 4 часа и 30 минути
Как се стига до хижа „Ехо“ и връх Юмрука?
С кола:
Местност Беклемето
Пеша:
1. Проход Беклемето – хижа „Козя стена“ – 2 часа и 30 минути
2. Хижа „Козя стена“ – хижа „Ехо“ – 2 часа и 30 минути
Описание на маршрута
Проход Беклемето – хижа „Козя стена“
Маршрутът започва от прохода Беклемето. През целия преход се върви на открито и преминаването му не се препоръчва при лоши метеорологични условия, гръмотевични бури, силни ветрове и дъжд. Водоизточници няма, освен на хижа „Козя стена“ и на хижа „Ехо“, затова си вземете достатъчно вода.
В началото се върви по широк коларски път. След около 50 минути от началото на пътеката ще стигнете паметник на загинали съветски летци. Тук пътеката се разделя – зимният маршрут поема нагоре по билото към връх Козя стена, а летният маршрут го подсича от юг. Ако ви е страх от стръмни участъци ви препоръчваме да подсечете върха и да тръгнете по лятната пътека. Продължавайки по билото ще стигнете до връх Козя стена.
От там следва леко спускане, а след това преминаване през скали, обезопасени със стоманени въжета. При преминаването им бъдете внимателни и не разчитайте изцяло на въжетата.
След като преминете този по-екстремен участък, двете пътеки (зимна и лятна) се събират за малко. Летният маршрут продължава с кратко изкачване към седловината между върховете Боба (Баба) и Безименен. През целия маршрут се редуват стръмни и полегати участъци. След върха в далечината се вижда хижа „Козя стена“.
Маршрутът продължава по пътеката направо и след няколко завоя хижата ще се озове пред вас – все едно е кацнала на билото на Балкана.
В хижата можете да си починете, да хапнете и да се заредите с вода. Препоръчваме ви да опитате от домашния им сок от бъз.
Хижа „Козя стена“ – хижа „Ехо“
Подминете хижа „Козя стена“ и продължете по пътеката с червена маркировка към хижа „Ехо“. Малко след хижата пътеката се разделя на две – горната минава по билото, а долната е подсичаща. Вие преценете по коя искате да минете, но бихме казали, че и двете пътеки, са с еднаква трудност. Ако сте избрали билната, продължете по нея. Има леки изкачвания и слизания, през повечето време се върви на открито, но има и кратки гористи участъци. Билото се подсича ту от северния, ту от южния му склон.
След около 1 час и 40 минути от хижа „Козя стена“ ще стигнете до връх Ушите. В подножието му има разклонение – надясно към хижа „Хайдушка песен“, а вие продължете направо.
От тук до хижа „Ехо“ остава около 1 час. Пътеката вече не е толкова камениста, минава през няколко малинови полета и места с висока папрат.
В участъка с високата папрат е разклонението за село Рибарица. Малко преди да стигнете хижа „Ехо“ ви очаква и последното кратко изкачване, след което тя ще се открие пред очите ви. Пред нея има пейки, от които можете да наблюдавате красиви залези.
Препоръчваме ви на сутринта да посрещнете изгрева на връх Юмрука, който се намира на около 20-30 минути от хижата. При ясно време гледките са невероятни и стигат чак до връх Ботев. От хижа „Ехо“ можете да направите по-дълъг преход към връх Вежен и хижа „Вежен“.
Основна информация за хижа „Ехо“
Хижа „Ехо“ се намира на 1675 м н.в. между върховете Кавладан (1710 м н.в.) и Юмрука (1819 м н.в.). Разполага с 50 места, като повчето са с големи стаи с много легла. Има голяма столова, и доста често голям избор в храната. Тя е разположена на самото било на Стара планина, което я прави хижата с едни от най-красивите гледки в Балкана – от нея се виждат върховете Юмрука и Вежен, и долината на резерват „Царичина“. Хижата е част от международния маршрут Е-3. Интересно за хижата е, че е изградена от русенското туристическо дружество “Академик” през 1985 година.
Нашето последно посещение на хижата беше август 2021 година.
💡 Съвет: Препоръчваме ви да посрещенете изгрева на връх Юмрука.
✔️ Отваря | работи през лятото |
📅 Най-посещавана през | юли-август |
🛏️ Места | 50 |
💸Цена/нощувка | 20 лв. |
🏕️ Къмпингуване | разрешено |
🐕 Позволено за кучета | не |
⛰️ Надморска височина | 1675 м н.в. |
🚗 Достъп с кола | не |
📞 Телефон | 0888 986 861; 0885 994 129 |
Информацията е обновена през септември 2022 г.
Какво още трябва да знаете?
• Възможно е през летните месеци да няма достатъчно вода и банята да не работи.
• Обхват има само близо до параклиса, но не на всички мобилни оператори.
• Ако не успеете да се свържете по телефона с хижарите, пишете на вайбър на един от посочените номера.
• След ядене всеки сам си измива съдовете и приборите, които е използвал.
• Ако не сте достатъчно добре подготвени не ви препоръчваме да посещавате хижата през зимните месеци, защото има лавиноопасни места.
Забележителности в близост до хижа „Ехо“
Хижа „Козя Стена“
Хижа „Козя стена“ се намира на 1560 м н.в., в местността Хайдук чешма в Средна Стара планина. Представлява масивна триетажна сграда с капацитет 92 места, с етажни санитарни възли. До хижата се стига за около 2 часа и 30 минути от хижа „Ехо“.
Хижа „Вежен“
Хижа „Вежен“ се намира в местността Царичина, на 1640 м н.в. Представлява комплекс от две масивни сгради с вътрешни бани и тоалетни. Има кухня, столова, а отвън – поляна с люлки. Връх Вежен е висок 2198 м. Представлява обширно заравнено плато. В района на върха се намира единственият по-голям горски масив от бяла мура. Хижата се намира на около 5 часа и 15 минути от хижа „Ехо“.
Връх Юмрука
Връх Юмрука е висок 1818 м. Името му идва от неговата форма – той е силно разчленен на 5 части, което го прави да изглежда като свит юмрук, когато се погледне отдалече. От него се разкриват изключителни гледки към Балкана. Изгревите и залезите оттам са магични! До върха се стига за около 30 минути от хижа „Ехо“.
Често задавани въпроси
Къде можем да оставим колата?
Колата може да оставите в местността Беклемето в начална точка.
Има ли вода по маршрута до хижа „Ехо“?
Вода по пътя има само на хижата.
Лесен ли е маршрутът до хижа „Ехо“?
Маршрутът е със средна трудност.
Подходящ ли е маршрутът до хижа „Ехо“ за деца?
Смятаме, че маршрутът не е подходящ деца.
За кои сезони е подходящ маршрутът до хижа „Ехо“?
Маршрутът е подходящ за изкачване само през топлите месеци. За да преминете маршрута през другите месеци е нужно да имате достатъчно опит.
Заслужава ли си да посетите хижа „Ехо“?
Там може да наблюдавате едни от най-красивите изгреви и залези в Стара планина.
Маршрути около хижа Ехо
- Връх Кавладан – 10 минути
- Връх Юмрука – 30 минути
- Връх Вежен – 3 часа и 30 минути
- Хижа „Вежен“ – 5 часа и 15 минути
- Хижа „Козя стена“ – 2 часа и 30 минути
Мариана Киречева
Аз съм дизайнер по професия и любител планинар. От малка ходя по планините и винаги съм носила в себе си тази любов и свързаност с природата. Още през 2014 започнах първия си блог с идеята да споделям авторски снимки и лични преживявания из различни кътчета на България. Надявам се да намерите интересна и полезна информация тук.
Магазин
Водопад Кадемлийско пръскало и хижа „Мандрата“
Маршрути
изходна точка
Село Тъжа
денивелация положителна
1283 м
денивелация отрицателна
392 м
трудност
4/6 средно
времетраене
5 часа и 15 минути в посока
дължина и тип на маршрута
17 км в посока
Любопитна информация за водопад Кадемлийско пръскало и хижа „Мандрата“
• Водопад Кадемлийско пръскало и хижа „Мандрата“ се намират в Стара планина.
• Кадемлийското пръскало е един от най-красивите и впечатляващи водопади.
• Водопадът е висок 72 метра и е пълноводен през цялата година.
• Хижа „Мандрата“ се намира в местността Смесите на 1472 м н.в.
• Представлява масивна двуетажна сграда с капацитет 22 места, като всяка стая има собствен санитарен възел и баня. Има туристическа кухня и столова.
Как се стига до водопад Кадемлийско пръскало и хижа „Мандрата“?
С кола:
До северния край на село Тъжа
Пеша:
1. Село Тъжа – хижа „Русалка“ – 2 часа
2. Хижа „Русалка“ – Кадемлийско пръскало – 2 часа
3. Кадемлийско пръскало – хижа „Мандрата“- 1 час и 15 минути
Описание на маршрута
Село Тъжа – хижа „Русалка“
След като стигнете последните къщи в северната част на село Тъжа, намерете удобно място и оставете колата там. Тръгнете по широкия път и след около 20 минути пешеходния маршрут завива надясно по стръмна пътека. Маркировката, която следвате, е синя, като трябва да внимавате, защото на места се разклонява.
На няколко пъти пътеката пресича черния път. След около 1 час и 20 минути вървене ще излезете окончателно на главния път. От тук до края на прехода вече няма подсичащи пътеки. Още 20 минути вървене и ще видите разклонение надясно за хижа „Русалка“. В хижата можете да си направите почивка и да хапнете, преди да продължите към Кадемлийското пръскало.
Хижа „Русалка“ – Кадемлийско пръскало
След почивката се върнете на главния път и продължете нагоре. По пътя се върви леко и няма резки и стръмни изкачвания. Ще стигнете до табела на Национален парк „Централен Балкан“. По-нагоре има няколко чешми и пейки за отдих. След 30-тина минути ще стигнете бариера и контролно-информационен пункт. Малко след пункта вляво има широко място с панорамни гледки. От него можете да видите в далечината Пенчовското пръскало и Петкановите водопади. Пътят продължава все нагоре, като навлиза в гора, което през лятото е много приятно. На един от завоите ще видите спускащите се води на река Бабска. След около 40 минути от пункта ще стигнете до разклонението за хижа „Триглав“. За Кадемлийското пръскало продължете направо. На един от завоите ще стигнете каменна чешма.
От чешмата до Кадемлийското пръскало остават около 30 минути, като в последната част се излиза на открито. Докато вървите и си мислите, че този път няма край, изведнъж след един от завоите пред вас ще се открие един от най-красивите водопади. Гледката е наистина спираща дъха! Кадемлийското пръскало е целогодишно пълноводен и е един от най-впечатляващите водопади у нас. Водопадът е висок 72 метра и е пълноводен през цялата година.
Кадемлийско пръскало – хижа „Мандрата“
След като се насладите на величието на водопада, можете да продължите към хижа „Мандрата“. Пътят е все така широк и все повече се приближава към река Тъжа. След около 1 час ще излезете в местността Смесите. Тя се нарича така, защото тук се събират (и се смесват) водите на пет реки, образувайки по-голямата река Тъжа.
Ще видите указателни табели – надясно е широк път, който води до почивна станция на МВР, както и пътеката към връх Голям Кадемлия. В далечината направо ще видите сграда. Тръгнете към нея и я подминете. След нея пред вас ще се открие и крайната точка – хижа „Мандрата“, до която се стига за още 15 минути. Мястото, на което се намира хижата, е изключително живописно и спокойно. Често се виждат стада крави и овце, пасящи кротко наоколо.
Хижата е много хубава, готвят вкусно и е чисто. Добре е да се обадите предварително. В случай, че е затворена, не се притеснявайте – само на 10 минути се намира хижа „Тъжа“.
Ако планирате да останете повече дни, от хижа „Мандрата“ можете да направите преход до върховете Голям Кадемлия, Марагидик или Ботев. Други интересни обекти наоколо са хижа „Мазалат“ и Пеещите скали.
Забележителности в близост до водопад Кадемлийско пръскало и хижа „Мандрата“
Връх Голям Кадемлия
Връх Голям Кадемлияе вторият по височина връх в Стара планина след връх Ботев. Намира се на 2276 м надморска височина. Той е част от масива Триглав. На върха има туристически заслон. Заслонът „Голям Кадемлия“ побира около 8-10 човека. От хижа „Мандрата“ до върха може да стигнете за около 4 часа.
Връх Марагидик
Връх Марагидик е още познат като връх Русалка. Върхът е висок 1889 м надморска височина и се намира в Централна Стара планина, близо до град Априлци. От върха при ясно време, се откриват невероятни гледки към северното подножие на Балкана, както и върховете Ботев, Голям Кадемлия, Купена и други.
От хижа „Мандрата“ до върха може да стигнете за около 1 час и 30 минути.
Често задавани въпроси
Къде можем да оставим колата?
Колата може да паркирате в края на село Тъжа, където започва и пътеката.
Има ли вода по маршрута до водопад Кадемлийско пръскало и хижа „Мандрата“?
Вода има по хижите и на 1,2 чешми по главната пътека.
Какво трябва да знаем за маршрута до водопад Кадемлийско пръскало и хижа „Мандрата“?
Имайте предвид, че в тази част на Стара планина често се срещат мечки, затова вдигайте достатъчно шум.
Лесен ли е маршрутът до водопад Кадемлийско пръскало и хижа „Мандрата“?
Маршрутът е със средна трудност. Няма сложни участъци, върви се по широк черен път през почти цялото време, но е много дълъг като километри.
Подходящ ли е маршрутът до водопад Кадемлийско пръскало и хижа „Мандрата“ за деца?
Маршрутът не е подходящ, защото е много километри.
За кои сезони е подходящ маршрутът до водопад Кадемлийско пръскало и хижа „Мандрата“?
Подходящ е предимно през топлите месеци. Пролетно време когато снегът вече се е стопил е много красиво.
Заслужава ли си да посетите водопад Кадемлийско пръскало и хижа „Мандрата“?
Силно препоръчваме да посетите тази не толкова популярна част от Стара планина.
Още интересни маршрути в Стара планина може да откриете в книгата ни.
Мариана Киречева
Аз съм дизайнер по професия и любител планинар. От малка ходя по планините и винаги съм носила в себе си тази любов и свързаност с природата. Още през 2014 започнах първия си блог с идеята да споделям авторски снимки и лични преживявания из различни кътчета на България. Надявам се да намерите интересна и полезна информация тук.
Магазин
Заслон „Страшно езеро“ – с гледка към рилските зъбери
Маршрути
До заслона има няколко маршрута, като два от най-популярните са:
- ЦПШ „Мальовица“ – хижа „Мальовица“ – заслон „Страшно езеро“ – 3 часа и 30 минути
- ЦПШ „Мальовица“ – Йончево езеро – заслон „Страшно езеро“ – 3 часа
Основна информация за заслон „Страшно езеро“
Заслон „Страшно езеро“ се намира в Рила планина на брега на едноименното езеро. Представлява каменна постройка с предверие и общо помещение. Има маса, няколко стола и печка. В заслона могат да спят комфортно 7 души, но при нужда побира и 15. До заслона няма тоалетни, затова при нужда се отдалечете максимално от езерото.
Нашето последно посещение на заслона беше юли 2021 година.
✔️ Отваря | отворен е целогодишно |
📅 Най-посещавана през | – |
🛏️ Места | 7-15 |
💸Цена/нощувка | не се заплаща |
🏕️ Къмпингуване | разрешено |
🐕 Позволено за кучета | няма информация |
⛰️ Надморска височина | 2465 м н.в. |
🚗 Достъп с кола | не |
📞 Телефон | няма |
Информацията е обновена през септември 2022 г.
Маршрути от заслон „Страшно езеро“
- Връх Попова капа – 30 минути
- Хижа „Мальовица“ – 1 час и 30 минути
- Заслон „Кобилино бранище“ – 2 часа
- Рилски манастир (през заслон „Кобилино бранище“) – 5 часа
- Хижа „Мечит“ (през Лопушки връх) – 5 часа и 30 минути
- Хижа „Рибни езера“ – 6 часа
Мариана Киречева
Аз съм дизайнер по професия и любител планинар. От малка ходя по планините и винаги съм носила в себе си тази любов и свързаност с природата. Още през 2014 започнах първия си блог с идеята да споделям авторски снимки и лични преживявания из различни кътчета на България. Надявам се да намерите интересна и полезна информация тук.
Магазин
Изкачване на връх Мечит по Кайзеровия път
Маршрути
изходна точка
Писта „Говедарци“
денивелация положителна
1271 м
денивелация отрицателна
43 м
трудност
4/6 средно
времетраене
3 часа и 15 минути в посока
дължина и тип на маршрута
8.7 км
Любопитна информация за връх Мечит и Кайзеровият път
• Връх Мечит (2567 м) се намира в Мальовишкия дял на Северозападна Рила.
• Кайзеровите (Фердинандови) пътища (два на брой) в Рила са построени през 1917 г. по идея на цар Фердинанд, който искал да впечатли немския кайзер Вилхелм Втори с красотите на българските планини. Единият път тръгва от село Говедарци през връх Голям Мечит и е построен до местността Кобилино бранище. По план е трябвало да стигне до Рилския манастир. Другият път е от Боровец до Белица, през хижите „Чакър войвода“ и „Заврачица“.
Как се стига до връх Мечит?
С кола:
Писта „Говедарци“ ( 3 км от центъра на село Говедарци)
Пеша:
1. Писта „Говедарци“ – хижа „Мечит“ – 1 час
2. Хижа „Мечит“ – връх Мечит – 2 часа и 15 минути
Описание на маршрута
Писта „Говедарци“ – хижа „Мечит“
За да стигнете до хижа „Мечит“ имате два варианта – да тръгнете по широкия път или да поемете по преките и по-стръмни пътеки. Широкият път е доста по-дълъг, но няма места, на които да объркате пътя. Ако решите да поемете по него добавете още около час към прехода.
Ако изберете по-краткия път може да прочетете цялото описание на маршрута до хижата в тази статия.
В хижата можете да направите кратка почивка и да се заредите с вода, защото по пътя нагоре няма.
Хижа „Мечит“ – връх Мечит
От хижата продължете нагоре по главната пътека. На места ще видите зелено-жълта маркировка, която трябва да следвате до върха. Ще подминете обширна поляна с чакало. Малко след това ще видите информационна табела на Национален парк „Рила“ и една неработеща чешмичка.
Тук има разклонение с червена маркировка, което трябва да подминете, защото маршрутът продължава по главния широк път, който се вие измежду високи клекове.
От хижата до върха се върви само на открито, затова е важно да сте подготвени – шапка, очила, слънцезащитен крем.
През лятото има много вкусни узрели боровинки, на които можете да се насладите. След около час и 15 минути ще минете покрай връх Малък Мечит, който остава в дясно от вас.
Продължете по пътя нагоре. На няколко места пътеката пресича пътя, така че, ако искате да спестите малко време, минете по нея. Колкото повече височина набирате, толкова по-красиви гледки се откриват пред вас. На един от завоите в далечината можете да видите Лопушки връх.
След около 40 минути крайната цел вече се вижда. Когато стигнете подножието на върха, трябва да се оглеждате за каменно колче с жълта боя. Оттам поемате надясно и нагоре по камъните, за да стигнете върха.
От върха се виждат голяма част от Рилските върхове. В далечината можете да видите връх Мусала, леко вляво и малко зад него – връх Иречек.
Ако се загледате на югоизток се вижда скритото езеро Йозола.
След като слезете на главната пътека, може да продължите по Кайзеровия път, за видите върха от друга гледна точка.
Често задавани въпроси
Къде можем да оставим колата?
Колата може да оставите малко след Бунгала ски писта Говедарци. Има остър ляв завой преди пистата. Вляво ще видите обособен паркинг.
Има ли вода по маршрута до връх Мечит?
Вода до върха няма, освен на хижата, ако е отворена, затова си вземете поне 1,2 литра.
Вода до върха няма, освен на хижата, ако е отворена, затова си вземете поне 1,2 литра.
Какво трябва да знаем за маршрута до връх Мечит?
- Във втората част от маршрута след хижата се върви предимно на открито, не забравяйте слънцезащитни продукти.
- В началото ако тръгвате по пътеката по пистата може да ви е малко трудно да се ориентирате, защото няма много добра маркировка.
- Вземете си връхни дрехи – дори и да сте планирали маршрута в средата на лятото, не забравяйте, че високо в планината най-често духа вятър и е по-хладно.
Лесен ли е маршрутът до връх Мечит?
Маршрутът е със средна трудност, няма опасни участъци.
Подходящ ли е маршрутът до връх Мечит за деца?
Маршрутът не е подходящ за деца.
За кои сезони е подходящ маршрутът до връх Мечит?
Маршрутът е подходящ за преминаване през топлите месеци. Ако имате опит със зимната планина също може да го преминете.
Заслужава ли си да посетите връх Мечит?
Връх Мечит е много панорамен, маршрутът дотам не е толкова разнообразен, но пък е приятен.
Мариана Киречева
Аз съм дизайнер по професия и любител планинар. От малка ходя по планините и винаги съм носила в себе си тази любов и свързаност с природата. Още през 2014 започнах първия си блог с идеята да споделям авторски снимки и лични преживявания из различни кътчета на България. Надявам се да намерите интересна и полезна информация тук.
Магазин
Василашки езера – едни от най-живописните в Пирин планина
Маршрути
изходна точка
Хижа „Вихрен“
денивелация положителна
703 м
денивелация отрицателна
1262 м
трудност
4/6 средно
времетраене
5 часа и 55 минути
дължина и тип на маршрута
14.3 км общо
Любопитна информация за Василашки езера
• Василашки езера са група от 10 ледникови езера.
• В тази група влизат и двете Тодорини езера.
• Василашките езера са едни от най-красивите и живописни в Пирин планина.
• Василашкият циркус се намира между връх Тодорка, Василашки чукар и един от Типицките върхове.
Как се стига до Василашки езера?
С кола:
До хижа „Вихрен“, 10 км от град Банско
⚠️ВАЖНО – През летния сезон от местността „Шилигарника“ (първи паркинг) до хижа „Вихрен“ се забранява преминаването на МПС между 08:00 часа до 16:00 часа. Може да следите актуална информация в сайта на община Банско.
Пеша:
Хижа „Вихрен“ – Жабешкото езеро – 1 час и 15 минути
Жабешкото езеро – Премката – 45 минути
Премката – Рибно Василашко езеро – 1 час и 10 минути
Рибно Василашко езеро – хижа „Демяница“ – 45 минути
хижа „Демяница“ – местност Тодорова орница – 2 часа
Описание на маршрута
Хижа „Вихрен“ – Жабешкото езеро
Пътеката започва от хижа „Вихрен“, като се следва зелената маркировка. Вървете около 10-15 минути и ще стигнете до мостче, през което трябва да минете и да се озовете от другата страна на реката. Малко по нататък вляво има табела, която насочва към пътека за езерото Окото – най-малкото езеро (с размери 65/57 м) от Бъндеришките езера. Ако искате може да се отклоните, за да го видите.
Пътеката към Жабешкото езеро е успоредна на реката, като първоначално се върви по равен терен. Следва терен с клек като в един момент пътеката се разделя на две – надясно пътя води към Рибно- Бъндеришко езеро, а тази направо към Жабешкото езеро. Пътеката наляво се вие по склона нагоре и след около 40 минути отвежда до Жабешкото езеро.
Жабешкото езеро е най-високо разположеното езеро от групата на Бъндеришките езера. Водата е топла и в него се развъждат много попови лъжички, от където идва и името му.
Жабешкото езеро – Премката
От Жабешкото езеро продължете по маркираната със зелено пътека. В началото наклонът не е голям, но после следва по-трудно изкачване на зиг-заг по стръмен склон към Премката. За около 45 минути се достига седловината между Тодорин връх и Василашки чукар. Това е най-сериозното изкачване по този маршрут. От тази височина се разкрива завладяваща панорама към върховете Стражите, Полежан, Каменица, Джангал, Газей и Момини двори. Ако погледнете надолу ще видите как блестят бистрите води на Тодорините езера, а зад гърба ви остават върховете първенци – Вихрен и Кутело.
Премката – Рибно Василашко езеро
От Премката следва спускане към Тодорините езера, познати още като “Очите на Тодорка”. Пътеката подсича стръмните склонове на връх Малка Тодорка. Тук трябва да бъдете по-внимателни, защото пътеката е тясна.
Когато прехвърли северния ръб на върха се разкрива отново гледка към Тодорините езера, над които се извисява и едноименния връх. Маршрутът минава покрай езерата, но ако искате да достигнете до бреговете им, трябва да се отклоните.
Пътеката продължава да се спуска към Василашкия циркус. Езерата от този циркус не са много популярни, но са едни от най-красивите в Пирин планина. Те са разположени терасовидно, като най-високото е Тевно Василашко, а най-ниското е Рибно Василашко езеро, през което и минава пътеката. Гледките към езерата са невероятни, като от картичка. В далечината зад Рибно Василашко езеро се издигат Стражите.
Рибно Василашко езеро – хижа „Демяница“
След езерото пътеката навлиза за малко в участък с клекове. През летните месеци е пълно с боровинки и хапването им е неизбежно. Постепенно пътеката навлиза в гора. Следва полегат и много приятен участък, който стига до река Василашка, която трябва да прекосите. Оттук остава финално спускане до хижа „Демяница“.
Хижа „Демяница“ – местност Тодорова орница
От хижа „Демяница“ се тръгва към крайната точка местността Тодорова орница. Пътеката върви покрай река Демяница и няма как да се загубите, маркировката е синя на цвят и прехода трае 2 часа. Оттам с автомобил може да се придвижите до град Банско. Пеша прехода до гр. Банско е 4 часа.
Маршрутът от хижа „Вихрен“ до местността Тодорова орница е разнообразен, красив и приятен. Тръгвате от високо, изкачвате се в началото, когато имате сили и след това се спускате. Минавате покрай невероятни природни красоти- езера, върхове, гора, реки и водопади.
Забележителности в близост до Василашки езера
Муратово езеро
Муратово езеро е част от Бъндеришките езера. То е и най-популярното от Бъндеришкия циркус. До него се стига от хижа „Вихрен“ за около 45 минути.
Връх Тодорка
Връх Тодорка или Тодорин връх се издига на 2746 м надморска височина. Върхът се нарежда сред 11-те най-високи върхове в Пирин планина. Има формата на масивна пресечена пирамида с три върхови точки(Малка Средна и Голяма Тодорка). До върха се стига за около 4 часа от хижа „Вихрен“.
Често задавани въпроси
Къде можем да оставим колата?
В завистимост как ще се организирате за този маршрут, колата може да оставите в местност Тодорина Орница или на хижа „Вихрен“. Паркингът е свободен.
Има ли вода по маршрута до Василашки езера?
Вода може да си налеете на хижа „Вихрен“, хижа „Демяница“, както и на час път към местност Тодорина Орница.
Какво трябва да знаем за маршрута до Василашки езера?
Особеното на този маршрут е, че до хижа „Вихрен“ (началната точка), трябва да стигнете с автомобил и на крайната точка- местността Тодорова орница трябва да има автомобил, с който да се придвижите до гр. Банско. Вариант е, ако сте по-голяма група с две коли – едната на началната точка, другата на крайната. Друг вариант е да оставите колата си на Тодорова орница (крайната точка), а с автобус, такси или на стоп да се придвижите до хижа „Вихрен“ (началната точка).
Лесен ли е маршрутът до Василашки езера?
Маршрутът е със средна трудност. Няма много изкачвания, но е дълъг като километри.
Маршрутът е със средна трудност. Няма много изкачвания, но е дълъг като километри.
Подходящ ли е маршрутът до Василашки езера за деца?
Маршрутът е не е подходящ за малки деца.
За кои сезони е подходящ маршрутът до Василашки езера?
Маршрутът е подходящ за преминаване през летните месеци.
Заслужава ли си да посетите Василашки езера?
Това е е един от нашите любими маршрути в Пирин планина и сме сигурни, че ще бъдете очаровани от скритата красота на Василашките езера.
Мариана Киречева
Аз съм дизайнер по професия и любител планинар. От малка ходя по планините и винаги съм носила в себе си тази любов и свързаност с природата. Още през 2014 започнах първия си блог с идеята да споделям авторски снимки и лични преживявания из различни кътчета на България. Надявам се да намерите интересна и полезна информация тук.
Магазин
Заслон „Спано поле“ и хижа „Беговица“ от Попина лъка
Маршрути
изходна точка
Местност Попина лъка
денивелация положителна
1083 м
денивелация отрицателна
265 м
трудност
4/6 средно
времетраене
5 часа в посока
дължина и тип на маршрута
11.4 км в посока
Любопитна информация за заслон „Спано поле“ и хижа „Беговица“
• Заслон „Спано поле“ и хижа „Беговица“ се намират в Пирин планина.
• През 2020 година бунгалата на Заслон „Спано поле“ или така наречените “гъбки” са напълно реновирани. Хижарите са дружелюбни и готвят много вкусно.
Как се стига до заслон „Спано поле“ и хижа „Беговица“?
С кола:
Местност Попина лъка – 20 км от град Сандански
Пеша:
Местност Попина лъка – Хижа „Беговица“ – 1 час и 30 минути
Хижа „Беговица“ – заслон „Спано поле“ – 3 часа и 30 минути
Описание на маршрута
Местност Попина лъка – Хижа „Беговица“
Маршрутът започва от местността Попина лъка и хижа „Яне Сандански“, до където се стига с кола (20 км от гр. Сандански). Преди да тръгнете по маршрута не пропускайте да се отбиете до водопада Попина лъка. В края на местността Попина лъка при разклона към местността Туричка черква ще видите информационни табели. Оттук тръгнете покрай последните къщи като следвате синята маркировка. Вървете около 30-40 минути през иглолистната гора, след което ще стигнете два моста(със сини парапети). Оттук следва плавно изкачване и след около 40-50 минути ще стигнете до хижа „Беговица“(Каменица). Там може да направите кратка пауза и да хапнете вкусни гозби.
Хижа „Беговица“ – заслон „Спано поле“
От хижа „Беговица“ поемете по горски път с червена маркировка към заслон „Спано поле“. Не след дълго ще пресечете река Беговица.
За около час ще стигнете местността Бански гроб, разположена по течението на река Мозговица. Тук пътят свършва и започва пътека, която се провира между дърветата и се изкачва нагоре с лек наклон.
След около 30-40 минути ще излезете на заравнени поляни по поречието на Чаирска река (Башлийца). След като преминете реката следва кръстопът и трябва да тръгнете наляво (надясно е пътят към Чаирските езера и заслон „Тевно езеро“).
Следва кратко спускане към Атмегданска река и отново изкачване към гората. Не след дълго ще стигнете отново разклон като оттук трябва да продължите да следвате червената маркировка, която след около още 20 минути ще ви отведе до заслон „Спано поле“.
Маршрутът е разнообразен – прохладни иглолистни гори, красиви гледки към върховете, слънчеви тучни поляни (често със стада от крави) и бистри рекички.
До заслона може да се стигне и от хижа „Вихрен“ през Муратово езеро.
Още интересни маршрути в Пирин може да откриете в книгата ни.
Често задавани въпроси
Къде можем да оставим колата?
Колата може да оставите в местност Попина лъка.
Има ли вода по маршрута до заслон „Спано поле“?
Вода може да си налеете на хижа „Беговица“.
Какво трябва да знаем за маршрута до заслон „Спано поле“
Много често в района има стада с крави и овчарски кучета, заобикаляйте ги отдалеч.
Лесен ли е маршрутът до заслон „Спано поле“?
Маршрутът е със средна трудност.
Подходящ ли е маршрутът до заслон „Спано поле“ за деца?
Маршрутът е подходящ за деца, които могат да ходят дълго и са минавали други маршрути.
За кои сезони е подходящ маршрутът до заслон „Спано поле“?
Маршрутът е подходящ за всички сезони.
Заслужава ли си да посетите заслон „Спано поле“?
Да, заслон „Спано поле“ е едно от местата, които си заслужава да посетите в Пирин.
Мариана Киречева
Аз съм дизайнер по професия и любител планинар. От малка ходя по планините и винаги съм носила в себе си тази любов и свързаност с природата. Още през 2014 започнах първия си блог с идеята да споделям авторски снимки и лични преживявания из различни кътчета на България. Надявам се да намерите интересна и полезна информация тук.
Магазин
Райското пръскало (и хижа „Рай“) – най-високият водопад на Балканите
Маршрути
изходна точка
Местност Паниците
денивелация положителна
1101 м
денивелация отрицателна
226 м
трудност
4/6 средно
времетраене
4 часа и 30 минути
дължина и тип на маршрута
9.5 км в посока
Любопитна информация за Райското пръскало и хижа „Рай“
• Райското пръскало и хижа „Рай“ се намират в Национален Парк Централен Балкан.
• Водопадът Райско пръскало е най-високият постоянен водопад на Балканския полуостров.
• Разположен е на 1700 м надморска височина.
• Височината на Райско пръскало е 124,5 м. Водите му тръгват от вечните снежни преспи, скътани в южния склон на връх Ботев.
• Хижа „Рай“ e една от най-популярните хижи в Стара планина.
• Намира се на около 1430 м н.в. и е построена през 1935 година.
• Разполага с 120 места, които през лятото всеки уикенд са напълно заети.
Как се стига до Райското пръскало и хижа „Рай“?
С кола:
До местност Паниците – на 5.6 км от град Калофер
Пеша:
Местност Паниците – хижа „Рай“ – 4 часа
Хижа „Рай“ – Райско пръскало – 30 минути
Описание на маршрута
Местност Паниците – хижа „Рай“
Началото на маршрута започва малко след хотел „Калоферските войводи“ – ще видите упътваща табела. После пресича река Тунджа по мост, след което върви за кратко по левия бряг на реката. Следвайте синята маркировка, която ще ви поведе към много стръмен склон в гората. След около 15 минути ще преминете стръмния участък и ще стигнете табела на НП „Централен Балкан“, където пътеката става сравнително равна. Следва леко изкачване през гориста местност. После гората постепенно се разрежда и се излиза на открито. Важно е да знаете, че понякога има кучета и стада овце, затова е добре да ги заобиколите отдалеч.
Продължете по пътеката, докато видите отклонение: пътеката вдясно и нагоре, отбелязана с жълта маркировка, води към заслон „Маринка“ и връх Ботев, а вляво друга пътека със зелена маркировка идва от екопътека „Бяла река“. Вие продължете по пътеката направо със синята маркировка. Около 5 минути след разклона пред вас ще се открият едни от най-красивите гледки – към Джендема и връх Ботев над него. На това място има две пейки, на които да си починете и да се насладите на красотата.
Продължавайки по пътеката ще навлезете в гориста местност, а след 10-15 минути отново ще видите място за отдих с гледка към върха. Скоро ще стигнете до дървен мост и ще преминете река Малка Бъзовица. Малко след това ще стигнете първата чешма (Мечата глава) по пътя, около нея има пейки за почивка. Може да не препълвате бутилките, защото след около 10-тина минути има още една чешма. Малко след втората чешма ще преминете бетонен мост. Оттук започва постепенно изкачване, като то не е най-трудното за прехода.
През останалата част от маршрута се върви в гора, което е спасение в летните жеги. Преди най-трудното изкачване ще видите две пейки насред гората – починете си, защото следва най-стръмният участък. Пътеката върви на зиг-заг и изглежда, че това изкачване е безкрайно. След около 30-40 минути ще излезете на хребета и пред вас ще се открие панорамна гледка към хижа „Рай“, а зад нея – Райското пръскало се спуска по Джендема. Остават ви около 5 минути до хижата.
Хижа „Рай“ – Райско пръскало
За да стигнете до Райското пръскало продължете по пътеката след хижата, покрай параклиса. Точно след като прекосите река Пръскалска има разклонение: наляво – към Тарзановата пътека, а направо – към Райското пръскало. Маркировка няма, но целта е ясна. До подножието на водопада се стига за около 30 минути от хижата, като пътеката е стръмна, но няма нищо опасно. Щом стигнете водопада, обърнете се назад – гледките към хижата и върховете Райските купени са впечатляващи.
В тази част на Стара планина може да направите преход и до друг красив водопад – Кадемлийско пръскало.
Забележителности в близост до Райското пръскало
Връх Ботев
Връх Ботев е най-високият връх в Стара планина и с неговите 2375,9 м нарежда планината на 3-то място по височина в България, след Рила и Пирин. Старото име на върха е Юмрукчал. През 1942 г. там е изградена третата в България и втора по височина високопланинска метеорологична наблюдателница.
Екопътека „Бяла река“
Екопътека Бяла Река е една от любимите ни в Стара планина. Намира се на около 6 километра от град Калофер, в близост до калоферския мъжки манастир. Цялата обиколка ще ви отнеме около 1 и 30 до 2 часа. Маршрутът е кръгов, а по цялата пътека има мостчета, които те прехвърлят ту от едната, ту от другата страна на Бяла река. На няколко места по пътеката ще видите информационни табла с интересни факти за растенията и животните в района. През 2023 година пътеката беше изцяло реновирана. Препоръчваме ви ако имате възможност да я посетите през седмицата или да отидете по-раничко, защото екопътеката е много посещавана.
Карлово – хижа „Хубавец“
Хижа „Хубавец“ се намира на 970 м н.в. при водослива на Малката и Голямата река. Представлява масивна двуетажна сграда с капацитет 57 места, с външни санитарни възли и бани. Хижа „Балкански рози“ се намира на 1100 м н.в. в резервата „Стара река“, на брега на Голямата река. Тя е с капацитет 20 места, вътрешни и общи за сградата санитарни възли и бани.
Още интересни маршрути в Стара планина може да откриете в книгата ни.
Често задавани въпроси
Къде можем да оставим колата?
Колата може да оставите в местността Паниците.
Има ли вода по маршрута до Райското пръскало и хижа „Рай“?
По маршрута има две чешми, от които да си налеете вода.
Какво трябва да знаем за маршрута до Райското пръскало и хижа „Рай“?
- Съветваме ви да не подценявате този маршрут, особено ако го минавате през есента или рано пролетта. Времето в Стара планина изключително бързо се променя и трябва да бъдете внимателни.
- Ако ще преспивате в хижата се настройте, че нощта може да не толкова спокойна и тиха, защото често има музика и шум до рано сутринта. Важно е през летния сезон да си запазите места поне месец по-рано. Плащането става по банков път предварително.
- Препоръчваме ви да си носите храна, защото се случва в хижата да не предлагат в определени часове.
- През летния сезон и особено през уикендите около хижата е пълно с десетки хора и е доста шумно.
Лесен ли е маршрутът до Райското пръскало и хижа „Рай“?
Маршрутът е със средна трудност. Няма технически участъци, но е продължителен.
Подходящ ли е маршрутът до Райското пръскало и хижа „Рай“ за малки деца?
Маршрутът не е подходящ за малки деца.
За кои сезони е подходящ маршрутът Райското пръскало и хижа „Рай“?
Най-добрия месец за посещение е юни-юли, когато пръскалото е пълноводно.
Заслужава ли си да посетите Райското пръскало и хижа „Рай“?
Това място както може да се досетите по името му името е райско и определено си заслужава да го посетите!
Мариана Киречева
Аз съм дизайнер по професия и любител планинар. От малка ходя по планините и винаги съм носила в себе си тази любов и свързаност с природата. Още през 2014 започнах първия си блог с идеята да споделям авторски снимки и лични преживявания из различни кътчета на България. Надявам се да намерите интересна и полезна информация тук.
Магазин