Липсват продукти в количката.

Общо:

Рибни езера и Смрадливо езеро – кръгов маршрут


Маршрути

изходна точка

местност Тиха Рила

денивелация положителна

407 м

денивелация отрицателна

407 м

трудност

3/6 средно

времетраене

3 часа и 10 минути

Един от най-любимите ни преходи в Рила планина. Ще ви отведе до не толкова популярните части на планината. Минава през най-голямото ледниково езеро на Балканите – Смрадливото езеро и през Рибни езера.⚠️ Важно е да знаете, че началната точка е местност Тиха Рила. До нея се стига по не добър път, ние сме го минавали с ниска кола, но шофьорът трябва да е добър. Ако решите да минете този път пеша от Кирилова поляна си отделете поне още 2 часа за прехода.

За Рибни езера и Смрадливо езеро

  • Рибните езера са две големи и още няколко много малки и непостоянни езера в Централна Рила.
  • Горното Рибно езеро е по-голямото по площ от двете Рибни езера. Около него се извисяват върховете Канарата, Малък и Голям Мермер и Кьоравица.
  • Над Долното Рибно езеро се извисява връх Йосифица.
  • Между двете езера е разположена хижа „Рибни езера“.
  • Смрадливото езеро е най-голямото ледниково езеро на Балканите.
  • Името му идва от легенда, която гласи, че един ден буря развълнувала много силно водите на езерото. Всичката риба била изхвърлена на бреговете му и след няколко дена предизвикала такава смрад, че районът не се измирисал три години.

Как се стига до Рибни езера и Смрадливо езеро?

С кола:
Местност Тиха Рила – на 8.5 км от местността Кирилова поляна

Пеша:
Местност Тиха Рила – Смрадливо езеро  – 1 час и 10 минути
Смрадливо езеро – хижа „Рибни езера“ – 1 час
Хижа „Рибни езера“ – местност Тиха Рила – 1 час

ОПИСАНИЕ НА МАРШРУТА

Местност Тиха Рила – Смрадливо езеро
От местността Тиха Рила тръгнете покрай дървената ограда и продължете направо. Следва по-стръмно изкачване в гората. С набирането на височина пътеката става по-полегата. Следвайте жълтата маркировка и няма да се объркате. Малко след гората има едва забележима чешмичка със студена планинска вода. През летния сезон може да си наберете боровинки и малинки. Преходът до Смрадливото езеро ще ви отнеме около час и 10 минути. Подробно описание за маршрута може да прочетете в статията ни до Смрадливото езеро.

Смрадливо езеро – хижа „Рибни езера“
Маршрутът продължава по подпорната стена на Смрадливото езеро и се следва жълтата маркировка. По пътеката се разкриват красиви гледки към Мальовишкия дял на Рила и Водни чал. В далечината може да видите и местността Тиха Рила.

Около 30 минути след езерото ще стигнете до няколко заблатени езера, свързани с малки реки. Над тях има изградени дървени мостчета и пътеки, които не са в добро състояние. Местността е много красива.


През нея се минава за около 20 минути, след последното заблатено езеро ще се открие гледка към двете Рибни езера и едноименната хижа.

Над Долното Рибно езеро се извисява връх Йосифица, а над Горното – върховете Канарата и Зъбците.

Продължете надолу по маркираната пътека и след около 10 минути ще достигнете хижата. Там можете да хапнете и да си починете.
Ако имате сили и време можете да изкачите връх Йосифица (2 часа в посока).

Хижа „Рибни езера“ – местност Тиха Рила
От хижа „Рибни езера“ тръгнете в посока Долно Рибно езеро, като отново следвате жълтата маркировка. Минете покрай левия бряг на Долното Рибно езеро, след което следва каменист терен с високи клекове.

След още 15 минути ще стигнете до мостче, което трябва да минете. Колкото повече слизате, толкова повече клековете преминават в гора. Пътеката продължава все надолу към местността Тиха Рила. След около 30 минути от мостчето ще стигнете началната точка.

Други маршрути наоколо

Мариана Киречева

Аз съм дизайнер по професия и любител планинар. От малка ходя по планините и винаги съм носила в себе си тази любов и свързаност с природата. Още през 2014 започнах първия си блог с идеята да споделям авторски снимки и лични преживявания из различни кътчета на България. Надявам се да намерите интересна и полезна информация тук.

Сподели:

    » »
  • Връх Джано и Кременски езера – разнообразен преход с невероятни гледки

Връх Джано и Кременски езера – разнообразен преход с невероятни гледки


Маршрути

изходна точка

Хижа „Безбог“

денивелация положителна

1031 м

денивелация отрицателна

1031 м

трудност

4/6 средно

времетраене

5 часа и 30 минути

дължина и тип на маршрута

14.3 км

Кръговият маршрут до връх Джано и Кременските езера е един от любимите ми в Пирин планина. Прехода е много динамичен има много езера, изкачвания, спускания, минава се през различни терени. И най-важното невероятни гледки! Преди да тръгнете е важно да прецените времето си. За да се измине маршрута в един ден и да не спите на хижа Безбог, трябва да тръгнете много рано и да следите времето си. При нашето посещение бяхме на косъм да изпуснем лифта, а на хижата нямаше места.

Любопитна информация за връх Джано и Кременски езера

• Връх Джано и Кременски езера се намират в Северен Пирин в близост до хижа „Безбог“
• Връх Джано е висок 2590 м.
• Кременски езера са езерна група в Северен Пирин.
• Те са девет на брой (седем постоянни и две пресъхващи).
• Разположен е на централното било между седловината Демиркапия и връх Ченгелчал.
• Наоколо се издигат върховете Сиврия (2590 м) на северозапад и връх Джано (2668 м).

Гледка от връх Джано към Поповото езеро вляво и Кременските езера вдясно

Как се стига до връх Джано и Кременски езера?

С кола:
Хижа „Гоце Делчев“– 10 км от град Добринище

С лифт: 
Хижа „Безбог“

Пеша:
1.Хижа „Безбог“ – Попово езеро – 1 час и 20 минути
2.Попово езеро – връх Джано – 1 час и 10 минути
3.Връх Джано – Долно Кременско езеро- 1 час
4.Долно Кременско езеро – заслон „Шутина мандра“- 1 час и 30 минути
5.Заслон „Шутина мандра“ – хижа „Безбог“ – 30 минути

На брега на Горно Кременско езеро

Описание на маршрута

Хижа „Безбог“ – Попово езеро

От хижа „Безбог“ тръгнете покрай десния бряг на Безбожкото езеро. Следвайте зелено – жълтата маркировка. Не след дълго ще стигнете така наречената „душевадка“. Това е стръмна пътека, която още в началото ще ви остави без дъх. Пътеката преминва през клекове и скоро пред вас се откриват невероятни гледки към връх Сиврия и връх Джангал.

По пътеката към връх Джано преди Поповото езеро

След около 30 минути ще стигнете до разклон, пътеката направо е към Поповото езеро, а тази надясно към връх Безбог и връх Полежан. Преходът продължава с леки спускания и изкачвания, като около 10 минути преди да стигнете езерото ще се отзовете на второто разклонение. Надясно с жълта маркировка е пътеката към хижа „Демяница“, а наляво по зелената маркировка продължава пътеката, която трябва да следвате. Очаква ви един последен склон преди пред вас да се открие красивото Попово езеро. 

На брега на Попово езеро

Попово езеро – връх Джано

Заобиколете Поповото езеро отдясно. Това отнема 15-20 минути. Ще излезете на широка поляна, откъдето продължете направо. Следва разклонение – надясно към Самодивските езера и заслон „Тевно езеро“, а направо към връх Джано. Ако се притеснявате, че можете да се объркате, просто се придържайте към реката и зелено-синята маркировка.

Пътеката върви успоредно на реката

Започва леко и постепенно изкачване като зад гърба ви може да видите Поповото езеро и връх Джангал.
Следва още едно разклонение – направо (зелената маркировка) е пътеката към Демиркапия, а наляво (синята маркировка) е вашият маршрут към връх Джано.

Не след дълго ще видите върха и предстои последно изкачване към него. То е плавно, по мека пътека. Колкото повече се изкачвате толкова по-красив става пейзажът зад вас.

В подножието на връх Джано

След около 30 минутно изкачване ще стигнете върха. Гледките без преувеличение са невероятни. Пред вас се откриват Кременските езера, вляво е Поповото езеро, а между тях се издига връх Сиврия (2590 м). В далечината отляво се виждат връх Момини двори, връх Джангал и връх Полежан. Зад гърба ви остава връх Кадиев рид (Ченгелчал).

Невероятна гледка от връх Джано към езерата и върховете

Връх Джано – Долно Кременско езеро

От върха езерата изглеждат много близо, но всъщност не е така.
Малко след каменистата част започва спускането към Кременските езера. Вдясно ще видите много стръмна пътека, по която трябва да тръгнете. Бъдете много внимателни, защото на моменти е малко хлъзгаво. Хубавото е, че дори и да паднете по дупе докато сте на земята може да си наберете боровинки. Пътят е осеян с тях и през лятото, когато са узрели може да си похапнете.

Гледка от пътеката на слизане от връх Джано към Кременски езера

В тази част на пътеката няма маркировка, на места има пирамидки, но като цяло няма място за притеснение, защото целта е пред очите ви.
Първото езеро, покрай което ще минете е Леденото езеро. Нарича се така, защото винаги има останал сняг в него.

Първото Кременско езеро - Ледения гьол

Следва едно малко езерце, а после Горно Кременското езеро. След като го заобиколите ще забележите жълта маркировка, която трябва да следвате.

Гледка от брега на Горно Кременското езеро

Трудно бихте преминали покрай езерата без да се огледате в кристално чистите им води и да видите отраженията на извисяващите се зад тях върхове.

На брега на Долно Кременско езеро

При Долно Кременско езеро може да си починете за кратко. Тук е по-спокойно, защото тези езера не са толкова популярни и няма много хора.

Долно Кременско езеро – заслон „Шутина мандра“

Оттук започва частта с клекове, слизане, изкачване, преминаване на реки и навлизане в красива гора.
Когато подминете Долно Кременско езеро се открива гледка към местността, която трябва да преминете, а в далечината се вижда връх Безбог.

Пътеката малко след Долно Кременско езеро към заслон Шутина Мандра

Следва малко по-стръмно спускане по камъни и преминаване през гъста растителност. Маркировката продължава да е жълта. Пътеката пресича малка рекичка, минава през клекове, но се вижда ясно.

Не след дълго се навлиза в гората. По пътя има много боровинки, на които е много трудно да устоите.

Гора по пътеката за заслон Шутина Мандра

Ще стигнете до разклонение – надясно към село Кремен, а наляво към хижа „Безбог“. Трябва да поемете наляво като тук маркировката се сменя на червена.
След като излезете от гората трябва да преминете през река Ретиже. Бъдете внимателни, защото реката може да е пълноводна и да се наложи да я прекосите боси.

Река Ретиже, която трябва да се премине

Продължете нагоре, като следвате червената маркировка и не след дълго пак ще се озовете на разклонение. Наляво са Рибните езера, а надясно е вашата пътека към хижа „Безбог“.
Отново следва изкачване и заобикаляне на голямо възвишение. След като преминете тази част излизате на сравнително равно място с много растителност, като на моменти в зависимост от сезона пътеката може да се губи, затова следете червената маркировка.

Гледка към връх Дженгал  от пътеката към заслон Шутина Мандра

От това място също се разкрива красива панорама. Ще видите връх Сиврия и връх Джангал от друг ъгъл. Още малко изкачване и най-накрая ще стигнете овчарника Шутина мандра, който се ползва и като заслон.

Гледка към Пиринските върхове от пътеката за заслон Шутина Мандра
Малкия заслон Шутина Мандра в Пирин планина

Заслон „Шутина мандра“ – хижа „Безбог“

Последната част от маршрута се минава за около 30 минути. През цялото време се върви през клекове. Маркировката е червена, а пътеката е ясна и няма къде да се отклоните. Тази част е приятна, но ако бързате може да ви се стори безкрайна и малко досадна.

Пътеката с клекове към хижа Безбог

Най-накрая след последния завой измежду клековете пред вас е Безбожкото езеро.
Тук ще завършите пешеходната част на кръговия маршрут. Този поход е със средна трудност, по-продължителен е, но е много разнообразен и с много и различни природни забележителности.

Малко преди хижа Безбог гледка към Безбожкото езеро

Забележителности в близост до връх Джано и Кременски езера

Връх Безбог
Намира се в Северен Пирин в близост до хижа „Безбог“. Висок е 2645 метра. Разположен на Полежанското странично било. До него се стига за около 1 час и 40 минути от хижа „Безбог“.

Тевно езеро
Тевното езеро е най-голямото от 30-те езера в циркуса Белемето. Разположено е в подножието на върховете Момин двор и Валявишки чукар, на 2512 метра надморска височина. На източния бряг на езерото се намира заслон „Тевно езеро“. До езерото се стига по маркирана пътека от хижа „Безбог“ за 3 часа и 30 минути.

Често задавани въпроси


Къде можем да оставим колата?

Колата може да оставите на паркинга до хижа „Гоце Делчев“ и долната станция на лифт Безбог. Паркингът е безплатен.

Има ли вода по маршрута до връх Джано и Кременските езера?

Вода по маршрута до върха няма, затова е добре да си налеете на хижата.

Какво трябва да знаем за маршрута до връх Джано и Кременските езера?

  • Маршрутът е за по-подготевени планинари, ако нямате опит тръгнете с водач.
  • Преценете добре времето си. Ако имате възможност останете да преспите на хижа Безбог, за да можете да се насладите на прехода и да не се налага да гоните лифта(както беше в нашия случай)
  • Съветваме ви да носите карта или навигация, защото на моменти между Долно Кременско езеро и заслона маркировката се губи
  • Може да направите маршрута и по обратния път – от хижа Безбог към Долно Кременско езеро и в двата случая има изкачвания и слизания.
  • Маршрутът е разнообразен – минава са през няколко езера, гори, както и по високите части на Пирин.
  • Преминава се през река Ретиже. Реката може да е пълноводна и да се наложи да я прекосите боси.
  • В по-голямата си част от прехода се върви на открито затова си носете слънцезащита.
  • Малко след Долно Кременско езеро може да попаднете на вкусни боровинки

Лесен ли е маршрутът до връх Джано и Кременските езера?

Теренът е със средна трудност, трябва да имате предишен опит в планината.

Подходящ ли е маршрутът до връх Джано и Кременските езера за деца?

Не, маршрутът не е подходящ за деца

Други полезни ресурси

Работно време лифт Безбог: 8:30 ч. – 17:00 ч.

Цени лифт: Сезон 2024

Заслужава ли си да посетите връх Джано и Кременските езера?

Препоръчваме ви ако имате възможност да направите маршрута. На нас ни стана един от любимите в Пирин планина.

Мариана Киречева

Аз съм дизайнер по професия и любител планинар. От малка ходя по планините и винаги съм носила в себе си тази любов и свързаност с природата. Още през 2014 започнах първия си блог с идеята да споделям авторски снимки и лични преживявания из различни кътчета на България. Надявам се да намерите интересна и полезна информация тук.

Сподели:

    » »
  • Седемте Рилски езера, Чанакгьолски езера и връх Харамията

Седемте Рилски езера, Чанакгьолски езера и връх Харамията


Маршрути

изходна точка

Хижа „Рилски езера“

денивелация положителна

689 м

денивелация отрицателна

689 м

трудност

3/6 средно

времетраене

5 часа и 40 минути общо

дължина и тип на маршрута

10.2 км кръгов

Любопитна информация за Седемте рилски езера

• Седемте Рилски езера, Чанакгьолски езера и връх Харамията се намират в Северозападна Рила, в Дамгския дял, наречен така на най-високия връх в околността – връх Дамга (2669 м).
• Разположени са стъпаловидно между 2100 м и 2500 м надморска височина в голям циркус, обграден от върховете Сухи чал, Отовишки връх и връх Харамията.
• Седемте рилски езера имат ледников произход. Свързани са помежду си с малки поточета.
• Те дават начало на река Джерман. Всяко езеро има собствено име, възникнало от формата и особеностите му.

Поглед към Седемте Рилски езера

Как се стига до Чанакгьолски езера, връх Харамията и Седемте Рилски езера?

С кола: 
Лифт Седем Рилски езера, Местност Паничище – на 10 км от Сапарева баня

С лифт:
До хижа „Рилски езера“ – 20 минути

Пеша:
1. Хижа „Рилски езера“ – езеро Бъбрека – 1 час и 30 минути
2. Езеро Бъбрека – Езерен връх – 1 час и 10 минути
3. Езерен връх – Раздела – 40 минути
4. Раздела – Зелени рид – Горно Паничино езеро – 50 минути
5. Горно Паничино езеро – хижа „Седемте езера“ – хижа „Рилски езера“ – 1 час и 30 минути

Важно преди да тръгнете!

Обиколката на Седемте рилски езера е най-популярният маршрут в Рила. Лятото е най-благоприятното време за преходи в планината, но и най-посещавано, затова, ако искате да имате преживяване в планината без тълпи от хора, ви съветваме да посетите езерата късно на пролет или през есента. Ако посещавате езерата през есента не забравяйте, че се стъмва много по-рано и трябва да сте навреме.

Хижа Рилски езера в далечината през есента

Описание на маршрута

Хижа „Рилски езера“ – езеро Бъбрека

От хижа „Рилски езера“ тръгнете надясно по горната пътека на Големия рид към езеро Бъбрека. Обикновено има тълпи от хора, които можете да следвате, но ако ви се наложи – маркировката по пътя е червената. Следва 20-минутно изкачване по леко стръмен склон. След като се изкачите, започва водоравно ходене и леко слизане към езерото Бъбрека.

Пътеката към Седемте Рилски езера

Можете да поседнете и да се насладите на първото езеро. Важно е да знаете, че къпането, плакненето и пиенето от езерата са забранени. Просто се наслаждавайте на красотата им.

Езеро Бъбрека – Езерен връх

Идва ред на по-сериозно изкачване към следващото езеро – Окото. То е най-дълбокото ледниково езеро на Балканския полуостров и се намира на възвишение вляво от Бъбрека. До него се стига за около 25 минути.

Седемте Рилски езера Чанакгьолски езера и връх Харамията

Маршрутът е ясен, но ако все пак имате затруднения – следвайте маркировката, тук тя е в зелено и жълто. Пътеката нагоре криволичи, а по някое време ще видите чучур, от който можете да си налеете вода и да утолите жаждата си. Малко след това ще стигнете до езерото.

Езеро Близнака, Седемте Рилски езера

За да стигнете до Езерния връх и езеро Сълзата трябва да тръгнете наляво (синята маркировка надясно води по пътя към Отовишки връх и хижа „Иван Вазов“ и да изкачите последния склон преди невероятно красивата гледка от Езерния връх.

Хора на Езерния връх Седемте Рилски езера

Вариант 1
Езерен връх – хижа „Рилски езера“

Тези от вас, които се качват на езерата за първи път, могат да направят обиколката като се спуснат отново към езерото Бъбрека. От там поемете по пътеката надясно и следвайте отново маркировката в зелено и жълто. Като вървите по пътеката от дясната ви страна остава езерото Близнака, а от ляво е езеро Трилистника. Слезте към Рибното езеро, зад което е и хижа „Седемте езера“. Продължете след хижата по каменистия терен. Маркировката е в червено и жълто. Вдясно се пада и последното – Долното езеро. В края на пътеката ще се озовете зад хижа „Рилски езера“.

Вариант 2
Езерен връх – Раздела

Ако искате една по-различна обиколка на езерата, с още по-живописни гледки и по-малко туристи, подминете езерото Сълзата и продължете към Раздела. Раздела е седловина, в която се пресичат туристическите пътеки от Седемте рилски езера, хижа „Иван Вазов“, хижа „Мальовица“ и пътеката, минаваща по Водни рид. Имайте предвид, че маршрутът се увеличава с около 2 часа (до хижа „Седемте езера“).

Пътят до Раздела е стръмничък и понякога доста ветровит. Отляво се открива много интересна и красива гледка към връх Харамията (2465 м) и езерото Близнака.
Ще познаете, че сте стигнали Раздела, по табелите и камбаната. От там се ширва гледка към хижа „Иван Вазов“ – една от най-високо разположените хижи в България. Тя е на час път от Раздела.

Хижа Иван Вазов и върховете Калините

Раздела – Зелени рид – Горно Паничино езеро

Стигнете ли Раздела, тръгнете по билото по пътя за хижа „Вада“. Вдясно се разкрива невероятна гледка към по-неизвестните Рилски езера – Урдините.

Урдини езера и връх Мальовица през есента.
Поглед към Седемте Рилски езера, връх Харамията и Чанакгьолски езера

На разклона на пътеките за хижа „Вада“ и хижа „Иван Вазов“ (пътеката, от която идвате) се спуснете наляво по Зелени рид към Горното Паничино езеро (също познато като Горното Чанакгьолско езеро), като следвате зимната (колова) маркировка.

Внимавайте да не изпуснете разклонението. При езерото можете да направите кратка почивка.

Горно Паничино езеро – хижа „Седемте езера“ – хижа „Рилски езера“

Минете вляво от езерото, като следвате зимната маркировка. След като изкачите склона и минете премка Харамията ще се открие гледка към езерата Близнака и Трилистника, а отляво остава връх Харамията.

Следва спускане към Рибното езеро и хижа „Седемте езера“.

От там следвайте червено-жълтата маркировка по каменистия терен. В края на пътеката ще стигнете до хижа „Рилски езера“.

Забележителности в близост до Седемте Рилски езера

Водопад Рилска Скакавица
Водопадът е най-високият в Рила планина. Висок е 70 метра. Водопадът се намира на река Скакавица – на 1950 метра надморска височина.

Хижа „Ловна“
Хижа Ловна се намира на около 1600 м н.в., малко над левия бряг на река Джерман. Хижата работи целогодишно. До нея може да стигнете за около 1 час от долната станция на лифт Седемте Рилски езера

Връх Кабул
Връх Кабул (2531 м н.в.) се намира в Западния дял на Рила планина, в близост до Отовишки връх и Седемте рилски езера. Той няма типичната алпийска форма, а по-скоро е заоблен, което го прави да прилича повече на родопски връх. Името му от турски в превод означава “облог, бас”. Един от маршрутите, по които може да стигнете до върха е от хижа „Рилски езера“. Ще ви отнеме около 2 часа и 30 минути.

Често задавани въпроси


Къде можем да оставим колата?

Малко преди хижа Пионерска се стига бариера с платен “паркинг” след като минете бариерата спиране отстрани на пътя където намерите.

Има ли вода по маршрута до Седемте Рилски езера и Чанакгьолски езера?

Вода има само по хижите.

Лесен ли е маршрутът до Седемте Рилски езера и Чанакгьолски езера?

Маршрутът е със средна трудност, защото е по-продължителен и се минава през места, които няма много туристи и добра маркировка.

Подходящ ли е маршрутът до Седемте Рилски езера и Чанакгьолски езера за деца?

Не, маршрутът не е подходящ за деца.

За кои сезони е подходящ маршрутът до Седемте Рилски езера и Чанакгьолски езера?

Само през зимния сезон когато има натрупал сняг не е безопасно, защото има места, на които падат лавини.

Други полезни ресурси

Работно време на лифта(актуализацията e към 28.10.2023 г.):

Понеделник – Неделя: 9.00 – 16.30 часа

Телефон за връзка с касата на лифта: 0884 163 479

Заслужава ли си да посетите Седемте Рилски езера и Чанакгьолски езера?

Да, езерата са изключително красиви.

Мариана Киречева

Аз съм дизайнер по професия и любител планинар. От малка ходя по планините и винаги съм носила в себе си тази любов и свързаност с природата. Още през 2014 започнах първия си блог с идеята да споделям авторски снимки и лични преживявания из различни кътчета на България. Надявам се да намерите интересна и полезна информация тук.

Сподели:

    » »
  • Хижа „Синаница“ и Синанишко езеро – едно от най-красивите в България

Хижа „Синаница“ и Синанишко езеро – едно от най-красивите в България


Маршрути

изходна точка

Хижа „Вихрен“

денивелация положителна

663 м

денивелация отрицателна

436 м

трудност

3/6 средно

времетраене

3 часа и 50 минути

дължина и тип на маршрута

7.3 км в посока

Любопитна информация за Синанишко езеро

• Синанишкото езеро се счита за едно от най-красивите пирински езера.
• То се намира под връх Синаница на 2181 м надморска височина в едноименния циркус.
• Езерото е едно от най-дълбоките в Пирин планина – 11.5 метра.

Как се стига до Синанишкото езеро и хижа „Синаница“?

За да стигнете до хижата има няколко различни маршрута, най-популярните, от които са:

• Хижа „Вихрен“ – хижа „Синаница“ – 3 часа и 50 минути (описаният маршрут)
• Хижа „Яне Сандански“ – хижа „Синаница“ – 4 часа
• Хижа „Загаза“ – хижа „Синаница“ – 4 часа

С кола:
Хижа „Вихрен“, 10 км от гр. Банско

⚠️ВАЖНО – През летния сезон от местността „Шилигарника“ (първи паркинг) до хижа „Вихрен“ се забранява преминаването на МПС между 08:00 часа до 16:00 часа. Може да следите актуална информация в сайта на община Банско.

Пеша:
1. Хижа „Вихрен“ – Муратово езеро – 45 минути
2. Муратово езеро – Бъндеришка порта – 1 час и 5 минути
3. Бъндеришка порта – Синанишка порта – 1 час и 30 минути
4. Синанишка порта – Синанишко езеро и хижа „Синаница“ – 30 минути

Описание на маршрута

Хижа „Вихрен“ – Муратово езеро

Началото на маршрута е от хижа „Вихрен“. Следвате синьо-жълтата маркировка, като трябва да тръгнете нагоре по стълбичките пред хижата. Оттам има леко изкачване по камъни, а след това и кратък равен участък. След 10-15 минути от началото на маршрута ще стигнете мостче. Вместо да минавате по него, трябва да тръгнете надясно по камъните, успоредно на реката.

Малко след това има 15 минутно изкачване, което е най-трудната част от маршрута. Пътеката завива надясно и не след дълго пред вас ще се открие Муратовото езеро. В нашата статия може да прочетете подробно описание на маршрута от хижа „Вихрен“ до Муратово езеро.

Муратово езеро – Бъндеришка порта

От Муратово езеро поемете наляво и продължeте нагоре по сипеите, като следвате синьо-жълтата маркировка. Непременно се обърнете назад, за да се насладите на езерото от високо. След като превалите баира не се заблуждавайте, че това е Бъндеришката порта. Следва по-равна част. Отляво ще видите няколко езера от групата Овинати и продължете по пътеката, която криволичи през клекове. Най-накрая ще зърнете в далечината портата, която е седловината между Муратов връх и Дончови караули.

Оттук започва изкачване по морени, камънаци и сипеи. На места е доста стръмно и трябва да си помагате с ръце и да внимавате къде стъпвате. Оглеждайте се за синьо-жълтата маркировка по камъните, за да не се отклоните от целта. Частта от Муратово езеро до Бъндеришка порта се минава за час и малко. След като стъпите на Бъндеришка порта пред вас се разкрива гледка към обширното Спано поле.

Бъндеришка порта – Синанишка порта

От Бъндеришката порта следвайте синята маркировка и продължете леко надясно. Следва и най-приятната част от прехода – вървите по почти равна и добре отъпкана пътека. Местността, в която се намирате се нарича Голямо Спано Поле. По пътя може да срещнете много стада с крави и диви коне. Ако стадата са на пътеката е добре да ги заобиколите, защото наоколо е възможно да има и кучета, които да се спуснат към вас, затова бъдете внимателни!

Пътеката към Синанишкото езеро

След равния участък започва леко изкачване към Синанишката порта, което не е трудно, но отново трябва да внимавате. Когато стигнете портата идва и една от най-хубавите части – гледката към кристалните води на Синанишкото езеро и стръмните бели склонове на връх Синаница.

Синанишка порта – Синанишко езеро и хижа „Синаница“

От портата следва продължително слизане към хижа „Синаница“- първоначално по камъни, а след това по мека пътека измежду клековете.

Синанишкото езеро и хижа Синаница

Хижата изглежда близо, но слизането е продължително, все надолу и надолу. Най-накрая зад един завой се вижда простор за пране и след него се открива гледка към хижата и сините води на езерото. На юг от езерото се вижда връх Синаница (2516 м).

Синанишкото езеро
Връх Синаница в Пирин планина

Маршрутът не е много труден, с редуващи се изкачвания и равни участъци и с изглед към красивите пирински езера. Оттук може да изкачите връх Синаница, да минете през Синанишка порта към заслон „Спано поле“ или да се върнете по обратния път до хижа „Вихрен“.

 Синанишко езеро и хижа Синаница от връх Синаница

Основна информация за хижа „Синаница“

Хижа „Синаница“ се намира на брега на едноименното езерото в Северен Пирин. Хижата е сравнително малка. Спалните помещения са общи, като места са 48. Хижата разполага със столова и кухня. Банята и тоалетата са външна.

Нашето последно посещение на хижата беше юли 2020 година.

💡 Съвет: През зимата хижата е затворена. Не препоръчваме посещението ѝ освен ако нямате достатъчно опит.

✔️ Отваряработи през лятото
📅 Най-посещавана презюли-август
🛏️ Места48
💸Цена/нощувка20 лв.
🏕️ Къмпингуванеразрешено
🐕 Позволено за кучетане
⛰️ Надморска височина2185 м н.в.
🚗 Достъп с колане
📞 Телефон0896 798 040; 0894 360 427

Информацията е обновена през септември 2022 г.

Забележителности в близост до хижа „Синаница“ и Синанишко езеро

Заслон „Спано поле“
Зсслон „Спано поле“ се намира в Северен Пирин. Разположен е на 2055 м н.в. в циркуса Малко Спано поле. Представлява 10 четири местни бунгала и основна сграда, в която се помещават кухнята, столовата и още едно по-голямо спално помещение. До заслона може да стигнете по различни маршрути. Заслонът се намира на около 2 часа и 30 минути от хижа „Синаница“.

Муратов връх
Върхът е висок 2669 м. Разположен е над Муратово езеро, но пътеката до него не е толкова лесна. Ако ви остане повече време на връщане от хижа „Синаница“ може да изкачите върха от Бъндеришка порта. От портата до върха са около 40 минути като се върви по камъни.


Често задавани въпроси


Къде можете да оставите колата?

Колата може да оставите на хижа „Вихрен“. Съветваме ви да сте там най-късно 7:30 часа, защото паркинга бързо се запълва. Паркингът е безплатен. През летния сезон от местността „Шилигарника“ (първи паркинг) до хижа „Вихрен“ се забранява преминаването на МПС между 08:00 часа до 16:00 часа.

Има ли вода по маршрута до Синанишкото езеро?

Вода по маршрута ще може да си налеете само от хижа „Вихрен“ и хижа „Синаница“.

Какво трябва да знаете за маршрута до Синанишкото езеро?

Преходът има едно по-трудно изкачване на Бъндеришка порта. Дoбре е да сте с удобни обувки. След Бъндеришка порта често има стада с крави и може да има и овчарски кучета, затова заобикаляйте отдалеч.

Лесен ли е маршрутът до Синанишкото езеро?

Маршрутът е със средна трудност, трябва да имате предишен опит в планината.

Подходящ ли е маршрутът до Синанишкото езеро за деца?

Маршрутът не е подходящ за деца.

За кои сезони е подходящ маршрутът до Синанишкото езеро?

Маршрутът е подходящ за преминаване през летните месеци.

Други полезни ресурси

Важно е да следите метеорологичната обстановка в MeteoBlue.

Заслужава ли си да посетите Синанишкото езеро?

Определено езерото ще ви впечатли със своята красота. То е едно от езерата в Пирин, които със сигурност трябва да присъстват в списъка ви.

Мариана Киречева

Аз съм дизайнер по професия и любител планинар. От малка ходя по планините и винаги съм носила в себе си тази любов и свързаност с природата. Още през 2014 започнах първия си блог с идеята да споделям авторски снимки и лични преживявания из различни кътчета на България. Надявам се да намерите интересна и полезна информация тук.

Сподели:

    » »
  • Горно Полежанско езеро – най-високо разположеното в България

Горно Полежанско езеро – най-високо разположеното в България


Маршрути


Знаете ли кое е най-високо разположеното езеро в България?

Смята се, че е Горното Полежанско езеро (2710 м), въпреки че има различни измервания и спор дали е то или Леденото езеро в Рила планина.

Горно Полежанското езеро се намира в Северен Пирин на 2710 м н.в. под връх Полежан. То е част от езерната група на Полежанските езера, които са три на брой. 

Често през сухите лета няма да го видите, защото то пресъхва.

Как да стигнете до него?
Самото езеро може да видите като се изкачите на връх Полеаж. Ако все пак искате да стигнете до него трябва да продължите към седловината между върховете Голям и Малък Полежан. Оттам тръгнете наляво към езерото.

Мариана Киречева

Аз съм дизайнер по професия и любител планинар. От малка ходя по планините и винаги съм носила в себе си тази любов и свързаност с природата. Още през 2014 започнах първия си блог с идеята да споделям авторски снимки и лични преживявания из различни кътчета на България. Надявам се да намерите интересна и полезна информация тук.

Сподели:

    » »
  • Смрадливото езеро – най-голямото ледниково езеро на Балканите

Смрадливото езеро – най-голямото ледниково езеро на Балканите


Маршрути

изходна точка

Местност Тиха Рила

денивелация положителна

309 м

денивелация отрицателна

13 м

трудност

2/6 лесно

времетраене

1 час

дължина и тип на маршрута

1.8 км в посока

Любопитна информация за Смрадливото езеро

• Смрадливото езеро е най-голямото ледниково езеро на Балканите.
• Името му идва от легенда, която гласи, че един ден буря развълнувала много силно водите на езерото. Всичката риба била изхвърлена на бреговете му и след няколко дена предизвикала такава смрад, че районът не се измирисал три години.

Как се стига до Смрадливото езеро?

С кола: 
Местност Тиха Рила – на 8.5 км от местността Кирилова поляна

⚠️ВАЖНО преди да тръгнете
До местността Тиха Рила може да се стигне пеша за 2 часа или с кола за 1 час. Пътят от Кирилова поляна до там е в много лошо състояние, така че не препоръчваме минаването му с нисък автомобил. Някои участъци наистина са много каменисти, но колкото повече приближавате местността, толкова по-хубав става пътя. Ако тръгнете по маршрута пеша от Кирилова поляна, не забравяйте да прецените допълнителните 2 часа ходене в посока.

Пеша:
Местност Тиха Рила – Смрадливо езеро  – 1 час и 10 минути

Описание на маршрута

Местност Тиха Рила – Смрадливо езеро

От местността Тиха Рила тръгнете надясно покрай дървената ограда и продължете към гората. Скоро ще преминете по дървено мостче и ще навлезете между дърветата.

Маркировката през целия маршрут е жълта. В начало пътеката е стръмна, но колкото повече се изкачвате, толкова по-полегата става.

Изкачването трае около 40 минути, после пътеката навлиза в клек и става малко по-камениста. В тази част има много боровинки и малини, които могат да ви позабавят. Ще стигнете до едва забележима чешмичка със студена планинска вода.

Още няколко минути и сте на брега на Смрадливото езеро.

Гледките са прекрасни. Над езерото се извисяват върховете Рилец (2713 м) и Кьоравица (2612 м).

Оттук може да продължите към хижа „Рибни езера“ и да направите кръгов маршрут или да се върнете обратно към изходната точка и Кирилова поляна.

Забележителности в близост до Смрадливото езеро

Рибни езера и хижа „Рибни езера“
Рибните езера се намират в Централна Рила. Те са две големи и още няколко много малки и непостоянни езера. Горното Рибно езеро е по-голямото по площ от двете Рибни езера. Около него се извисяват върховете Канарата, Малък и Голям Мермер и Кьоравица. Над Долното Рибно езеро се извисява връх Йосифица. Между двете езера е разположена хижа хижа „Рибни езера“.

Кирилова поляна
Кирилова поляна е красива местност в Рила планина. Намира се на няколко километра след Рилски манастир. До нея се стига по асфалтов път. От поляната се разкриват красиви гледки към Рилските зъбери. От Кирилова поляна тръгват множество маршрути към красиви части на планината.

Черното езеро
Черното езеро е известно още като Карагьол или Черни гьол. Намира се в Централната част на Рила планина, западно от Смрадливите езера.  Езерото е едно от най-трудно достъпните в Рила.

Често задавани въпроси


Къде може да оставите колата?

Ако успеете да стигнете до местност Тиха Рила може да паркирате там. Ако прецените, че няма да може да стигнете с автомобил, може да оставите колата на Кирилова поляна.

Има ли вода по маршрута до Смрадливото езеро?

Вода може да си налеете в местността Тиха Рила, както и на леко скрита чешмичка малко преди Смрадливото езеро

Какво трябва да знаете за маршрута до Смрадливото езеро?

До местността Тиха Рила може да се стигне пеша за 2 часа или с кола за 1 час. В последната част от Кирилова поляна до Тиха Рила пътят е в много лошо състояние, затова не препоръчваме минаването му с нисък автомобил. Ако решите да поемете пеша, не забравяйте да добавите допълнителни 2 часа ходене в посока.

Лесен ли е маршрутът до Смрадливото езеро?

Маршрутът е лесен, без технически участъци и опасни места.

Подходящ ли е маршрутът до Смрадливото езеро за деца?

Маршрутът е подходящ за деца, ако могат да ходят повече и са минавали планински маршрути.

Заслужава ли си да посетите Смрадливото езеро?

Маршрутът е много подходящ да опознаете тази не толкова популярна част на Рила планина.

Мариана Киречева

Аз съм дизайнер по професия и любител планинар. От малка ходя по планините и винаги съм носила в себе си тази любов и свързаност с природата. Още през 2014 започнах първия си блог с идеята да споделям авторски снимки и лични преживявания из различни кътчета на България. Надявам се да намерите интересна и полезна информация тук.

Сподели:

    » »
  • Василашки езера – едни от най-живописните в Пирин планина

Василашки езера – едни от най-живописните в Пирин планина


Маршрути

изходна точка

Хижа „Вихрен“

денивелация положителна

703 м

денивелация отрицателна

1262 м

трудност

4/6 средно

времетраене

5 часа и 55 минути

дължина и тип на маршрута

14.3 км общо

Любопитна информация за Василашки езера

• Василашки езера са група от 10 ледникови езера.
• В тази група влизат и двете Тодорини езера.
• Василашките езера са едни от най-красивите и живописни в Пирин планина.
• Василашкият циркус се намира между връх Тодорка, Василашки чукар и един от Типицките върхове.

Как се стига до Василашки езера?

С кола: 
До хижа „Вихрен“, 10 км от град Банско

⚠️ВАЖНО – През летния сезон от местността „Шилигарника“ (първи паркинг) до хижа „Вихрен“ се забранява преминаването на МПС между 08:00 часа до 16:00 часа. Може да следите актуална информация в сайта на община Банско.

Пеша:
Хижа „Вихрен“ – Жабешкото езеро – 1 час и 15 минути
Жабешкото езеро – Премката – 45 минути
Премката – Рибно Василашко езеро – 1 час и 10 минути
Рибно Василашко езеро – хижа „Демяница“ – 45 минути
хижа „Демяница“ – местност Тодорова орница – 2 часа

Описание на маршрута

Хижа „Вихрен“ – Жабешкото езеро

Пътеката започва от хижа „Вихрен“, като се следва зелената маркировка. Вървете около 10-15 минути и ще стигнете до мостче, през което трябва да минете и да се озовете от другата страна на реката. Малко по нататък вляво има табела, която насочва към пътека за езерото Окото – най-малкото езеро (с размери 65/57 м) от Бъндеришките езера. Ако искате може да се отклоните, за да го видите.

Гледка към връх Вихрен

Пътеката към Жабешкото езеро е успоредна на реката, като първоначално се върви по равен терен. Следва терен с клек като в един момент пътеката се разделя на две – надясно пътя води към Рибно- Бъндеришко езеро, а тази направо към Жабешкото езеро. Пътеката наляво се вие по склона нагоре и след около 40 минути отвежда до Жабешкото езеро.

Жабешкото езеро  в Пирин


Жабешкото езеро е най-високо разположеното езеро от групата на Бъндеришките езера. Водата е топла и в него се развъждат много попови лъжички, от където идва и името му.

Дълго Бъндеришко езеро в Пирин отдалеч

Жабешкото езеро – Премката

От Жабешкото езеро продължете по маркираната със зелено пътека. В началото наклонът не е голям, но после следва по-трудно изкачване на зиг-заг по стръмен склон към Премката. За около 45 минути се достига седловината между Тодорин връх и Василашки чукар. Това е най-сериозното изкачване по този маршрут. От тази височина се разкрива завладяваща панорама към върховете Стражите, Полежан, Каменица, Джангал, Газей и Момини двори. Ако погледнете надолу ще видите как блестят бистрите води на Тодорините езера, а зад гърба ви остават върховете първенци – Вихрен и Кутело.

Едно от Тодорините езера - Планинка

Премката – Рибно Василашко езеро

От Премката следва спускане към Тодорините езера, познати още като “Очите на Тодорка”. Пътеката подсича стръмните склонове на връх Малка Тодорка. Тук трябва да бъдете по-внимателни, защото пътеката е тясна.

Горно Васила;ко и Рибно Василашко езеро в Пирин планина

Когато прехвърли северния ръб на върха се разкрива отново гледка към Тодорините езера, над които се извисява и едноименния връх. Маршрутът минава покрай езерата, но ако искате да достигнете до бреговете им, трябва да се отклоните.

Горно Василашко езеро - Пирин


Пътеката продължава да се спуска към Василашкия циркус. Езерата от този циркус не са много популярни, но са едни от най-красивите в Пирин планина. Те са разположени терасовидно, като най-високото е Тевно Василашко, а най-ниското е Рибно Василашко езеро, през което и минава пътеката. Гледките към езерата са невероятни, като от картичка. В далечината зад Рибно Василашко езеро се издигат Стражите.

Рибно Василашко езеро в Пирин
Рибно Василашко езеро на преден план, а на заден Стражите в Пирин

Рибно Василашко езеро – хижа „Демяница“

След езерото пътеката навлиза за малко в участък с клекове. През летните месеци е пълно с боровинки и хапването им е неизбежно. Постепенно пътеката навлиза в гора. Следва полегат и много приятен участък, който стига до река Василашка, която трябва да прекосите. Оттук остава финално спускане до хижа „Демяница“.

Хижа „Демяница“ – местност Тодорова орница

От хижа „Демяница“ се тръгва към крайната точка местността Тодорова орница. Пътеката върви покрай река Демяница и няма как да се загубите, маркировката е синя на цвят и прехода трае 2 часа. Оттам с автомобил може да се придвижите до град Банско. Пеша прехода до гр. Банско е 4 часа.

Маршрутът от хижа „Вихрен“ до местността Тодорова орница е разнообразен, красив и приятен. Тръгвате от високо, изкачвате се в началото, когато имате сили и след това се спускате. Минавате покрай невероятни природни красоти- езера, върхове, гора, реки и водопади.

Забележителности в близост до Василашки езера

Муратово езеро
Муратово езеро е част от Бъндеришките езера. То е и най-популярното от Бъндеришкия циркус. До него се стига от хижа „Вихрен“ за около 45 минути.

Връх Тодорка
Връх Тодорка или Тодорин връх се издига на 2746 м надморска височина. Върхът се нарежда сред 11-те най-високи върхове в Пирин планина. Има формата на масивна пресечена пирамида с три върхови точки(Малка Средна и Голяма Тодорка). До върха се стига за около 4 часа от хижа „Вихрен“.

Често задавани въпроси


Къде можем да оставим колата?

В завистимост как ще се организирате за този маршрут, колата може да оставите в местност Тодорина Орница или на хижа „Вихрен“. Паркингът е свободен.

Има ли вода по маршрута до Василашки езера?

Вода може да си налеете на хижа „Вихрен“, хижа „Демяница“, както и на час път към местност Тодорина Орница.

Какво трябва да знаем за маршрута до Василашки езера?

Особеното на този маршрут е, че до хижа „Вихрен“ (началната точка), трябва да стигнете с автомобил и на крайната точка- местността Тодорова орница трябва да има автомобил, с който да се придвижите до гр. Банско. Вариант е, ако сте по-голяма група с две коли – едната на началната точка, другата на крайната. Друг вариант е да оставите колата си на Тодорова орница (крайната точка), а с автобус, такси или на стоп да се придвижите до хижа „Вихрен“ (началната точка).

Лесен ли е маршрутът до Василашки езера?

Маршрутът е със средна трудност. Няма много изкачвания, но е дълъг като километри.

Маршрутът е със средна трудност. Няма много изкачвания, но е дълъг като километри.

Подходящ ли е маршрутът до Василашки езера за деца?

Маршрутът е не е подходящ за малки деца.

За кои сезони е подходящ маршрутът до Василашки езера?

Маршрутът е подходящ за преминаване през летните месеци.

Заслужава ли си да посетите Василашки езера?

Това е е един от нашите любими маршрути в Пирин планина и сме сигурни, че ще бъдете очаровани от скритата красота на Василашките езера.

Мариана Киречева

Аз съм дизайнер по професия и любител планинар. От малка ходя по планините и винаги съм носила в себе си тази любов и свързаност с природата. Още през 2014 започнах първия си блог с идеята да споделям авторски снимки и лични преживявания из различни кътчета на България. Надявам се да намерите интересна и полезна информация тук.

Сподели:

Йончево и Страшно езеро – кръгов маршрут с много езера


Маршрути

изходна точка

ЦПШ „Мальовица“

денивелация положителна

933 м

денивелация отрицателна

933 м

трудност

4/6 средно

времетраене

5 часа и 30 минути в посока

дължина и тип на маршрута

12 км в кръгов

Любопитна информация за Йончево и Страшно езеро

• Йончево и Страшно езеро са две красиви езера в Рила планина.
• Йончевото езерото е кръстено на самоковския художник Христо Йончев-Крискарец. Той бил известен с любовта си към планината и с рилските си пейзажи.
• Името на Страшното езеро също е свързано с художника. Един път, докато бил на езерото, се разразила страшна буря и той затичал надолу. По пътя си срещнал други туристи и извикал „Страшно, езерото, страшно!“. Тогава кръстили горното езеро „Страшното“.

Как се стига до Йончево и Страшно езеро?

С кола: 
ЦПШ „Мальовица“ – 18 км от село Говедарци

Пеша:
ЦПШ „Мальовица“- Йончево езеро – 1 час и 30 минути
Йончево езеро – Страшното езеро – 1 час и 30 минути
Страшното езеро – ЦПШ „Мальовица“ – 2 часа и 30 минути

Описание на маршрута

Централна планинска школа – Йончево езеро

От ЦПШ „Мальовица“ тръгнете в посока хотел „Мальовица“. Вляво от главния вход на хотела ще видите пътека, която навлиза в гората. Обозначена е с табелка и зелена маркировка.

Маршрутът започва с леко изкачване, след което ще излезете на ски пистите. Тук дръжте пътеката вляво, а не по пистите нагоре. После пътеката отново навлиза в горичка, където узрелите боровинки и малинки може да ви позабавят.

На няколко места ще пресечете поточетата на Горна Прека река. Пътеката е много разнообразна – има изкачвания, слизания, върви се ту в гора, ту на открито. Когато излезете от гората следва стръмно, но кратко изкачване. До езерото остават около 30 минути. Ще преминете през поток на Средна Прека река.

Още 10-15 минути вървете по пътеката през ниските клекове и пред вас ще се открие Йончевото езеро.

От тук можете да продължите към Страшното езеро и хижа „Мальовица“ или ако се чувствате уморени, се върнете по същия път обратно.

Йончево езеро – Страшното езеро

Насладете се на прекрасното езеро, направете заслужена почивка и съберете сили за следващата част от прехода – към Страшното езеро. От Йончевото езеро трябва да тръгнете надясно и нагоре, покрай една голяма скала и плоча с образа на художника Христо Йончев. Маркировката, която трябва да следвате, вече е синя (зелената ще ви отведете до хижа „Мечит“).

Започва изкачване по камъни, а под тях се чува ромолене на поточета – толкова типично за Рила. Малко по-нагоре вляво ще видите една скала, от която се открива прекрасна гледка към Йончевото езеро.

Йончево езеро през лятото в Рила планина

Продължете нагоре по пътеката, очаква ви 40-минутно стръмно изкачване, но то няма да е най-трудното.


Ще минете покрай две блата и не след дълго ще излезете на по-полегат участък. После предстои най-трудната част, а именно катеренето на четири крака по скалите.

Бъдете внимателни ако е валяло и скалите са мокри и хлъзгави. Все пак не се притеснявайте, този участък е кратък и след 20-минутно катерене и придвижване по скалите ще зърнете заслона и Страшното езеро.

Страшното езеро и върховете над него в Рила планина

Страшното езеро

То е сгушено между скали и над него ще видите да се извисяват върховете Попова капа, Малък, Среден и Голям Купен. Когато времето е лошо езерото наистина изглежда страховито. В изградения до езерото заслон можете да се подслоните, ако е необходимо.

Страшното езеро в Рила


Страшното езеро – хижа „Мальовица“ ЦПШ „Мальовица“
От Страшното езеро към ЦПШ „Мальовица“ (през хижа „Мальовица“) тръгнете по пътеката вдясно. Следвайте червено-жълтата маркировка, като почти през цялото време ще вървите надолу. Ще минете покрай още две красиви езера – Тихото езеро и по-голямото от Камилските езера.

Тихото езеро в Рила планина

Вляво от вас са върховете Голям Купен и Ловница.

Гледка към върховете Голям Купен и Ловница.

След езерата ви очаква малко изкачване. По-нататък пътеката минава по камъни, под които ще чуете ромоленето на Малка Мальовишка река. До тук от Страшното езеро е около час. Следващият етап от маршрута е едно много дълго и мъчително за краката слизане до хижа „Мальовица“.

Колкото по-надолу слизате, толкова по-натоварващо става за коленете. След 30 минути ще стигнете място с панорамна гледка към хижа „Мальовица“. Следете маркировката, защото в един момент пътеката завива леко наляво. В хижата можете да си отдъхнете и похапнете преди последното спускане.

Хижа Мальовица и връх Мальовица в далечината.

От хижата до ЦПШ „Мальовица“ пътеката върви успоредно на река Голяма Мальовица, а маркировката е синя. Трудно бихте се объркали.

Забележителности в близост до Йончево и Страшно езеро

Връх Мальовица
Върхът е един от най-посещаваните и любим на много туристи. Със своите 2729 метра надморска височина върхът се нарежда сред 20-те най-високи върхове в България и е на седмо място в Рила. До него се стига по маркирана пътека от хижата за около 2 часа и 40 минути.

Еленино езеро
Еленино езеро се намира в Мальовишкия дял на Рила. Разположено е на 2479 метра и е най-голямото от езерна група, наречена Еленски езера. Езерото се намира по маршрута за връх Мальовица. Изходна точка е ЦПШ Мальовица. За да стигнете до езерото ще ви отнеме около 2 часа и 50 минути в посока.
Чували ли сте за легендата и от къде идва името му?
Легендите разказват за младата Елена, хубава девойка от Самоков, която била продадена на Селим паша. Момата обаче успяла да избяга в планината, където срещнала четата на Мальо. Заживяла с четниците, но се влюбила в байрактаря. Любовта била взаимна, но неизказана. Един ден Елена успяла да отмъсти на Селим паша, който бил отнел невинността ѝ навремето. Не след дълго смелата девойка била покосена от куршум. Четниците занесли тялото и високо в планината на брега на красивото езеро, а преди да издъхне Елена признала любовта си пред своя любим. Той я погребал край бреговете на красивото езеро, което оттогава носи нейното име и красота.

Често задавани въпроси


Къде можем да оставите колата?

Може да оставите колата на ЦПШ Мальовица.

Има ли вода по маршрута до Йончево и Страшно езеро?

Вода по маршрута има чак на хижа Мальовица и след нея.

Какво трябва да знаем за маршрута до Йончево и Страшно езеро?

Може да направите маршрута и в обратна посока като тръгнете първо към хижа Мальовица. Имайте предвид обаче, че тогава ще имате стръмно спускане след Страшното езеро.

Лесен ли е маршрутът до Йончево и Страшно езеро?

Маршрутът е със средна трудност.

Подходящ ли е маршрутът до Йончево и Страшно езеро за деца?

Не, маршрутът не е подходящ за деца.

За кои сезони е подходящ маршрутът до Йончево и Страшно езеро?

Предимно през летните, ако имате достатъчно опит и през зимата.

Заслужава ли си да посетите Йончево и Страшно езеро?

Това са едни от най-красивите Рилски езера, които трябва да бъдат посетени.

Мариана Киречева

Аз съм дизайнер по професия и любител планинар. От малка ходя по планините и винаги съм носила в себе си тази любов и свързаност с природата. Още през 2014 започнах първия си блог с идеята да споделям авторски снимки и лични преживявания из различни кътчета на България. Надявам се да намерите интересна и полезна информация тук.

Сподели:

Тевно езеро в сърцето на Пирин планина


Маршрути

изходна точка

Хижа „Гоце Делчев“

денивелация положителна

646 м

денивелация отрицателна

363 м

трудност

3/6 средно

времетраене

3 часа и 30 минути

дължина и тип на маршрута

7.1 км в посока

Любопитна информация за Тевно езеро

• Тевното езеро е най-голямото от 30-те езера в циркуса Белемето.
• Намира се на 2512 метра надморска височина.
• Разположено е в подножието на върховете Момин двор и Валявишки чукар.
• На източния бряг на езерото се намира заслон „Тевно езеро“.

Как се стига до Тевно езеро?

С кола:
Хижа „Гоце Делчев“– 10 км от град Добринище

С лифт:
Хижа „Безбог“ – 30 минути

Пеша:
Хижа „Безбог“ – Попово езеро – 1 час и 20 минути
Попово езеро – Самодивски езера – 40 минути
Самодивски езера – Лява Краледворска порта – 1 час и 10 минути
Лява Краледворска порта – Тевно езеро – 20 минути

Описание на маршрута

Хижа „Безбог“ – Попово езеро

Началната точка на пешеходния преход е хижа „Безбог“. Най-трудната част от маршрута до Попово езеро е още в началото – така наречената „душевадка“. Стръмна пътека, която ще ви остави без дъх.

Хижа „Безбог“

Пътеката през цялото време е на открито. Пред вас ще се открият смайващи гледки към връх Сиврия и връх Джангал.

Гледка към върховете Сиврия и Джангал
Връх Джангал

Първият етап – до Попово езеро се изминава за час и 20 минути. Ако все още не сте посещавали езерото цялото описание на маршрута може да прочетете в статията ни за маршрута от хижа „Безбог“ до Попово езеро.

Попово езеро

Очаква ви един последен склон преди пред вас да се открие красивото Попово езеро. Не можете да го сбъркате. В средата му има малък остров покрит с клекове. Езерото е обградено от върховете Сиврия (2590 м, ляво), Джангал (2730 м, дясно), Джано (2668 м), които го пазят.

Попово езеро – Самодивски езера

Самодивските езера са следващите, до които ще стигнете през този преход. След като минете от дясната страна на Попово езеро ще излезете на обширна поляна. Малко след това ви очаква важно разклонение – надясно към Самодивските езера и заслон „Тевно езеро“, а направо към връх Джано. Вие поемете надясно и следвайте синята маркировка.

Долно Самодивско езеро

Започва изкачване и набиране на височина. Първото езеро, което ще видите е най-долното Самодивско езеро. Някъде между скалите ще чуете румоленето на река, от където може за последно да си налеете вода. Следващото място с вода е Тевно езеро.

Лява Краледворска порта в далечината

Самодивски езера – Лява Краледворска порта – Тевно езеро

Оттук нагоре следва само изкачване по скали и морени до Лява Краледворска порта. Тук няма нещо сложно и опасно в терена, но както всяко друго изкачване и това не е леко.

Лява Краледворска порта е седловина между два върха- Кралев двор и Момини двори. Последни усилия по сипея преди да изкачите портата и след това ще ви се открие завладяваща гледка към циркус Белемето.

Заслон Тевно езеро в Пирин планина
Заслон „Тевно езеро“
Каменишки езера

От Тевно езеро може да се върнете към хижа „Безбог“ по обратния път през Самодивските езера и Попово езеро или да продължите по няколко различни маршрута – към хижа „Беговица“, към хижа „Демяница“, към хижа „Вихрен“ или към заслон „Спано поле“.

Връх Каменица

Полезна информация за заслон „Тевно езеро“ :

Заслон „Тевно езеро“ представлява двуетажна постройка. На първия етаж е столова, а на втория спално помещение с нарове. Има и нова част с няколко стаи с около по 8 места. Санитарните възли са външни.В заслона се предлага храна. Отворено е целогодишно, но има персонал само в периода май-ноември.

Телефон за връзка: 0886 397 268; 0884 663 635
В района няма обхват, затова ако не се свържете изпратете SMS.

Забележителности около Тевно езеро

Връх Каменица
Връх Каменица е един от най-високите върхове в Пирин планина. Той е разположен в Северен Пирин на 2822 метра надморска височина. От него се откриват красиви гледки към съседните върхове. До върха може да се стигна от Тевно езеро за около 2 часа.

Връх Джангал
Връх Дженгал е един от най-популярните върхове в Пирин. Разположен е в Северен Пирин и е висок 2730 метра надморска височина.

Често задавани въпроси


Къде можем да оставим колата?

Колата може да оставите на паркинга на  лифт „Безбог“.  Паркингът е безплатен.

Има ли вода по маршрута до Тевно езеро?

Вода може да си налеете на хижата, малко преди Попово езеро, както и на поточе на Самодивските езера.

Какво трябва да знаем за маршрута до Тевно езеро?

  •  Препоръчваме ви да сте с подходящи обувки. Изкачването до Лява Краледворска порта е предимно върху камъни.
  • Ако нощувате в заслонът и това ви е първото спане на такъв тип място, е добре да знаете, че в общата част се спи на земята на нарове и е доста задушевно. 🙂 В задната част на заслона има няколко стаи с двуетажни легла.
  • Дори и през лятото температурите вечерта падат, не забравяйте да си вземете дебели дрехи.

Лесен ли е маршрутът до Тевно езеро?

Маршрутът е със средна трудност, единственото по-трудно изкачване е до Лява Краледворска порта.

Подходящ ли е маршрутът до Тевно езеро за деца?

Маршрутът не е подходящ за деца.

За кои сезони е подходящ маршрутът до Тевно езеро?

Маршрутът е подходящ за изкачване през летните месеци.

Други полезни ресурси

Работно време лифт Безбог: 8:30 ч. – 17:00 ч.
Цени лифт:  Сезон 2024

Заслужава ли си да посетите Тевно езеро?

Районът на езерото е едно от най-красивите места в Пирин планина.

Други маршрути около Тевно езеро

    • Тевно езеро – Връх Джангал – 1 час и 45 мин.

    • Тевно езеро – Връх Каменица – 2 часа

    • Тевно езеро – Връх Валявишки чукар – 40 мин.

    • Тевно езеро – Връх Момини двори – 40 мин.

Мариана Киречева

Аз съм дизайнер по професия и любител планинар. От малка ходя по планините и винаги съм носила в себе си тази любов и свързаност с природата. Още през 2014 започнах първия си блог с идеята да споделям авторски снимки и лични преживявания из различни кътчета на България. Надявам се да намерите интересна и полезна информация тук.

Сподели:

Планинка е проект, създаден от любовта към дизайна и планината.

Свържете се с нас:

© 2024 Всички права запазени

Website by WebToSpec